جنگل کبودوال روی میز مزایدهیادداشت- تورکمن نیوز روزنامه همشهری در گزارشی موضوع واگذاری جنگل کبودوال شهرستان علی آباد کتول به بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت های گردشگری را بررسی کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ در این گزارش به قلم ستاره حجتی آمده است: در واگذاری جنگل کبودوال از طریق آگهی مزایده، تضمینی برای قیمت های نهایی و نفع شهروندان پس از واگذاری وجود ندارد.
در حالی که اجرای تله‌کابین علی‌ آباد کتول در جنگل کبودوال از اوایل دهه ۹۰ و با طراحی شهرداری وقت مصوب شد، اما با گذشت چند سال هنوز بی‌ نتیجه مانده است.
بر اساس آخرین صحبت‌ های سیدمناف هاشمی استاندار گلستان، این طرح هنوز مجوز نهایی از شورای عالی معماری و شهرسازی دریافت نکرده است.
اگرچه هنوز خبرهای خوشی از نهایی شدن همه مجوزهای لازم برای اجرای این طرح منتشر نشده اما خبرهای دیگری هم هست که مربوط به واگذاری یکپارچه جنگل و محدوده سد کبودوال در مزایده از سوی سازمان جنگل‌ها است.
این خبر در حالی از سوی اداره کل منابع طبیعی استان، شهرداری و شورای شهر علی‌ آباد کتول تایید می ‌شود که طی نیم‌ قرن اخیر، این منطقه جنگلی با جاذبه‌ های کم‌ نظیر، شاهد گردشگران زیادی بوده و حضور آنان برای منطقه و شهروندان علی‌ آبادی نفع زیادی داشته است.
این مزایده که تاریخ دقیق برگزاری و قیمت پایه آن هنوز از سوی سازمان جنگل‌های کشور اعلام نشده با اعتراض و نقد اعضای شورای اسلامی این شهر، شهرداری، فرمانداری، امام‌جمعه، نماینده علی‌ آباد در مجلس و شهروندان رو به ‌رو شده است؛ اعتراضی که طی نامه‌ ای با امضای همه مسئولان نامبرده، به دست رییس سازمان جنگل‌ های کشور رسیده است.
با این حال برای منابع طبیعی و سازمان جنگل‌های کشور در بر همان پاشنه مزایده و برون‌ سپاری به بخش خصوصی می‌ چرخد.
با غلامرضا حاتمی عضو شورای شهر علی ‌آباد کتول که طی دوره گذشته نیز در این شورا حضور داشت، درباره دلایل این اعتراض گفت‌ و گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.
دلایل مخالفت منابع طبیعی با واگذاری دوباره جنگل‌ کبودوال یا به عبارتی تمدید قرارداد آن با شهرداری چیست؟
شهرداری علی ‌آباد کتول ۴۰ سال است که قرارداد محدوده پارک جنگلی کبودوال را در اختیار دارد و در کنار خدماتی که به شهروندان و گردشگران ارائه داده، از آن به خوبی محافظت کرده است. آخرین قرارداد مربوط به سال‌های ۸۶ تا ۹۶ بود. پس از آن نیز به این دلیل که طرح جدید پارک جنگلی در دست بررسی بود، سازمان جنگل‌ ها این محدوده را با تفاهم ‌نامه در اختیار شهرداری قرار داد.
قوانین سازمان جنگل ‌ها و مراتع هم اجازه تمدید دوباره قرارداد با شهرداری علی‌ آباد را می‌ داد. همزمان شورای شهر و شهرداری تلاش می‌ کرد که تله ‌کابین را هم به مجموعه پارک جنگلی اضافه کند و این اتفاق هم افتاد. بعد از آن، منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ ها تصمیم گرفت تا کل مجموعه را به مزایده بگذارد. در حال حاضر هر لحظه امکان دارد این مجموعه از دست شهرداری خارج شود.
آیا شورای شهر و شهرداری علی‌ آباد کتول، دلایل مخالفت خود را اعلام کرده‌ اند؟
بله؛ انتقاد مجموعه شورای شهر و شهرداری روشن است. شهرداری تاکنون به بهترین شکل از این جنگل حفاظت کرده است. سرنوشت پارک‌ های جنگلی که به بخش خصوصی واگذار شد، مشخص است ولی تاکنون حتی یک درخت در این محدوده قطع نشده است. از سوی دیگر همه عواید و منافع آن تا زمانی که در اختیار شهرداری است، به عنوان درآمد شهرداری که مورد تاکید وزارت کشور نیز هست، به مردم می ‌رسد. این نکته را هم بگویم که این موضوع فقط نظر مدیریت شهری علی ‌آباد کتول نیست. بلکه شهروندان، امام‌جمعه و فرماندار نیز با ما هم عقیده هستند.
میزان درآمد و سرمایه‌گذاری شهرداری در این محدوده چقدر است؟
طی این دوره از شورا و دوره گذشته، شهرداری چهل میلیارد ریال به صورت مستقیم در این محدوده سرمایه‌ گذاری کرد. با احتساب مشارکت‌ ها، بالغ بر یکصد میلیارد ریال سرمایه‌ گذاری در کبودوال انجام شده است. البته این عدد مربوط به سرمایه‌ های ثابت است. بعد از این میزان سرمایه‌ گذاری، پارک جنگلی کبودوال به شرایط درآمدزایی رسیده است. حالا پارک نه فقط در عید نوروز و تابستان، بلکه در تمام فصول سال گردشگر دارد. با وجود همه این تلاش‌ ها اما سازمان جنگل‌ ها تصمیم بر مزایده محدوده جنگلی کبودوال گرفته است.
سازمان جنگل‌ های کشور و همچنین اداره کل منابع طبیعی استان اعلام کرده ‌اند که به دلیل تغییر در قوانین واگذاری، امکان تمدید قرارداد با شهرداری وجود ندارد. آیا شورا و شهرداری این موضوع را از نظر حقوقی بررسی کرده اند؟
این همه حقیقت نیست.
آیا شهرداری به عنوان یکی از شرکت‌ کنندگان به مزایده وارد نمی‌ شود؟
در صورت تعیین قیمت پایه و همچنین زمان مزایده حتما این کار انجام می‌ شود، اما همان طور که می‌ دانید در مزایده کسی نمی‌ داند که چه رقم ‌هایی به میان می‌ آید. ار سوی دیگر شرکتی ممکن است رقم بالایی بدهد و بعد از آن قیمت خدمات ارائه شده بالاتر برود. تضمینی وجود ندارد که قیمت‌ های نهایی پس از واگذاری به نفع شهروندان تمام شود. مشابه اتفاقی که در رامسر هم شاهد بودیم. حتی از عابران پیاده مبلغ ۱۰ هزار ریال و از رانندگان هم یکصد هزار ریال دریافت می‌ شود. فرقی هم میان بومیان با گردشگران وجود ندارد، اما شهرداری تا امروز از بومیان مبلغی دریافت نکرده است و تاکید می ‌کنم این موضوع در حالی است که شهرداری علی‌ آباد طی دوران‌ های مختلف حفاظت مطلوبی از محدوده داشته است. نرخ ورودی برای گردشگران ۵۰ هزار ریال است.
این پارک هویت مردم شده است و به دلیل چسبیدگی به شهر، شهروندان علی‌ آبادی تردد بسیار بالایی به مجموعه دارند. به نقلی از امام راحل تاکید می‌ کنم که ایشان هم فرمودند این جنگل ‌ها برای مردم است. سازمان جنگل‌ ها به صراحت اعلام کرده که از عملکرد شهرداری‌ ها در مورد پارک‌ های جنگلی راضی نیست. اما قرار نیست کبودوال به این عنوان، قربانی شود. این‌ها دغدغه‌های اساسی ماست. قانون این اجازه را به ما می‌دهد که قرارداد را تمدید کنیم و تلاش ما این است که سازمان جنگل‌ ها را برای آن متقاعد کنیم.
طرح تله ‌کابین علی ‌آباد در کدام مرحله قرار دارد؟ آیا زمان مزایده مشخص است؟
براساس آنچه مسئولان استانی به ما اعلام کرده اند، تله‌کابین فقط باید آخرین مجوز یعنی مجوز شورای عالی معماری و شهرسازی کشور را دریافت کند. در مورد زمان مزایده هم مالک اصلی منابع طبیعی است و این دستگاه باید زمان آن را مشخص کند.

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۰۷

۰۸ اسفند ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک