حضور فرماندار در نمازجمعه شهر بندرترکمنترکمن نیوز: فرماندار شهرستان ترکمن روز جمعه ششم اردیبهشت ماه، در نماز جمعه بندر ترکمن در محل مسجد قبا در میان نمازگزاران حضور یافت و پیش از خطبه های امام جمعه، در خصوص واقعه سیل و سیلاب اخیر در سطح شهرستان و منطقه به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان ترکمن؛ الیاس هیوه چی ضمن تبریک ایام روز کار و کارگر ، روز معلم و گرامیداشت یاد و خاطره شهید استاد مرتضی مطهری طی سخنانی واقعه سیل در سطح شهرستان را تشریح و اقدامات ستاد مدیریت بحران برای مقابله و پیشگیری از سیلاب را بازگو و اظهار کرد: در واقعه سیل اخیر ائمه جمعه، دستگاههای قضایی و امنیتی و اطلاعاتی، مدیران دستگاههای اجرایی ، نیروی انتظامی، سپاه ، ارتش، جمعیت هلال احمر، بخشداران، دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا، نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و مردم همیشه در صحنه کمک کردند و از وقوع سیل و سیلاب پیشگیری و مقابله شد.
وی افزود : با وجود گذشت چهل روز از تهدید سیل و سیلاب در منطقه مدیریت بحران شهرستان در حال آماده باش است.
فرماندار شهرستان در ادامه به برخی اقدامات ستاد مدیریت بحران شهرستان در راستای کنترل و هدایت سیل در سطح شهرستان اشاره و افزود : ۱- لایروبی رودخانه قره سو و کانال چپاقلی قبل از وقوع سیل و سیلاب ۲- دیواره سازی و محکم سازی دیواره رودخانه ۳- عملیات انفجار در مصب رودخانه جهت هدایت سریع آب ۴- اعزام بیل های زنجیری و بازو بلند در مسیرهای رودخانه قره سو برای انجام عملیات دیواره سازی و اعزام شناور دو زیست به مصب رودخانه جهت لایروبی ۵- شکاف جاده در حوزه پل روستای نیازآباد پس از نظر کارشناسی ۶- هدایت آب دشت آب به کانال انحرافی ( آب بندان شیلات و اورکت حاجی به سمت دریا ) ۷- لایروبی کانال اورکت حاجی و دهانه های پل این مسیر ۸- جلوگیری از پارگی و شکاف ایجاد شده در بالادست رودخانه ( محدوده روستای اسلام تپه ) در مدت ۴۸ ساعت به کمک نیروهای ارتش ، سپاه ، کارگران شهرداری ، دستگاههای اجرایی و مردم منطقه ( هماهنگی اعزام حدود ۱۵۰ نفر نیروی ارتش لشکر ۳۰ ، اعزام ۵۰ نفر نیروی کارگران شهرداری ، نیروهای بسیجی و … ) ۹- ایجاد کانال و دیواره حفاظتی در حریم شهر و روستاها جهت جلوگیری از سیل و سیلاب به این مناطق از جمله اقدامات و تلاش شبانه روزی ستاد مدیریت بحران شهرستان ، مردم و دیگر دستگاههای اجرایی جهت مقابله و پیشگیری از سیل و هدایت و کنترل سیلاب بود.
وی در این راستا افزود: حفاظت از جان مردم اولویت ما در واقعه سیل اخیر بود و در طول این مدت چند روستا در بالادست شهرستان و در محدوده مسیر رودخانه قره سو تهدید و در محاصره آب قرار گرفت و چندین هکتار از اراضی کشاورزی در این مسیر دچار آبگرفتگی شد و به حول و قوه الهی و تلاش شبانه روزی دستگاههای اجرایی و مردم این سیل خروشان کنترل و هدایت شد.
هیوه چی در ادامه به اقدامات ستاد اسکان موقت سیل زدگان مدیریت بحران شهرستان اشاره و افزود: از جمله اقدامات این شهرستان و به جهت وقوع سیل و سیلاب در سطح منطقه ( شهرستانهای گنبد ، آق قلا و گمیشان ) تشکیل و راه اندازی ستاد اسکان موقت سیل زدگان در جهت حمایت و پشتیبانی از مردم مناطق سیل زده در شهرستان، شامل تجهیز و راه اندازی ۹ مدرسه و آموزشگاه و ۳ سالن ورزشی و پذیرش ۲۵۰۰ نفر از سیل زدگان منطقه ( شهرستانهای همجوار گنبد ، آق قلا ، گمیشان و تعدادی از شهرستان ترکمن ) بود.
وی تصریح کرد: در این راستا و با تشکیل ستاد مذکور اقدامات حفاظتی و امنیتی ، پذیرش اسکان و ساماندهی سیل زدگان، تغذیه، سلامت و مشاوره با کمک اعضای این ستاد و دستگاههای سپاه ، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، اداره ورزش و جوانان، ائمه جمعه و جماعات، بهزیستی، هلال احمر، شبکه بهداشت و سایر دستگاههای ذیربط انجام و بدون کوچکترین مشکلی و با امنیت کامل مدیریت شد.
فرماندار شهرستان ترکمن پس از تشریح اقدامات واقعه قبل و حین سیل و سیلاب به برنامه ها و اقدامات پس از سیل ( جلوگیری از بیماریهای واگیردار و سلامت بهداشت جامعه ) اشاره و افزود: تشکیل ستاد و تیم سلامت پزشکی و بمنظور پیشگیری از بیماریهای واگیر و آموزش مسائل بهداشتی به مردم انجام شده است . برآورد خسارت سیل و ارائه تسهیلات به سیل زدگان و اشتغالزایی از جمله اقدامات بعدی ستاد مدیریت بحران شهرستان است که در حال پیگیری است.
رهبری قائم مقام مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان نیز به مناسبت روز کار و کارگر ضمن حضور در نماز جمعه و تبریک هفته کار و کارگر پیرامون نقش مهم کار در زندگی و توسعه کشور سخنرانی و از تلاشگران کار و کارگر در توسعه و آبادانی کشور تقدیر و تشکر کرد.
وی همچنین ضمن اشاره به امنیت شغلی و معیشت کارگران با توجه به شعار سال ( رونق تولید) از دست اندرکاران خواستن از این قشر زحمتکش حمایت و پشتیبانی کنند.
وی ضمن اشاره به وجود خلاء در قانون کار و بعضا قراردادهای یک طرفه افزود : این مشکلات امنیت شغلی کارگران را به خطر می اندازد و در این راستا ضروری است اقدامات لازم صورت گیرد. در ادامه قائم مقام مدیر کل تعاون، از تلاشهای کارگران در کمک به سیل زدگان و مدیریت و تدبیر فرماندار در پیشگیری و کنترل سیل و سیلاب در سطح شهرستان تقدیر و تشکر کرد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۱

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

52210

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک