تولید کالای ایرانی با هنرهای دستی قوم ترکمناخبار آق قلاتورکمن نیوز یکی از بخش های مهم اقتصادی و فرهنگی در شهرستان آق قلا ، حوزه ی صنایع دستی و هنرهای دستی قوم ترکمن است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ صنایع دستی ایران به عنوان یکی از ابزار های منحصر به فرد ، نقش مهم و به سزایی را در دست یابی به افزایش تولید ملی و اهداف اقتصاد مقاومتی ایفا میکند.

محل فروش صنایع دستی ، قالی و قالیچه ترکمن در شهرستان آق قلا معنای کامل تولید داخل و اقتصاد مقاومتی را به اثبات می رساند ، آنچنان که مردم و هنرمندان صنایع دستی این شهرستان با تهیه و تولید مواد اولیه این هنر و سپس با خلق نقش و نگار زیبای قوم ترکمن بر روی این الیاف و با عرضه ی مستقیم و بدون واسطه ی آن به بازار طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ، نقش بسزایی را در حمایت از کالای ایرانی به جای می گذارند.

یکی از بخش های مهم اقتصادی و فرهنگی در شهرستان آق قلا ، حوزه ی صنایع دستی و هنرهای دستی قوم ترکمن است که ابزاری قابل توجه برای صادرات کالا، اشتغال زایی، جذب گردشگر و بالا بردن سطح تولید ملی به شمار می رود. با توجه به اهمیت ترویج صنایع دستی به عنوان یک هنر صنعت اصیل و اشتغالزا ، این صنعت حمایت‏های لازم را از سوی مسئولان شهرستانی و استانی را جهت پیشبرد اهداف کشور و توسعه ملی را به خود میطلبد.

از صنایع دستی مردم این منطقه می توان قالی، قالیچه و پشتی ترکمن، زیورآلات، ساخت دو تار سنتی و سوزن دوزی را نام برد.

لازم به ذکر است بیشتر ساکنان شهرستان آق قلا را نیز هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.

منبع: احسان یلمه- اسپی دژ

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۵

۱۹ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

47956

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک