یارمضان 300x180 - حکیم سلیمان آتا از خلفای مشهور یسوی+فایل صوتی یارمضانمختصر زندگانی حکیم سلیمان آتای باقیرغانی قدس سره (وفات ۵۸۲ ه‍.)
سومین خلیفه‌ی یسوی، «حکیم سلیمان آتا» است. او مشهورترین خلیفه‌ی یسوی در بین ترکمن‌ها و ترکها است. این اشتهار به سبب حکمت‌های اوست که به شیوه و سبک پیر خود سروده است.

بعد از فوت شیخ خواجه احمد، مریدان دور حکیم آتا گرد آمدند. او اولین و مشهورترین پیرو ادبی خواجه احمد یسوی بشمار می‌رود. آثار ترکی این عارف همانگونه که در رشحات نیز بدان اشاره شده «… در معاملات درویشان… در ترکستان معروف و مشهور است.»
همانطور که در کتب مختلف بدان اشاره شده است، خضر(ع) از کودکی به تربیت او همت گماشت و سلیمان به کمک فیوضات آن حضرت(ع) به سرودن کلمات عبرت‌انگیز – که به حکمت مشهور است – پرداخت.
کتابهای حکیم سلیمان آتا رحمة الله علیه عبارتند از: «باقیرغان کتابی»، «آخر زمان کتابی» و «بی‌بی مریم کتابی» و … که در آسیای میانه جزو ادبیات مردمی بشمار می‌روند و با وجد و حرارت خوانده می‌شوند.
نویسنده‌ی خزینة الاصفیاء در دو بیت، تاریخ وفات وی را بدین گونه آورده است:
چو پیوست به احکم الحاکمین
حکیم جهان اهل حکمت حکیم
به سالش بخوان آفتاب زمان
و گر هم بدان اهل حکمت حکیم
که سال وفات وی بر اساس این شعر نیز سال ۵۸۲ هـ .ق است.
اولین شعر «یا رمضان» حکیم سلیمان آتا، با این هدف سروده شده است تا صوفیان و طلاب بر درب خانه مردم، مخصوصا ثروتمندان بروند و با خواندن آهنگین آن، صدقه و زکات جمع نمایند. امروزه این رسم در بین ترکمنها با گذشت تقریبا ۹۰۰ سال از سروده شدن اولین ‍«یا رمضان» توسط حکیم سلیمان آتا رحمة الله علیه اجرا می‌گردد.
گفتنی است حکیم سلیمان آتا، پدر بزرگوار سلطان حبی آتا رحمهما الله است که مزار وی در در محدوده قرق جنگل گلستان واقع شده است.

‍ ‍ یا رمضان: حکمت قۇل سلیمان
(وفات۵۸۲−ه. )

طیّارلان: محمود عطا گزلی
اوقییان: ملا محمد مراد پور

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۴۲

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

53459

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک