khazar 4m 300x182 - خزر؛ میزبان نهایی انواع فاضلاب‌ها/ دریای خزر پیش از آنکه خشک شود می‌میردمحیط زیست-ترکمن نیوز-  یک کارشناس توسعه منابع آب با اشاره به اینکه خزر میزبان نهایی انواع فاضلاب‌ها است، گفت: دریای خزر پیش از آنکه خشک شود، می‌میرد.

اسماعیل طلوعی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد آب های دریای خزر از سمت روسیه و قزاقستان تامین می شود و ایران نقش بسیار کمی در تغذیه آن دارد، اظهار کرد: آب شیرین ولگا دشت های وسیعی را می تواند سیراب کند.
وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات به عمل آمده رژیم دریای خزر طبیعی نیست و دستخوش برخی مسائل شده است، تصریح کرد: در سال های بسیار دور که رودخانه های ورودی دریای خزر هنوز به دلیل عدم احداث سد ها کنترل نشده و طبیعی بود، شرایط نوسانات دریای خزر هم ناشی از عوامل طبیعی چون رودخانه ها و بارندگی در سطح دریا بود.
این کارشناس با اشاره به اینکه یک چهارم از مساحت کلی ایران سطح بسیار وسیع دریا است، خاطرنشان کرد: رودخانه ها و بارندگی، منابع تغذیه آب دریای خزر است که طی سال های اخیر هر دو روند کاهشی را دارد.
آلودگی های نفتی و تاثیر در بارندگی‌ها
طلوعی افزود: آلودگی های جوی به ویژه استحصال نفت از دریا از سوی قزاقستان، ترکمنستان، روسیه و جمهوری آذربایجان که به شدت فضای دریا را آلوده می کنند، در بارندگی ها تاثیر فراوانی دارد.
وی با بیان اینکه روس ها از دریای خزر در بسیاری از موضوعات منتفع می شوند، تصریح کرد: با توجه به اینکه عمق آب دریای خزر در شمال بسیار کم است و روس ها چون به تولید ماهی های اوزون برون و خاویار می پردازند و این ماهی عمق های زیادی را می طلبند، سعی می کنند تاسطح آب دریا را بالا نگه دارند تا حدی که ماهی بتواند رشد کند.
کارشناس توسعه منابع آب در ادامه گفت: روس ها به دلیل کشتیرانی که دارند دریای خزر را به سمت بالتیک و شمال و همین طور به سمت دریای مدیترانه از طریق کانالی متصل کردند و این دو عامل باعث می شود که آنها نخواهند سطح آب دریای خزر به پایین بیاید چرا که در ترکمنستان و کشورهایی که در شرق و شمال واقع شده اند شیب ساحل و دریا به جهت رسوب گذاری رودخانه ولگا بسیار کم بوده و دشت های مسطح، به گونه ای که یک متر سطح آب دریا بالا و پایین برود، حدود ۲۰۰ کیلومتر عقب نشینی یا پیش روی خواهد داشت و این درحالی است که سمت ایران به این صورت نیست.
وی تبخیر آب دریا را یکی از مهم ترین عوامل در کاهش آب دریای خزر دانست و تصریح کرد: تنگه ای در ترکمنستان وجود دارد که یک بخشی از دریا در آنجا با عمق کم، نمک تولید این عامل موجب تبخیر آب دریای خزر می شد که با بستن این تنگه از تلفات آب دریا جلوگیری به عمل آمد.
خزر؛ مقصد نهایی انواع فاضلاب‌ها
طلوعی با بیان اینکه آلودگی باعث از بین رفتن دریای خزر می شود، اظهار کرد: مقصد تمامی فاضلاب های کشور های حاشیه دریای خزر اعم از خانگی، صنعتی، بیمارستانی، سم و کود دریای خزر است.
این کارشناس آلودگی را منشا مرگ دریای خزر دانست و افزود: با توجه به روند افزایش آلودگی از طریق استحصال نفت در دریای خزر آن هم توسط کشورهایی که خودشان به طور مستقل برای خود کار می کنند و به محیط زیست تمام دریا توجه نداشته و هیچ سیستم نظارتی نیز وجود ندارد، موجب می شود که دریا پیش از آنکه از نظر کمی خشک شود از منظر کیفی بمیرد.
کاهش باران با افزایش دمای هوا
طلوعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دمای کره زمین بخاطر گازهای گلخانه ای و غیره بالا رفته است و هرچه جو آلوده تر باشد، ابرها کمتر بارور شده و به تناسب کاهش باران خواهیم داشت.
وی افزود: باران مصنوعی شرایط خاصی را می خواهد و راندمان آن به گونه ای نیست که که بتواند آب های زیر زمینی را با آن جبران کرد ضمن اینکه تکنولوژی هزینه بسیار بالایی را می طلبد و در مقابل هزینه انجام شده حجم مورد انتظار ممکن است حاصل نشود.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۵

۰۴ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36175

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک