به مناسبت گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر صورت گرفت؛

حضور فرماندار در نمازجمعه شهر بندرترکمنتورکمن نیوز: به مناسبت گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر؛ فرماندار شهرستان ترکمن روز جمعه ۳۱ خرداد با حضور در نماز جمعه شهر بندرترکمن، طی سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه، به تشریح چالش ها و آسیب های اعتیاد و مواد مخدر پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ الیاس هیوه چی ضمن گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر و یاد و خاطره شهدای عرصه مبارزه با مواد مخدر و جانبازان این عرصه به تشریح چالش ها و آسیب های اعتیاد و مواد مخدر پرداخت و اظهار کرد: پس از فروش نفت، گردشکری و فروش تجهیزات نظامی و اسلحه ، تجارت و معامله مواد مخدر به عنوان چهارمین تجارت کثیف دنیا است که دارای بیش از ۲ میلیارد دلار گردش مالی بوده و درآمد ناشی از این تجارت کثیف افراد را وسوسه می کند.
وی افزود: روند افزایشی تقاضا برای مصرف مواد مخدر در دنیا وجود دارد و آمارها نشان می دهد که حدود ۲۷۵ میلیون نفر در دنیا حداقل یک بار مصرف مواد مخدر را تجربه کرده اند.
هیوه چی تصریح کرد: تنوع مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ به تعداد ۸۰۰ نوع رسیده و هر روز افزایش انواع مواد مخدر صنعتی را شاهد هستیم و بعضا در مدارس ، دانشگاهها و کوچه و خیابان شاهد توزیع مواد مخدر صنعتی در غالب ( آدامس ) هستیم و ناآگاهانه نوجوانان بعضا به تدریج آلوده به مواده مخدر صنعتی می شوند در این موضوع ، استکبار بعنوان ابزار سیاسی بر علیه دولت ها استفاده می کند.
وی اظهار کرد: سن مصرف مواد مخدر کاهش یافته و به سنین ۱۴ الی ۱۵ سال رسیده است . قاچاقچیان و شبکه های توزیع مواد مخدر و استکبار جمعیت فعال جامعه ۱۵ تا ۶۵ را مورد هدف قرار داده تا از این طریق جمعیت فعال کشور را فرسوده و ضعیف و از چرخه فعال اقتصادی حذف نماید و تبلیغات گسترده و باورهای غلط پیرامون مواد مخدر بعنوان مسکن در ماهواره و فضای مجازی وجود دارد و نباید فرزندان ما را فضای مجازی تربیت کند و گول تبلیغات ماهواره را نخورند.

حضور فرماندار در نمازجمعه شهر بندرترکمن
فرماندار در ادامه به وضعیت جغرافیایی کشورمان و قرار گرفتن در همسایگی کشور افغانستان بعنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر دنیا اشاره و افزود: میزان تولید مواد مخدر در سال ۲۰۰۶ در کشور افغانستان مقدار ۱۸۰ تن در سال بود ولی آمارها نشان می دهد که در حال حاضر این میزان به ۹۰۰۰ هزار تن ( ۵۰ برابر ) افزایش یافته است و این موضوع هجمه و آسیبب زیادی به کشورمان وارد می کند.
وی افزود: استکبار جهانی نیز با توجه به درامد مواد مخدر اقدامات تخریبی بر علیه نظام از جمله شعار علیه نظام و اخبار کذب بر علیه کشورمان را انجام می دهند .
هیوه چی با اشاره به آسیب های مواد مخدر گفت: مواد مخدر آسیب های اجتماعی فراوانی بر جامعه تحمیل می کند و ۶۵ درصد همسرآزاری ، ۵۵ درصد طلاق ، ۳۰ درصد کودک آزاری ، ۲۵ درصد قتلهای عمد و ۲۳ درصد خشونت و نزاع و درگیری ریشه در اعتیاد به مواد مخدر دارد.
وی اظهار کرد: نظام و دولت مردان کشورمان نیز اقدامات مقابله ای و فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده و این موضوع بر اقتصاد کشورمان هزینه های هنگفت را متحمل می کند .
فرماندار تصریح کرد: تقدیم ۳۸۱۱ نفر شهید عرصه مبارزه با مواد مخدر و ۱۲ هزار نفر جانباز ، راه اندازی تعداد ۹ هزار مرکز ترک اعتیاد ، احدادث حدود ۲۰۰ کیلومتر فنس کشی مرکز و نصب تجهیزات کنترلی ، کشف ۱۱۵۰۰ تن مواد مخدر توسط عوامل نیروی انتظامی و سایر دستگاههای ذیربط اجرای برنامه های متنوع در راستای اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر از جمله اقدامات دولت در راستای مقابله با مواد مخدر است.
وی در ادامه از آحاد جامعه خواست همگام با دولت با رویکرد اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر و تربیت اسلامی فرزندان توام با ( مسئولیت پذیری، توانمند سازی و سازگار نمودن جوانان با مشکلات ) در پیشگیری از مواد مخدر و آسیب های اجتماعی تلاش و کمک کنند.
گفتنی است در پایان پس از اقامه نماز جمعه، فرماندار در دیدار چهره به چهره با نمازگزاران به سوالات آنان پاسخ و مشکلات آنان را بررسی کرد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۱

۰۲ تیر ۱۳۹۸

کد خبر :

55869

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک