جزئیات طرح مجلس برای جبران خسارت کشاورزان سیل‌زده تورکمن نیوز: نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی جزئیات طرح ۲فوریتی پرداخت تسهیلات به کشاورزان مناطق سیل‌زده را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از تسنیم، جلال محمودزاده با بیان اینکه بر اثر سیلاب‌های اخیر محصولات و زیرساخت‌های کشاورزی مناطق سیل‌زده آسیب دیده است، گفت: بسیاری از مرغداری‌ها، دامداری‌ها و همچنین صنایع نیشکر بر اثر سیل خسارت دیده‌اند.

وی افزود: طبق گزارشات در حدود ۲۵ درصد از محصولات کشاورزی در مناطق سیل‌زده تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی هستند که خسارت آنها به کشاورزان پرداخت می‌شود.

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: برای جبران خسارت محصولات کشاورزی طرح دوفوریتی در دست بررسی است تا از محل صندوق توسعه ملی و اعتبارات مواد ۱۰ و ۱۲ حوادث غیرمترقبه تأمین اعتبار شود تا تسهیلات بلا‌عوض و کم‌بهره (سود ۴ درصد) در اختیار کشاورزان و باغداران قرار گیرد.

محمودزاده در همین راستا اضافه کرد: همچنین طبق این طرح قرار است اگر کشاورزی در گذشته وام دریافت کرده، بازپرداخت آن ۳ سال تمدید شود و کارمزد این ۳ سال هم توسط دولت پرداخت شود.

نماینده مردم مهاباد در مجلس با بیان اینکه همچنین بر اساس این طرح قرار است دولت برای تلف شدن هر دام سنگین، مبلغ ۳ میلیون و دام سبک ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کند، اظهار داشت: همچنین اگر محصولات باغی از بین رفته باشد به‌ازای‌ هر هکتار ۵ میلیون تومان به باغدار پرداخت می‌شود.

محمودزاده تأکید کرد: هفته آینده طرح مذکور پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه در دستور کار کمیسیون‌های کشاورزی و برنامه و بودجه مجلس قرار می‌گیرد تا پس از ارزیابی و تصویب در کمیسیون‌ها برای بررسی در صحن تقدیم هیئت رئیسه مجلس شود.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۰۴

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

52356

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک