ثبت‌نام 102 خبرنگار از 69 رسانه خارجی برای پوشش انتخابات ازبکستانتورکمن نیوز:   معاون ستاد مرکزی انتخابات ازبکستان گفت: تا کنون ۲۶۶ نماینده رسانه‌های ملی و ۱۰۲ روزنامه‌نگار از ۶۹ رسانه خارجی از طریق ستاد مرکزی انتخابات برای پوشش این رویداد ثبت‌نام کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «محمود ایستم اف» معاون ستاد مرکزی انتخابات ازبکستان گفت: تا کنون ۲۶۶ نماینده رسانه‌های ملی و ۱۰۲ روزنامه‌نگار از ۶۹ رسانه خارجی از طریق ستاد مرکزی انتخابات برای پوشش این رویداد ثبت‌نام کردند.

وی افزود: همچنین تاکنون ۴ سازمان بین المللی از جمله دفتر نهادهای دموکراسی و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا، مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان همکاری شانگهای و جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع اعلام کردند که ناظران خود را برای نظارت بر انتخابات اعزام خواهند کرد.

وی اظهار داشت: علاوه بر این، پیش بینی می‌شود ۳۵۰ نفر ناظر از ۵۴ کشور خارجی برای نظارت بر انتخابات وارد ازبکستان شوند.

معاون رئیس ستاد مرکزی انتخابات ازبکستان خاطرنشان کرد: تا ۹ دسامبر تعداد کلی رای دهندگان به ۲۰ میلیون و ۵۲۹ هزار و ۵۹۰ نفر رسیده است.

وی افزود: از این تعداد ۱۸ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۵۵۱ نفر یا ۹۱٫۳ درصد از کل تعداد رای دهندگان در حوزه‌های انتخاباتی داخل کشور رای می‌دهند، یک میلیون و ۷۹۰ هزار و ۳۹ نفر یا ۸٫۷ درصد از کل تعداد رای دهندگان در حوزه‌های انتخاباتی خارج از کشور رای می‌دهند.

ایستم اف یادآوری کرد: بر اساس ماده ۵۷ قانون انتخاباتی، رای‌گیری زودهنگام ۱۰ روز قبل از انتخابات آغاز و تا ۳ روز مانده به انتخابات به پایان می‌رسد. بدین ترتیب، رای‌گیری زودهنگام روز ۱۲ دسامبر ساعت ۰۹:۰۰ آغاز و روز ۱۸ دسامبر ساعت ۱۸:۰۰ به پایان می‌رسد.

انتخابات برای مجلس عالی ازبکستان و نهادهای محلی این کشور روز ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار می‌شود.

هم اکنون در ازبکستان ۵ حزب سیاسی از جمله حزب دموکراتیک خلق ازبکستان، حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان، حزب دموکراتیک ملی ازبکستان «ملی تیکلانیش» (رستاخیز ملی)، حزب سوسیال دموکراتیک ازبکستان «عدالت» و حزب اکولوژی ازبکستان به طور رسمی ثبت شده است.

در انتخابات پارلمانی ماه دسامبر ۵ حزب سیاسی برای کسب ۱۵۰ صندلی در مجلس عالی با هم به رقابت خواهند پرداخت.

انتخابات پارلمانی قبلی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ و ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار شد.

پارلمان ۲ مجلسی در ازبکستان نخستین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی تشکیل شد.

در مجلس عالی ۱۵۰ نماینده که در تاریخ ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ۴ حزب سیاسی و نهضت محیط زیست ازبکستان برای ۵ سال انتخاب شده، به طور دائم فعالیت می‌کنند.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۰

۲۰ آذر ۱۳۹۸

کد خبر :

65685

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک