امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس:

حاج آخوند عبدالکریم جاور اخبار گنبدکاووس– ترکمن نیوز- امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس درسخنان پیش از خطبه نماز عبادی جمعه این هفته ضمن تبریک حلول ماه مبارک ربیع الاول و میلاد مسعود حضرت محمد (ص) پیام آور اسلام و سعادت بشری گفت: دین اسلام در طول بیش از۱۴۰۰ سال توسط اصحاب و تابعین آن حضرت در سطح جهان گسترش یافته و وظیفه ما است که جایگاه دین اسلام را با درک آیات قرآن، عمل به فرایض و احکام شرعی حفظ و تحکیم بخشیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، حاج آخوند عبدالکریم جاور با بیان اینکه ایمان به الله متعال و تقوا پیشگی از صفات بارز اولیاء الله است؛ حضرت بایزید بسطامی را یکی از جمله شخصیت های اولیاء الله برشمرد و به دو مورد از فضايل اخلاقی ایشان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تالیف و نوشته ای از بایزید بسطامی در دسترس نیست تصریح کرد: با این حال نقل قول های بسیاری از ایمان، تقوی، پرهیزگاری و شخصیت دینی و اخلاقی ایشان در کتب مختلف منجمله عارف بزرگ عطار نیشابوری و در کتاب تذکره الاولیاء از ایشان بیان شده که بسیار تاثیر گذار است.

خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس یکی از خصوصیات این عالم بزرگوار را درک عمیق وی از آیات قرآن و عمل خالصانه به آن بیان داشت و افزود: به عنوان مثال استنباط روشن وی از اهمیت و جایگاه احسان، نیکی و تکریم نسبت به والدین پس از قبول اصل توحید در آیات شریف قرآن است.

حاج آخوند عبدالکریم جاور با اشاره به اینکه آیات و روایات متعدد در خصوص تکریم والدین بیان شده، گفت: پدران و مادران در دوران پیری و از کار افتادگی نیازمند توجه اند و فرزندان بنابه آیات شریف قرآن می بایست متواضعانه با آنان رفتار نمایند.

وی با بیان حدیثی از پیامبر(ص) که فرمودند؛ بهشت زیر پای مادران است تصریح کرد: مفهوم این جمله این است که کلید بهشت در دستان مادران است و چنانچه فرزندان نتوانند با جلب رضایت مادران این کلید را بدست آورند سعادتمند نشده و وارد بهشت نمی شوند.

وی همچنین سه صفت انسان های با ایمان از دیدگاه حضرت بایزید بسطامی را؛ سخاوتمندی مثل دریا – مهربانی مثل آفتاب و تواضع مثل زمین نسبت به یکدیگر عنوان کرد.

 

خبرنگار: مصطفی صبوحی

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۳۷

۰۲ آذر ۱۳۹۷

کد خبر :

40648

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک