عضو مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی:

Hatamian 22 Sh 300x209 - خروج آب شیرین ایران به سمت ترکمنستان در اثر بی‌تدبیری وزارت نیرواخبار ایران-تورکمن نیوز- عضو مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی با اشاره به خروج آب شیرین ایران به سمت ترکمنستان در اثر بی‌تدبیری وزارت نیرو، گفت: آب شیرین ما به سمت ترکمنستان می‌رود در حالی که امکان سدسازی و ذخیره‌سازی وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن, عبدالله حاتمیان در گفت‌وگو با خبرنگار ما در مشهدمقدس اظهار داشت: وضعیت آب شرب در حوزه انتخابیه درگز از سایر شهرستان‌های استان خراسان رضوی بهتر است اما در چند روستا مشکل داریم و کیفیت آب پائین است.

وی با اشاره به اینکه کیفیت آب شرب در برخی روستاهای شهرستان پائین است بیان کرد: سال گذشته در ۲۳ آبادی مشکل داشتیم که اعتبارات خوبی گرفتیم و مشکلات حل شد و اکنون نیز روستای سیرگان از طریق اعتبارات زلزله زدگان در حال لوله گذاری است.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی تصریح کرد: تونل پشت سد ابیورد نیز به اتمام رسیده و کانالی که از زیر تونل به سد ابیورد می‌رسد ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به زودی به سد ابیورد می رسد.

حاتمیان گفت: مشکل عمده درگز، هدررفت آب‌های مرزی است و در همین سیل اخیر، از مشهد و کلات و درگز آب زیادی خارج شد، درگز ۵ خروجی آب به سمت ترکمنستان دارد که مطالعات فقط روی ۲ مورد صورت گرفته و ما چشمه‌هایی داریم که ۳۰ تا ۴۰ لیتر در ثانیه آب شیرین به سمت ترکمنستان می‌برد و از مرز خارج می‌شود.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمارهای آب منطقه‌ای تناسبی با واقعیت ندارد، آب شیرین ما به سمت ترکمنستان می‌رود در حالی که امکان سدسازی و ذخیره‌سازی وجود دارد. دریا دریا آب از شهرستان درگز خارج می‌شود. ترکمنستان یک کشور کویری است و کانال قره قوم را احداث کرده‌اند و تمام هرزآب‌های مرز ما را می‌گیرد؛ مقصر اصلی در این زمینه وزارت نیرو است.

حاتمیان با اشاره به اینکه درگز از نظر تجارت چمدانی در کشور اول است بیان کرد: از نظر ترانزیت نیز بعد از مرز بازرگان دوم هستیم و تمام این اتفاقات با وجود جاده بد انجام می‌شود و در این حوزه دارای مزیت نسبی هستیم و اگر به این ظرفیت توجه شود اهمیت تجاری درگز کمتر از نقاطی مانند دریای عمان نیست.

وی گفت: بیکاری در درگز خیلی شدید است و حتی از سایر نقاط استان بیشتر است زیرا دسترسی اندکی به کارخانه‌ها داریم و انتظار داریم درگز را مسئولان به صورت ویژه ببینند و توجه دولتمردان و استانداری خراسان رضوی باید بیشتر از این باشد.

 

گروه خبر تورکمن نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: tasnimnews.com

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۰

۲۱ شهریور ۱۳۹۶

کد خبر :

2286

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک