فجر ترکمنستان 1 300x193 - جشن های دهه فجر انقلاب اسلامی با اجرای مسابقه ايرانشناسی در تركمنستانترکمن نیوز: جشن های دهه فجر انقلاب اسلامی با اجرای مسابقه ايرانشناسی در تركمنستان برگزارشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  جشن های دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور سفير كشورمان و ديگر كارگزاران نظام و نمايندگی های جمهوری اسلامی ايران در تركمنستان برگزار شد.

مجيد كامرانی سرپرست رايزنی فرهنگی كشورمان در تركمنستان، ضمن خوش آمدگویی به ميهمانان و شركت كنندگان در جشن پيروزی انقلاب اسلامی، از دولت و ملت تركمنستان بابت فراهم شدن زمينه امكان توسعه فعاليت های فرهنگی بين دو كشور تقدير و تشكركرد و در ادامه گفت: انقلاب اسلامی ايران يک انقلاب فرهنگی و معنوی بود و به همين جهت اين انقلاب بطور كلی فرهنگ اداره كشور را تغيير داد. فرهنگ اداره كشور بصورت پادشاهي۲۵۰۰ ساله را از بين برد و فرهنگ اداره كشور مبتني بر مردم سالاری دينی را بر كشور بنيان نهاد. اين انقلاب برای ملت بزرگ ايران دستاورد های بسيار بزرگی چون عزت، استقلال، بزرگی، حرمت، استكبار ستيزی، ظلم ستيزی و طرفداری از مظلومين جهان را به ارمغان آورد و در سايه اين دستاورد های معنوی و فرهنگي به دستاورد های ديگری نيز نائل گشت و به حول و قوه الهی در بسياری از امور ايران اسلامی جزء ۲۰ كشور جهان است.

كامرانی در ادامه سخنرانی با ارائه اعداد و ارقام به جايگاه بالای ايران در حوزه های علمی، فرهنگی، دانشگاهی، هوا و فضا و … درجهان اشاره كرد.

در ادامه ارباب خالص سفير جمهوری اسلامی ايران ضمن بيان شكل گيری دهه فجر انقلاب اسلامی در ۴۱ سال پيش و تفسير آيه مباركه والفجر و ليال عشر، همزمانی جشن انقلاب با جشن ۲۵ سالگی سياست بيطرفی دولت تركمنستان را به فال نيک گرفت و آمادگی كامل كشورمان را برای برگزاری اين جشن ملی در ايران اعلام داشت و در ادامه به سطح خوب و همه جانبه روابط بين دو كشور، مشتركات فراوان موجود بين دو كشور، علاقه زياد دولت مردان دو كشور به توسعه بيش از پيش روابط و همچنين به همگرا بودن دو كشور در موضوعات منطقه ای و بين المللی نيز اشاره كرد.

در ادامه، مسابقه ايرانشناسی در ۱۰ موضوع كه تقريبا دو ماه قبل موضوعات آن اطلاع رسانی شده بود، برگزار و به ده نفر ازبرگزیدگان جایزه اعطاء شد.

گفتنی است گروه سرود رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در تركمنستان در طول اجرای اين برنامه با اجرای سرود های ” خمينی ای امام ” و ” جاودانه باد ای انقلاب ” و ” فجر ” جلوه خاص و مفرح و رنگين ديگری را به مجلس بخشيدند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۵۷

۱۸ بهمن ۱۳۹۸

کد خبر :

69297

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک