آماده 1024 41 300x185 - ثبت 10 شرکت تعاونی مرتعداری در شهرستان گنبدکاووسترکمن نیوز: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبد کاووس از ثبت ۱۰ مورد شرکت تعاونی مرتعداری در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  قربانعلی گرایلو اظهار داشت: ثبت این تعاونی‌ها به منظور تحقق اهداف مدیریت مشترک و حفاظت، احیا و بهره برداری از منابع ملی در سال ۹۸ آغاز گردید که در سال جاری ۱۰ مورد از آن‌ها در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به ثبت قانوني رسيده است.

وی خاطر نشان کرد: اعضای این شرکت‌ها مرتع‌داران عرصه‌های منابع طبیعی هستند که با هدف مدیریت و حفظ، احياء، اصلاح و بهره برداري اصولي و پايدار منابع طبيعي در زمينه هاي مرتع، بيابان، حوزه‌هاي آبخيز، مرتعداري، بيابان زدايي، فعاليت‌هاي آبخيزداري، حفاظت و حمايت مرتع، مدیریت چند منظوره، مدیریت اصولی و پایدار به منظور پرورش دام و ساير فعاليت‌هاي مستعد مرتبط طبق مقررات ايجاد شده است که در این خصوص مدیریت ۴۹۲۰۲ هکتار از مراتع حوزه شمال شهرستان به ۳۷۹ نفر بهره بردار با ۴۳۱۳۷ واحد دامی واگذار شد.

وی افزود: ثبت تعاونی‌ها عاملی مهم به منظور تحقق شعار منابع طبیعی با مردم و برای مردم و مشارکت مجریان و بهره برداران در حفاظت و احیاء منابع طبیعی می‌باشد که بدین منظور ۵۷ طرح مرتعداری در قالب ۲۹ شرکت تعاونی مرتعداری و یک مورد اتحادیه تعاونی مرتعداران و یک مورد تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی و کشاورزی از سال ۱۳۷۲ در این شهرستان فعال می‌باشند که در این خصوص نیز ۱۶۲۹ دامدار ذیحق با تعداد ۱۹۷۱۲۷ واحد دامی مجاز از مراتع این شهرستان بهره برداری می نمایند.

گرایلو یادآور شد مساحت کل حوزه شهرستان گنبد کاووس ۵۳۱۵۳۹ هکتار می باشد که از این میزان مساحت ۱۸۹۵۹۰ هکتار آن اراضی مستثنیات و ۳۴۱۹۴۹ هکتار آن اراضی ملی می باشد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۰۰

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74326

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک