اخبار گنبدکاووستورکمن نیوز جشن بزرگداشت روز ملی درختکاری در گنبدکاووس با حضور امام جمعه و برخی مسئولان این شهرستان با غرس تعدادی نهال در محوطه دانشگاه دولتی گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از ایرنا، در این مراسم که روز چهارشنبه ابتدا در سالن آمفی تئاتر دانشگاه گنبدکاووس برگزار شد، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان، منابع طبیعی را سرمایه و ثروت ملی دانست که همه می بایست در حفظ و نگهداری و توسعه آن، احساس مسئولیت نمایند.
قربانعلی گرایلو با تبریک هفته منابع طبیعی، گفت: گنبدکاووس ۳۴۱ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که بخش اعظم آن را مرتع تشکیل می دهد که در این مراتع ۱۹۵ هزار راس دام مجاز متعلق به ۱۵۶۰ خانوار از دامداران ذیحق بومی و عشایر، مشغول تعلیف هستند.
وی با تشریح برخی فعالیت های اداره منابع طبیعی گنبدکاووس درسال جاری گفت: با تلاش همکاران و مشارکت دامداران و شرکت های مرتعداری، یک میلیون اصله بوته و نهال های مرتعی از گونه آترپیلکس، لئوکوکلدا، النگاتوم و قره داغ تولید و در سطح یک هزار هکتار از مراتع این شهرستان غرس شد.
گرایلو، احداث چهار بندخاکی درحوزه روستای ماسانکوب برای ذخیره نزولات آسمانی برای شرب دام و جلوگیری از روان آب ها، کاشت خارشتر و یونجه در ۳۰۰ هکتار از مراتع با پوشش ضعیف، خلع ید ۵۸۲ هکتار از مراتع ملی از متجاوزین و اخذ سند مالکیت ملی برای ۱۹ هزارو ۳۴۱ هکتار را از دیگر فعالیت های اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس درسال جاری برشمرد.
وی همچنین از توزیع رایگان ۶۵ هزار اصله نهال شامل ۳۵ هزار اصله نهال غیرمثمر برای غرس در محوطه ادارات، مدارس و روستاها و ۳۰ هزار اصله اکالیپتوس برای زراعت چوب بین علاقه مندان در گنبدکاووس به مناسبت هفته منابع طبیعی خبر داد.
دراین مراسم دو تن از استادان گروه مرتع و آبخیزداری دانشگاه گنبدکاووس، امام جمعه و معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه این شهرستان نیز در سخنانی ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی، برلزوم ترویج و نهادینه کردن فرهنگ حفظ و نگهداری از منابع طبیعی و محیط زیست بین همه گروه های جامعه با اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی تاکید کردند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۴۴

۱۵ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

47289

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک