محمد ایری 300x176 - حضور «احیاگر سازهای فراموش شده ترکمن» در هفته فرهنگی گلستانتورکمن نیوز: حاجی محمد ایری نوازنده دوتار و سازهای بادی( قَرَنی، نی زبان دار) و خواننده ترکمن میهمان «هفته فرهنگی گلستان» شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حاجی محمد ایری در سال ۱۳۴۴ در شهرستان ترکمن استان گلستان متولد شد واز سال ۱۳۵۶ فعالیت خود را آغاز نمود، وی بعد از فراگیری آموزه های موسیقی طی سالهای مختلف در جشنواره های داخلی و خارجی شرکت کرد.

ایری نویسندگی و کارگردانی ۱۳ اثر نمایشی نظیر خان جُنید، وداع کَرکَس ها، دریافت جایزه جشنواره فجر برای سرپرستی گروه فولکلور مُلا نَفَس، آموزش ذکر خنجر و حرکت های موزون این مراسم آیینی ترکمن ها، را در رزومه فعالیت های هنری خود دارد.

این هنرمند ترکمن جایزه جشنواره موسیقی فجر به عنوان «احیاگر سازهای فراموش شده ترکمن همچون «زنبورک»، نی زبان دار» یا دیللی تویدک» را به دست آورد و برای اجرای برنامه موسیقی به کشورهای ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان، هندوستان، آذربایجان، سوئد و آلمان سفر داشت و در جشنواره های داخلی «ذکر زاکرین» و «جشنواره اقوام» نیز حضور یافت.

بازی در فیلم مستند «آلماگل» به کارگردانی فرشاد فرشته حکمت ساخته ۱۳۸۳ نیز از دیگر فعالیت های هنری محمد ایری است.

وی نقش موسیقی را در زندگی مردم ترکمن پررنگ خوانده و گفته: ابزار موسیقی ترکمن دو تار، کمانچه، نی هفت بند، نی زبان دار و زنبورک است . و آیین کوش دپدی یا کوبیدن پا را از رقص های محلی ترکمن ها ست و موسیقی دو تار در همه مراسم های آیینی و سنتی آنها نواخته می شود.

«هفته فرهنگی گلستان» با برنامه های موسیقی اقوام، نمایشگاه تجسمی، اکران فیلم، غرفه های صنایع دستی با محصولات خوراک محلی، سوغات، پوشاک و صنایع دستی و سنتی شهرهای گرگان، ترکمن، کتول در فرهنگ سرای گلستان چهارمین روز خود را طی می کند و تا ۱۰ دی از ساعت ۱۰ تا ۲۲ برای بازدید شهروندان برپاست.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۱۷

۰۷ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

66693

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک