جوانان همیشه مقصریادداشت-ترکمن نیوز-  بخش عظیمی از جمعیت یک کشور را جوانان تشکیل می دهند. عملکرد و نحوه ی زندگی و رفتار و معاشرت آنها همیشه مورد بحث می باشد. گاهی تایید ومورد قبول واقع می شوند و گاهی مورد طرد وطعن و تکفیر قرار می گیرند و گاهی متهم به فساد و بی بند و باری می شوند.

آیت الله علم الهدا در نماز جمعه ی هفته گذشته مشهد ضمن اعتراض به فضای عمومی و متهم کردن دولت اعلام کرد(( فضایی که دختران را بی عفت و پسران را هرزه می کند)). این موضوع سئوالهای زیادی در اذهان عمومی ایجاد می کند. آیا همه ی جوانان کشور چنین هستند یا بخشی از آنها؟

آیا کسی یا نهادی اتهاماتی مانند هرزه گی، بی عفتی، لاابالیگری و شئونات اسلامی و… را تعریف و مرزهای آن را با پاکی و پاکدامنی مشخص کرده است که الگوی جوانان ابهام نداشته باشد.

آیا آمار دقیقی در این خصوص از سوی نهادهای مسئول متولی جوانان وجود دارد؟ اگر وجود دارد چند درصد جوانان چنین هستند؟ کلی گویی دردی را دوا نمی کنند. یک عده هم در مقابل ایشان می توانند بگویند جوانان خوب هستند و مشکلی وجود ندارد.

این بستگی دارد که ما از جوانان چه انتظاری داشته باشیم. جوانان که نمی توانند مثل پیرمردان زندگی بکنند. سن و سال و اقتضای جوانی ایجاب می کنند که جوانان زندگی متفاوتی داشته باشند. اینهم یک امر طبیعی است نمی شود آنها را به خاطر زندگی متفاوت سرزنش و ملامت کرد.

حال فرض کنیم تمام ادعاهای امام جمعه مشهد درست باشد، این گناه و وضعیت نامطلوب را به گردن چه کسی یا چه کسانی یا چه نهادی می توان انداخت؟ شاید هم خودِ ما مقصر باشیم که بعد از انقلاب در طول چهل سال نتوانسته ایم نیازهای جوانان را از لحاظ اقتصادی و معیشتی درست تامین کنیم.

قبل از انقلاب الگوی بیشتر جوانان افرادی مانند دکتر شریعتی و مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی و مرتضی مطهری و علامه طباطبایی بودند که جوانان را معتهد و مبارز و حق جو و حقیقت طلب به بار می آوردند. حالا شاید چنین الگویی را برای خود نمی یابند.

شاید هم بزرگان موجود نمی توانند جوانان حق جو و حقیقت طلب را قانع بکنند. در ذهن جوانان هزاران سئوال بدون جواب وجود دارد که نمی توانیم به آنها جواب دهیم. فضای مجازی و رسانه های آزاد جوانان را پرسشگر و طلب کار کرده است.

از نظر جامعه شناسان هر نسلی با نسل پیشین خود تفاوت دارد. سئوال پسر و دختر سئوال پدر و مادر نیست. سئوال پدر و مادر سئوال پدر بزرگ و مادر بزرگ نیست. اگر این تفاوتها را درک کنیم و آنرا طبیعی بدانیم دغدغه ها و دنیای متفاوتی خواهیم داشت و همه چیز طبیعی و عادی جلوه خواهد کرد. دیگر در هر کاری جوانان را مقصر نخواهیم دانست.

 

نوشته:امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۵۵

۰۱ دی ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک