حمايت بنیاد مستصعفان از واحد‌هاي توليدي کوچک و متوسط با اعطاي وام يارانه‌اياقتصادی-ترکمن نیوز-  رئيس بنياد مستضعفان از حمايت از واحد‌هاي توليدي کوچک و متوسط با اعطاي وام يارانه اي خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ به نقل روابط عمومي و اطلاع رساني بنياد مستضعفان، محمد سعيدي کيا در گفت‌وگو با ايسنا با تشريح برنامه‌هاي محروميت‌زدايي اين بنياد در نقاط مختلف کشور، اظهار کرد: در دستگاه‌هاي مختلف همواره سعي بر اين بوده تا اقدامات مختلفي در جهت رفع محروميت‌ها انجام شود، اما مهم اين است به منظور پيشبرد فعاليت‌ها الگويي وجود داشته باشد و طبق آن کار‌ها را پيش برد.

وي ادامه داد: اقدامات بسيار زيادي پس از انقلاب صورت گرفته و تلاش‌هاي بسيار زيادي منجر به نتيجه شده است، اما به دليل اينکه الگوي تعريف شده‌اي براي آباداني روستا‌ها و مناطق محروم نبوده هدف نهايي محقق نشده است، چرا که آباداني در صورت رفع نياز‌هاي معيشتي مردم فراهم مي‌شود و اگر معيشت در کنار نياز‌هاي آموزشي و بهداشتي مردم مدنظر قرار نگيرد امکان زندگي مناسب در نقاط روستايي و محروم وجود ندارد.

رئيس بنياد مستضعفان با بيان اينکه مقام معظم رهبري در ارتباط با محروميت‌زدايي به چند نکته اشاره کردند، گفت: مسئله مدنظر مقام معظم رهبري اين بود که در کنار فعاليت‌هاي عادي مربوط به محروميت‌زدايي، يک نقطه محروم شناسايي شود و سپس آباداني آن در دستور کار قرار گيرد و پس از آن سراغ نقطه ديگري برويم. علاوه بر اين ايشان توصيه کردند از واحد‌هاي کوچک و متوسط اقتصادي و توليدي حمايت شود که ما در بنياد مستضعفان اين دو مسئله را سرلوحه کار خود قرار داده‌ايم.

وي افزود: از اقدامات بنياد مستضعفان اين است که با کمک بنياد مسکن، سازمان ملي زمين و مسکن، سازمان بهزيستي و خيرين در راستاي خانه‌دار کردن خانواده‌هاي داراي دو معلول به بالا اقدام مي‌کند و با توجه به اين‌که ۱۴ هزار و ۱۰۰ خانوار اين چنيني در کشور وجود دارد، تاکنون ۴۵۰۰ خانوار صاحب خانه شده‌اند و مابقي خانوار‌ها طي سه الي چهار سال آينده نيز صاحب‌خانه خواهند شد.

سعيدي‌کيا با تاکيد بر اينکه بايد فرهنگ کار و تلاش ترويج شود و وظيفه دولت‌ها اين است که بستر‌هاي لازم را مهيا کنند و مقررات مزاحم را از بين ببرند، گفت: طبق گفته مسئولان هزاران قانون بدون استفاده در کشور وجود دارد که مزاحم و دست و پاگير هستند و اين قوانين بايد کنار گذاشته شود، کاري که ما تاکنون در کشور انجام نداده‌ايم.

رئيس بنياد مستضعفان به ديگر اقدامات صورت گرفته در قلعه گنج اشاره کرد و گفت: در اين منطقه مشکلات اولويت‌بندي شد و پس از آن گروه‌هاي توسعه روستايي شکل گرفت و با ايجاد ساختار اين فرهنگ رواج يافت که مردم خودشان بايد انتخاب کنند. در قلعه گنج ۱۴۴ روستاي بالاي ۲۰ خانوار وجود دارد و براي روستا‌هاي با کمتر از ۲۰ خانوار نيز برنامه‌هاي لازم مدنظر قرار گرفته است، هرچند در ابتداي امر روستا‌هاي بالاي ۲۰ خانوار در اولويت قرار گرفتند و از خود مردم ۲۰ نفر انتخاب شدند تا براي تسهيل‌گري زمينه‌هاي لازم را به منظور پس‌انداز در راستاي اشتغال‌آفريني ايجاد کنند.

سعيدي‌کيا افزود: در قلعه گنج با در نظر گرفتن رقمي از پنج تا ۲۰ هزار تومان فعاليت‌هاي مورد نظر به منظور پرداخت وام آغاز شد و علت در نظر گرفتن سقف مبلغ اين بود که انتخاب اوليه بايد بر مبناي شايسته‌سالاري باشد و مسائل با مبالغ مالي خدشه‌دار نشود. پس از آن به مردم اعلام شد که به آن‌ها وام تعلق خواهد گرفت و نياز وام به اشتغال براي متقاضيان مورد بررسي قرار گرفت و پس از جمع‌بندي به افراد مورد نياز و بر اساس اولويت وام پرداخت شد تا نياز براي دريافت وام با مشارکت و از پول خود مردم برطرف شود، هر چند بنياد مستضعفان نيز اعلام کرد هر گروهي به هر ميزان که پس‌انداز کرده پس از سه ماه به همان ميزان وام براي اشتغال توسط بنياد مستضعفان در نظر گرفت و به همين منظور براي اشتغال يارانه اعطا شد.

رئیس بنیاد مستضعفان با تاکيد بر اينکه وظيفه مسئولان کشور اين است که با داشتن الگو، برنامه و حضور منظم در راستاي آباداني مناطق محروم ايران گام بردارند، اظهار کرد: با پول نفت آنگونه که لازم است آباداني ايجاد نمي‌شود و ما در اين رابطه طي ساليان اخير کسب تجربه کرده‌ايم و مي‌دانيم که هرچند يک‌سري مقدمات فراهم شود، اما آنگونه که بايد آباداني صورت نمي‌گيرد و وظيفه دولت و حکومت اين است که بستر‌هاي لازم جهت فعاليت‌هاي توليدي و اقتصادي فراهم کند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۲۹

۰۵ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

46312

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک