ترکمن نیوز
تاریخ : امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

کدام گونه‌های در حال انقراض در ایران یافت می‌شود؟

Fok 16 Sh 300x225 - دولان یا فک خزری؛ تراژدی انقراض در کمین پستاندار کمیاب دریای خزراخبار محیط زیست-تورکمن‌نیوز- ازیک میلیون فک خزری در حال حاضر فقط ۱۰۰ هزار راس باقی مانده است که این تعداد نیز در تقسیم‌بندی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز جانوران آسیب پذیر(AUCN )قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، زمانی که به سواحل شمال کشور می رویم، زیبایی های طبیعی مانند جنگل ، دریا و ساحل، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

انسان‌ها در طول تاریخ به جای حفظ و نگهداشت منابع طبیعی به نابودی آنها برای رسیدن به آرامش و آسایش خود دست زده اند.

شمال کشورمان علاوه بر جنگل‌های سرسبز دارای گونه‌های حیات وحشی است که شاید بتوان به جرات گفت از گونه‌های نادر در جهان است،گونه‌هایی مانند فک خزری که فقط در دریای خزر می توان آن‌ها را یافت.

اما اگر از این گونه نادر به خوبی حفاظت نشود، شاید همین افتخار نیز از ما گرفته شود.

فک خزری (سگ آبی ) یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های اطراف آن زندگی می کند.

پشت بدن فک خزری خاکستری وناحیه شکم آن سفید است که خال های تیره رنگ درشتی نیز در پشت حیوان وجود دارد.

فک خزری به طور میانگین ۱٫۵ متر طول و ۸۸کیلوگرم وزن دارد ویکی از کوچکترین انواع فک “هل” به شمار می‌رود.

جفت گیری این گونه در اواخر بهمن ماه با بروز جدال‌های سختی میان نرها آغاز می شود.

دوره بارداری فک خزری مانند اسب حدود یازده ماه است و در اواخر دی ماه سال بعد روی توده های یخی، یک یا دو بچه به دنیا می آورد .دوره شیر خوارگی بچه فک خزری به علت افزایش سرعت رشد حداکثر تا دوماه و نیم است.

فک ها در میان هزار نوع جاندار خزر، تنها پستاندار این دریا محسوب می‌شوند.فک‌ها جانوران با ارزشی هستند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می آورند و نابودی آن ها اکوسیستم خزر را به خطر می اندازد.

فک پستانداری است که درآب زندگی می کند وتنها برای زادآوری وگاهی برای استراحت به ساحل می آید.در خشکی بسیار کم تحرک ولی در آب بسیار فعال است و باکمک پاهای خود به سرعت شنا می کند.فک ها از دست هایشان برای حفظ تعادل استفاده می کنند.

بدن این پستانداران برای زندگی در آب تغییراتی کرده است .انگشتان دست و پاهای این گونه برای شنا کردن شبیه باله است.پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته اند ،به همین دلیل فک ها نمی توانند به راحتی روی زمین راه بروند.

فک های دریای خزر، سالانه مهاجرت منظمی دارند.آن ها به دمای آب بسیار وابسته اند.وقتی دمای آب افزایش می یابد آن ها به بخش هایی که آب عمیق تر و سردتر دارد مهاجرت می کنند.

در سال های گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار شدند.این گونه جانور به دلیل صید بی رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت تا پیش از یک قرن پیش، یک میلیون راس بود که این رقم متاسفانه در حال حاضر به ۱۰۰ هزار راس رسیده است و در تقسیم بندی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز جانوران آسیب پذیر(AUCN )قرار گرفته است.

هرسال تعداد زیادی از این فک ها در تورهای ماهی گیران گرفتار می شوند.بعضی از ماهیگیران فکر می کنند که فک ها از ماهیان تجاری که منبع ارزشمندی برای آنها هستند، تغذیه می کنند به همین دلیل با مشاهده این گونه ها آن ها را می کشند.

با ذوب شدن یخ های بخش شمالی دریای خزر زیستگاه این پستاندار در حال نابودی است.

از عوامل کاهش جمعیت فک های خزری می توان به آلودگی های محیطی ، نوعی بیماری که از سگ سانان به این گونه منتقل می شود ،وجود سموم کلری “د.د.ت “که درسه نقطه باکو ،آستارا و تنکابن وجود دارد، سموم مواد پتروشیمی در روکش لوله های نفتی وکابل های انتقال انرژی و همچنین تورهای صیادان و کاهش جمعیت ماهی کیلکا اشاره کرد.

زنجیره غذایی آبزیان با تکثیر نوعی شانه دار ژله ای مهاجم به نام (نمیویسیس)که از طریق کانال ولگا – دن وارد خزر شده و اکوسیستم دریای خزر را بهم ریخته است، از بین رفته است که این مورد نیز یکی دیگر از عوامل کاهش ۱۰ برابری جمعیت فک ها است.

شانه دار ژله ای مهاجم در دریای خزر از پلانکتونها تغذیه می کنند ،پلانکتون ها از آنجایی که غذای اصلی ماهی های کوچک کیلکا هستند کاهش چشمگیری داشته اند.ماهی کوچک کیلکا منبع تغذیه بسیاری از آبزیان از جمله ماهیان خاویاری و فک دریای خزر است که با کاهش این ماهی، جمعیت آبزیان نیز کاهش می یابد.

فک ها در طبیعت نقش مهمی را ایفا می کنند، این موجودات دریایی با خوردن آبزیان بیمار و ایجاد تعادل در جمعیت آن ها در اکوسیستم دریای خزر نقش موثری دارند و به علت خونگرم بودن می توانند وضعیت دریاچه بسته جهان را ازنظر آلودگی و حفاظتی حفظ کند.

کاهش جمعیت فک خزری به ۱۰۰ هزار راس

پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی با بیان اینکه تنها پستاندار دریای خزر در حال انقراض است، گفت: فک خزری نیازمند حمایت و حفاظت است.

وی افزود: در شمال دریای خزر به علت شکار بی رویه این موجود، شاهد کاهش جمعیت آن بودیم و در آخرین سرشماری که در سال ۲۰۰۸ صورت گرفته،تعداد یک میلیون فک خزری به ۱۰۰ هزارراس رسیده است.

فرشچی با اشاره به اینکه برای سرشماری این گونه که به صورت پراکنده است باید تجهیزات مدرن داشت واین نیزهزینه زیادی دارد، گفت: سرشماری فک خزری بسیار سخت است، به همین دلیل ازکشتی هایی که در مسیر تردد دارند خواسته می شود تا با دیدن این موجودات به ما اطلاع بدهند که بتوانیم برای بقای این گونه اقداماتی انجام بدهیم.

در شوروی سابق به علت استفاده مردم از پوست نوزادان فک سفید رنگ، این گونه در آن منطقه منقرض شد و همچنین در کشورهای حاشیه دریای خزر به علت استفاده از گوشت این پستاندار، دیگر اثری از این گونه در این کشورها باقی نمانده است.در سواحل کشور ایران نیز به دلیل اطلاعات کم صیادان، این گونه کم کم به انقراض می رود و پناهگاه این گونه اطراف شهرهای گلستان و میانکاله که یکی از زیستگاه‌های اصلی فک خزری محسوب می شود، در حال نابودی است.

براساس کشفیات جدید دانشمندان دانمارکی، فک‌ها به کمک استعداد ذاتی خود توانایی شناخت ستارگان را دارند تا از آن ها برای جهت یابی استفاده کنند .این موضوع همچنین در مورد جانورانی که در دریا زندگی می کنند، صدق می کند مانند لاک پشت ها که وقتی می خواهند به خانه بازگردند از نور ماه کمک می گیرند.

این کار از اولین روش‌هایی است که انسان‌ها در دریانوردی به کمک صورت های فلکی، برای شناسایی موقعیت خود در دریاها استفاده می کردند.

آنچه مسلم است،برای حفاظت از این پستاندار خزری باید فرهنگ سازی صورت گیرد تا شاهد نابودی این گونه نباشیم،نسل های آینده نیز سهمی از این موجودات زیبای جهان دارند.

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتشار دهنده :
ATA

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

دستگيری چهار صیاد پرندگان شکاری در منطقه مرزی گنبدکاووس...

ماهواره ایرانی در مدار زمین

۳۷ کودک بازمانده از تحصیل در سال جاری جذب شدند/۲۹۰ جفت کیف و کفش ...

حضور بسیجیان ترکمن در رژه نیروها در تهران...

ترکمنستان پیشنهادات سازمان ملل را رد کرد...

تبریک آغاز سال تحصیلی به دانش آموزان و اساتید/ انتقاد از وضعیت اق...

ناشران شهرستانی در انتظار حمایت‌های دولتی‌اند...

۱۸۷ کلاس نوساز در استان گلستان آماده بهره برداری شد...

حادثه رانندگی شرق گلستان یک کشته و ۹ زخمی داشت...

یک آزادشهری در طوفان دیشب گلستان فوت کرد...

واردات ارز و طلا به کشور مجاز شد

روز شلوغ ملی‌پوشان پیش از رویارویی با بلغارستان...

وقتی موبایل داغ می‌کند چکار کنیم؟

بارش‌ باران و مه گرفتگی در محورهای شمالی...

تندباد شدید در گلستان خسارت زیادی داشت...

به روز رسانی جدید واتس اپ برای بهبود مصرف باتری...

نقض قانون بخاطر اجرای قانون

جایگاه رفیع امام حسین نزد ترکمن ‎ها

غرق شدن کودک هفت ساله در آب انبار روستای مرزی گنبدکاووس...

حضور نماینده آق قلا در مسابقات والیبال دسته اول کشور پیگیری می‌شو...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 16

بازدید امروز : 3368

بازدید دیروز : 8493

بازدید این هفته : 37019

بازدید این ماه : 133991

بازدید کل : 101358

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا