چنگ متکدیان بر چهره شهر تاریخی گنبدکاووسگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  تکدی گری در شهر تاریخی گنبدکاووس درشرق استان گلستان و روند رو به رشد شمار متکدیان به عنوان یک معضل و آسیب جدی اجتماعی در این شهر موجبات نارضایتی شهروندان را فراهم و با چنگ اندازی به منظر عمومی شهر، چهره ای نامناسب بویژه در تقاطع ها ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، گنبدکاووس با برخورداری از برج تاریخی قابوس بن وشمگیر که بیش از یک هزار سال قدمت دارد و در فهرست آثار یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) ثبت جهانی شده، شهری تاریخی محسوب می شود و برخی از شهروندان آن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خواستار توجه مسئولان نسبت به ساماندهی و جمع آوری متکدیان از سطح شهر شدند.
شهروندان گنبدی می گویند که تکدی گری در این شهر رو به افزایش است و هر روز بر تعداد آنان در پیاده روها و خیابان ها بویژه درتقاطع هایی که چراغ راهنمایی دارند، مقابل عابر بانک ها، مراکز درمانی، ترمینال ها، ایستگاه های تاکسی و اتوبوس شهری، پارک ها و نیز در محلات این شهر افزوده می شود.
یک شهروند گنبدی در این خصوص گفت: چند سالی است که با افزایش نصب چراغ های راهنمایی در تقاطع های این شهر، تعداد متکدیان نیز افزایش یافته و درهر تقاطع حداقل دو تا سه متکدی حضور دارند.
عباس عرب افزود: مسئولان متولی بایستی با متکدیان که غالبا با لباس های مندرس و یا با داشتن کودکانی خردسال اقدام به گدایی می کنند، برخورد کنند زیرا چهره شهر را زشت کرده اند.
وی اضافه کرد: برخی از متکدیان نیز که بیمار هستند با نمایاندن این موضوع و یا در دست داشتن نسخه های پزشکی، از شهروندان می خواهند تا به آنان کمک نمایند.
یک شهروند دیگر نیز گفت: بیشتر متکدیان ملتمسانه شهروندان را وادار به کمک می کنند و اگر شهروندی به آنان کمک نکند، شروع به ناسزا گویی می کنند.
حسین اکبریان افزود: افزایش روز افزون شمار متکدیان در گنبدکاووس به گونه ای شده که شما در هر مکانی شاهد حضور آنان هستید، حتی موقعی که با خانواده به پارک می روید و مشغول استراحت یا غذا خوردن هستید، چند متکدی از کودک و بزرگسال به ترتیب بر سر شما آوار می شوند و تا کمکی نگیرند، دست بردار نیستند.
وی اضافه کرد: شهر گنبدکاووس یک شهر تاریخی و فرهنگی است و هرساله شمار زیادی مسافر و گردشگر در مناسبت های مختلف به این شهر می آیند، زیبنده نیست که متکدیان چهره ای نامیمون از این شهر را در ذهن و خاطر مسافران باقی بگذارند.
افزایش شمار متکدیان در شهر گنبدکاووس و ضرورت ساماندهی آنان برهیچ کس پوشیده نیست و تحقق این مهم همکاری بیشتر نهادهای متولی این حوزه را می طلبد، نکته ای که رییس اداره بهزیستی این شهرستان نیز به آن اشاره می کند.
محمدرضا فشایی با تاکید برضرورت ساماندهی متکدیان این شهر، خاطرنشان کرد: این اقدام نیازمند همکاری بین بخشی است و بهزیستی به تنهایی مسئولیتی در این حوزه ندارد.
وی گفت: بر اساس قانون مصوب شورای عالی اداری در خصوص ساماندهی متکدیان به تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۷، ادارات و نهادهای مختلفی متولی این حوزه هستند که بهزیستی یکی از این ادارات است.
فشایی افزود: بر اساس آیین نامه ساماندهی متکدیان مصوب شورای عالی اداری، وزارت کشور (استانداری ها و فرمانداری ها) مدیریت این موضوع را برعهده دارند که باید نسبت به احداث مجتمع های اردوگاهی دراین خصوص اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: بر این اساس در شهرهای بزرگ بالای ۵۰۰ هزار نفر توسط وزارت کشور (فرمانداری) و در شهرهای ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر نیز با نظر استانداران، مجتمع های اردوگاهی احداث می شود.
رییس اداره بهزیستی گنبد تصریح کرد: پس از احداث این مجتمع ها سازمان های مختلف مانند دادگستری، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شهرداری با انتخاب یک نماینده تام الاختیار نسبت به انجام وظایف محوله اقدام خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: در این قانون شهرداری ها به عنوان متولی اصلی شناسایی و تحویل متکدیان به مجتمع اردوگاهی با همکاری انتظامی انجام می شود و پس از آن هر یک ادارات نامبرده باید نسبت به انجام وظایف اقدام نمایند.
فشایی گفت: پس از شناسایی و طبقه بندی متکدیان که در دسته های مختلفی همچون افراد متهم به ارتکاب جرم اعم از متکدیان و ولگردهای حرفه ای، افراد بی سرپرست و مجهول الهویه، افراد گمشده، درمانده و متواری، افراد معلول و ناتوان اعم از جسمی و ذهنی و افراد نیازمند غیر حرفه ای، ادارات متولی وارد عمل می شوند.
وی اضافه کرد: بهزیستی تنها موظف است افراد بی سرپرست، ناتوان و معلول و سالمندان نیازمند را تحویل گرفته و در اماکن مناسب نگهداری و تحت آموزش قرار دهد و همچنین پوشش های حمایتی لازم را تا ایجاد شرایط و زمینه مناسب برای بازگشت به زندگی عادی ایجاد نماید.
رییس اداره بهزیستی گنبدکاووس در ادامه گفت: با این حال این اداره در ماه های گذشته و حسب دستور فرمانداری ویژه شهرستان، ۲۴ متکدی را از سطح شهر جمع آوری و در مراکز نگهداری زیرمجموعه ساماندهی کرده است.
فشایی بابیان اینکه تکدی گری از آسیب های نامیمون اجتماعی است که چهره شهر گنبد بویژه سر تقاطع ها را زشت کرده است، افزود: برای ساماندهی متکدیان که متاسفانه اکثر آنان از شهرهای همجوار به این شهر می آیند، باید نسبت به احداث مجتمع اردوگاهی اقدام شود.
وی گفت: شهر گنبد سرریز آسیب های اجتماعی شرق استان گلستان است و براین اساس استانداری می تواند نسبت به احداث مجتمع اردوگاهی نگهداری متکدیان در این شهرستان اقدام نماید.
فشایی همچنین گفت: برخی از متکدیان در گنبدکاووس از اتباع خارجی هستند که اداره امور اتباع استانداری و فرمانداری باید به آن رسیدگی نمایند.
معاون خدماتی شهردار گنبدکاووس نیز در این خصوص به ایرنا گفت: تنها مشکل جمع آوری و ساماندهی متکدیان دراین شهر نداشتن مکان نگهداری آنان است.
هوشنگ ابراهیم بیگی افزود: شهرداری از حدود یک دهه پیش کار احداث اردوگاهی را در خارج شهر (تپه موسوم به راهنمایی و رانندگی) آغاز کرده که هم اکنون کار ساختمان آن با زیربنای تقریبی ۳۰۰ متر مربع در دو طبقه درحال انجام است.
وی اضافه کرد: تکمیل این ساختمان که حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد به دو میلیارد و ۵۰۰ تا سه میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که بخشی از این اعتبار قرار است ازسوی اداره کل امور اجتماعی استانداری گلستان تامین شود.
ابراهیم بیگی گفت: هزینه ساخت این اردوگاه که گنجایش نگهداری ۷۰ تا ۸۰ متکدی را دارد تماما توسط شهرداری تامین شده و فقط در سال گذشته مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال از سوی معاونت امور اجتماعی استانداری گلستان پرداخت شد.
وی گفت: آمار دقیقی از تعداد متکدیان شهر گنبدکاووس در دست نیست اما در آخرین بار که طرح جمع آوری آنان درسال گذشته انجام شد، از افزون بر ۱۱۰ متکدی جمع آوری شده، ۸۰ درصد آنان از شهرهای همجوار بودند.
ابراهیم بیگی افزود: چند سالی است که حضور اتباع خارجی که عموما پاکستانی هستند برای تکدی گری در این شهر افزایش یافته که بایستی برای آن راهکاری اندیشیده شود ضمن اینکه چند مورد انجام تکدی گری به صورت تیمی در شهر گنبد شناسایی شده است.
این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که با تکمیل ساختمان اردوگاه نگهدای متکدیان، ریشه این معضل اجتماعی در شهر گنبدکاووس برچیده شود…

 گروه خبری ترکمن نیوز

http://turkmensnews.com

منبع:irna.ir

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۸

۱۵ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

39677

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک