تکرار انتخابات برای مجلس عالی ازبکستانتورکمن نیوز در ۲۵ حوزه انتخاباتی، انتخابات مجدد برای انتخاب نامزدهای مجلس عالی ازبکستان آغاز شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  امروز در ۲۵ حوزه انتخاباتی انتخابات مجدد برای انتخاب نامزدهای مجلس عالی ازبکستان آغاز شد.

در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی انتخابات پارلمانی ازبکستان برگزار و در ۲۵ حوزه انتخاباتی هیج از یک نامزدها رای لازم را به دست نیاورده است.

امروز انتخابات در این ۲۵ حوزه انتخاباتی از جمله در جمهوری خودمختار قره قلپاقستان، استان های اندیجان، جزخ، نمنگان، سمرقند، سرخان دریا، تاشکند، فرغانه، خوارزم، قشقه دریا و شهر تاشکند در حال برگزاری است.

امروز نامزدها از احزاب سیاسی ازبکستان در انتخابات تکراری برای به دست آوردن ۲۵ کرسی پارلمان این کشور مبارزه می کنند.

براساس گزارش ستاد مرکزی انتخابات، نامزدی که در انتخابات تکراری نسبت به نامزد دیگری بیشترین رای را به دست بیاورد به عنوان نامزد مجلس عالی معرفی خواهد شد.

روز ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی در انتخابات برای مجلس عالی و نهادهای محلی این کشور ۶۷٫۸ درصد و یا ۱۳ میلیون و ۹۶۳ هزار و ۶۲۷ نفر رای دهندگان برای نامزدهای منتخب خود رای دادند.

در این انتخابات از حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان ۴۲ نفر، از حزب دموکراتیک ملی ازبکستان «ملی تیکلانیش» ۳۴ نفر، از حزب سوسیال دموکراتیک ازبکستان «عدالت» ۲۰ نفر، از حزب دموکراتیک خلق ازبکستان ۱۸ نفر و از حزب اکولوژی ازبکستان ۱۱ نفر به عنوان نماینده مجلس عالی ازبکستان انتخاب شدند.

هم اکنون در ازبکستان ۵ حزب سیاسی از جمله حزب دموکراتیک خلق ازبکستان، حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان، حزب دموکراتیک ملی ازبکستان «ملی تیکلانیش» (رستاخیز ملی)، حزب سوسیال دموکراتیک ازبکستان «عدالت» و حزب اکولوژی ازبکستان به طور رسمی ثبت شده است.

انتخابات پارلمانی قبلی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ و ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار شد.

پارلمان ۲ مجلسی در ازبکستان نخستین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی تشکیل شد.

در مجلس عالی ۱۵۰ نماینده که در تاریخ ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ۴ حزب سیاسی و نهضت محیط زیست ازبکستان برای ۵ سال انتخاب شده، به طور دائم فعالیت می‌کنند.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۲

۱۵ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

67249

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک