bazneshastegan turkmensnews 14m 300x200 - خداحافظی معاونان استاندار گلستان با کرسی مدیریتگلستان-ترکمن نیوز-  با اجرای قانون ممنوعیت به ‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی، دو معاون استاندار گلستان باید کرسی خود را به اشخاص دیگری بسپارند اما آمار دقیقی از سایر مدیران بازنشسته نیست.

«بازنشسته ها باید بروند» نام کمپینی است که این روزها در فضای مجازی داغ شده و در استان گلستان هم شبکه های اجتماعی بسیار به آن می پردازند.

دوم مرداد امسال بود که نمایندگان در نشست علنی مجلس با طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با ۱۹۴ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و دو رأی ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه، موافقت کردند.

بر اساس تبصره یک ماده واحده اصلاح شده؛ به کارگیری بازنشستگان در سمت‌های رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونان رئیس جمهور در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفاً در دستگاه متبوع خود مجاز است.

جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.

این قانون برای اجرا از یکشنبه اول مهرماه اعلام شده و مهلت اجرای آن هم دو ماه است که در صورت استنکافِ افراد بازنشسته از استعفا، مشمول ضمانت اجراهای معمول قوانین انفصال از خدمت خواهند شد.

طبق گفته کدخدایی در ابتدا استانداران، سفرا و معاونان وزرا هم از این قانون مستثنی بودند، اما در اصلاحات مجلس، این سه دسته حذف و عملاً از به کارگیری در دستگاه‌های دولتی منع شدند.

آمار مشخصی از تعداد مدیران وجود ندارد

این قانون شامل حال عده‌ای از مدیران و مسئولان استان گلستان هم شده که باید تا پایان سال صندلی خود را به اشخاص دیگری واگذار کنند.

مدیران بازنشسته می‌توانند مشاوران خوبی برای جوانان باشند و در کنار آن‌ها تجربیات خود را منتقل کرده و به کشور کمک کنند
رئیس حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: هنوز آمار مشخصی از تعداد بازنشستگانی که شامل این قانون می‌شوند در استان نداریم.

مجید دهنوی افزود: در سطح معاونان مدیران هم کسی که بازنشسته شده آن پست را ترک کرده است.

وی ادامه داد: ممکن است برخی از مدیران کل از مجوزهای وزارت خانه استفاده کنند بنابراین باید با مکاتبه با آن اداره از این روند آگاهی پیدا کنیم که در دستور کار است.

دهنوی ادامه داد: یکی از معاونان استاندار شامل این قانون شده و شنیده می‌شود که معاون دیگر ایشان هم شامل این قانون است.

فرصت خدمت به جوانان داده شود

نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: استخدام شخص بازنشسته در ادارات به هر نحوی ممنوع و به کارگیری آنان تخلف محسوب می‌شود.

شهرام کوسه غراوی افزود: قانونی در مجلس به تصویب رسیده و توسط شورای نگهبان تأیید شده، بنابراین باید عملیاتی شود.

وی با بیان این‌که جوانان با استعدادی داریم که باید از حضور آن‌ها بهره بگیریم، ادامه داد: جوانان باید خود را در یک جا نشان دهند آن هم جوان‌هایی که عمر خود را در فضایی سپری کرده و در آن حرفه متخصص شده اند باید توان خود را به منصه ظهور برسانند.

کوسه غراوی تأکید کرد: حضور جوان‌های فعال در سطوح کلان کشور و سطوح میانی از الزاماتی است که باید اجرا شود و کسانی که بازنشسته شده هم نباید از گردونه خارج شوند. آن ها می‌توانند مشاوران خوبی برای مدیران باشند و در کنار آن‌ها تجربیات خود را منتقل کرده و به کشور کمک کنند.

نشاط در نظام اداری

نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که این کار نه تنها اخلالی در کشور ایجاد نمی‌کند بلکه نشاط و چابکی در نظام اداری ایجاد خواهد کرد، اضافه کرد: تا وقتی در مدیریت کشور تغییری صورت نگیرد تحولی رخ نخواهد داد و باید از تمام ظرفیت جامعه خصوصاً جوان‌ها استفاده کرد.

کوسه غراوی گفت: شورای نگهبان ۶۰ روز برای اجرای این قانون مهلت داده و همه بازنشستگان باید این مسأله را بپذیرند و سعی نکنند که قانون را دور بزنند.

وی تصریح کرد: مطالبی در زمینه دور زدن قانون شنیده می‌شود ولی من مطمئن هستم این‌گونه نیست و خود این افراد باید پیش قدم شده و زودتر از مهلت قانونی استعفای خود را اعلام کنند و حتی دیگران را هم تشویق کرده و اعلام کنند که با رضایت خود و علاقه‌مندی به کشور و برای بالندگی سرزمین خود این کار را انجام می‌دهند.

کوسه غراوی با بیان این‌که مدیران بازنشسته باید این امر را سرلوحه کار خود قرار دهند، اظهار کرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ما هرچند ممکن است ایراداتی داشته باشد اما چون جوان، پرانرژی و توانمند است وقت و انرژی صرف می‌کند و این امر از موضوعات مهمی است که در کشور اتفاق افتاده است.

استفاده از نیروهای جوان نویدبخش روزهای بهتر است

وی خاطرنشان کرد: این قانون قبل از این هم وجود داشت اما بسیار متفاوت‌تر بود ولی اکنون واضح‌تر و مسیر آن مشخص شده است و باید خود دولت هم الزاماتی را به کار ببندد و به زیرمجموعه خود را گوشزد کرده تا قبل از این موعد این اتفاق را رقم بزند.

مدیران سعی نکنند در انتصاب بعد از خود هم نقشی داشته باشد و باید هرکس توانمندی و شایستگی مدیریت را دارد در آن پست قرار بگیرد
کوسه غراوی گفت: حتی می‌توان وزرا، معاون وزیر و استانداران و حتی سطوح میانی را از جوانان باتجربه انتخاب کرد و بودن آن‌ها می‌تواند نویدبخش روزهای بهتر در کشور باشد زیرا ما استعدادهای بالقوه فراوانی داریم که با این قانون توانمندی‌هایشان بالفعل شده و می‌توانند منشأ اثر باشند.

وی اضافه کرد: شایعاتی برای دور زدن قانون وجود دارد، آیا برای رسیدن به پست و مقام دور زدن قانون شایسته است؟ قطعاً این افراد زیاد نیستند و به آن‌ها توصیه می‌کنم به کمک جوانان آمده و حتی سعی نکنند در انتصاب بعد از خود هم نقشی داشته باشد و باید هرکس توانمندی و شایستگی مدیریت را دارد در آن پست قرار بگیرد.

مسئولان بازنشسته گلستان داوطلبانه کنار بروند

کوسه غراوی تأکید کرد: مسأله ای که اکنون در کشور باید بیشتر از هر چیز به آن پرداخته شود مدیریت درست و دقیق و کارآمد است تا بتوانیم مسیرها را به بهترین شکل و بهترین نحو به پیش ببریم و تا به آن چیزی که مردم و رهبر معظم انقلاب انتظار دارند، برسیم.

وی با اشاره به افرادی که در استان گلستان شامل این قانون می‌شوند، گفت: آن‌ها باید خود پیش قدم شده و این اتفاق را رقم بزنند و من مطمئن هستم که آن‌ها راه را برای جوانان باز می‌کند تا ما بتوانیم مسیر درست و دقیق و خوبی را در پیش بگیریم.

از تاریخ ابلاغ این قانون چند روزی می‌گذرد و بهتر است مدیران بازنشسته گلستان خود کرسی خدمت را ترک کرده و آن را به جوان‌ترها بسپارند.

همچنین با توجه به بازنشستگی افراد زیادی که شامل این قانون می‌شوند سامانه‌ای شفاف طراحی شده تا کسانی که خواهان این سمت‌ها هستند بتوانند رزومه خود را در آن ثبت کرده و بهترین‌های علمی و کاری از بین آن‌ها انتخاب شوند ‎تا انتخاب مدیران از گردونه آقازادگی نجات پیدا کند.

همچنین باید مراقب بود که عده‌ای با جایگزینی جوانان سفارش شده که توانایی این کار را ندارند از سایر جوانان باسواد کشور انتقام نگیرند.

اعظم محبی/مهر

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۱۳

۱۴ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

37038

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک