کسب تحصیل یا کسب معاش !

ترک تحصیل دانش آموزان جرگلاناخبار جرگلان – تورکمن نیوز ترک تحصیل پسران در جرگلان به دلیل مشکلات اقتصادی و نبود مدارس شبانه روزی امروز به پاشنه آشیل ترکمن های خراسان شمالی بدل گشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  دانش آموزان پسر در جرگلان به دلایل مختلف از ادامه تحصیل باز می مانند و راهی تهران میشوند تا کمک خرج خانواده خود باشند در حالی که داشتن سواد یکی از ملزومات زندگی است که به دلیل مشکلات فراوان و متعدد از جمله فقر و نبود امکانات آموزشی و دور بودن از مراکز شهری مجبور به ترک تحصیل میشوند.

یکی از نوجوان جرگلان داستان ترک تحصیل خود را این گونه شرح داد: با اینکه به ادامه تحصیل خیلی علاقه داشتم ولی به خاطر مشکلات اقتصادی و سرپرستی خانواده مجبور به ترک تحصیل شدم و به تهران می روم تا هزینه های خانواده ام را تامین کنم .

کاش می شد خیرین در منطقه جرگلان کاری بکنند که دانش آموزان کم بضاعت ادامه تحصیل دهند. دانش آموزانی که استعدادهای درخشانی دارند ولی قادر به ادامه تحصیل نیستند.

در مدارس جرگلان کتابخانه ای وجود ندارد تا دانش آموزان با مطالعه کتب غیر درسی به اطلاعات عمومی خود بیافزایند و فرهنگ کتاب و کتابخوانی در اینجا فقیر از فرهنگ مانده است.

دانش آموزان جرگلان نیاز به حمایت های مالی دولت و خیرین را می طلبد طبق آخرین آمار که در سال ۹۵ منتشر شد ۳ هزار دانش آموز مناطق محروم خراسان شمالی در معرض ترک تحصیل قرار داشتند.

روستاهای جرگلان جزو مناطق محروم کشور است و هرساله دانش آموزان بیشماری به دلیل مشکلات مالی از تحصیل باز میمانند.

شهرستان راز و جرگلان بیش از  ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب بجنورد مرکز خراسان شمالی  واقع شده است و بخش عمده ی ساکنان این شهرستان مرزی ترکمن های اهل سنت هستند.

خبرنگار: غفور خالدی               انتشار دهنده: یاشار نیازی

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۰۵

۰۲ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36018

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک