موافقان حذف صفر از نظام پولی کشور:

1 300x196 - حذف صفر، هزینه چاپ اسکناس و ضرب مسکوکات را کاهش می‌دهدترکمن نیوز:  موافقان اصلاح ساختار نظام پولی و مالی کشور، حذف صفر از واحد پول را موجب افزایش ارزش پول عنوان کرده و این اقدام را کمکی برای رفع تورم دانستند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ از خانه ملت،محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه یک فوریتی اصلاح قانون پولی و مالی کشور در موافقت با کلیات آن گفت: اصلاح ساختار پولی یکی از اقدامات خوب دولت است چرا که ارزش پول کشور کاهش یافته تا حدی که حتی هزینه چاپ پول به اندازه ارزش پول نیست و این اقدام دولت باعث برگشت ارزش پول کشور خواهد شد.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: امروز زمان مردم برای شمارش پول گرفته می‌شود که درصد خطا را بالا می‌برد و حذف صفر از واحد پول کشور باعث می‌شود، درصد خطا پایین بیاید.

بختیار: هزینه چاپ اسکناس از ارزش اسکناس بالاتر است

علی بختیار به عنوان دومین موافق کلیات این لایحه با اشاره به هزینه بالای چاپ اسکناس در کشور عنوان کرد: باید از چاپ بیش از حد اسکناس جلوگیری کنیم تا هزینه‌ها پایین بیاید.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه دولت‌ها برای حل مسائل اقتصادی خود، در وهله اول اصلاحات پولی صورت می‌دهند، اظهار داشت: کشورهای بسیاری برای حل مشکلات مالی خود اقدام به حذف صفر کرده‌اند که این موضوع در برخی از کشورها چند بار تکرار شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه حذف صفر مسئله تورم را حل می‌کند، خاطر نشان کرد: اصلاح ساختار پولی کشور باعث تقویت ارزش پول و سهولت معاملات خواهد شد.

بدری: نظام پرداخت تمامی کشورها متکی به نظام اسکناسی است

صدیف بدری به عنوان آخرین موافق کلیات لایحه فوق با بیان اینکه نظام پرداخت هر کشور متکی به نظام اسکناسی است، گفت: حتی با توجه به افزایش استفاده از پرداخت الکترونیکی، باز هم نظام اسکناسی برای کشورها مهم بوده و نادیده گرفته نمی‌شود.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر سهولت معاملات توسط اسکناس عنوان کرد: به دلیل تورم در سال‌های اخیر،اسکناس‌ها و مسکوکات کارایی خود را از دست داده‌اند و ارزش آنها بسیار افت کرده که همین امر باعث شده حمل و نقل اسکناس دشوار شود.

وی افزود: با توجه به بهای فلز مسکوکات شاهد خروج سکه از سیستم مالی کشور شده‌ایم ضمن اینکه واحد پول فعلی ایران یعنی ریال، هویت خود را از دست داده و دیگر مورد مطالبه مردم نبوده و همگان از واحد پولی تومان استفاده می کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه گرد شدن قیمت‌ها با واحد ریال به سمت بالا باعث نارضایتی مردم به خصوص در زمینه کرایه حمل و نقل شده است، خاطر نشان کرد: از این قانون در بازه زمانی ۵ ساله استفاده می‌شود که مشکلی برای معاملات به وجود نمی‌آورد.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۳

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74465

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک