rahahan inchebroon 300x209 - توسعه اقتصادی گلستان با برقی سازی راه آهن اینچه برونگلستان-ترکمن نیوز-  کار برقی سازی آهن اینچه برون – گرمسار به طول ۴۹۵ کیلومتر که تیرماه امسال همزمان در گرگان و ساری کلید خورد، به گفته استاندار گلستان به زودی نتیجه داده و زمینه ساز توسعه اقتصادی این استان می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  سید مناف هاشمی روز گذشته در دیدار پیمانکار روسی این طرح اظهار داشت: برقی سازی راه آهن اینچه برون ایمنی و سرعت سفر با قطار را افزایش می‌دهد.
وی با بیان این که گلستان نزدیکترین استان به ترکمنستان و کشورهای حوزه سی آی اس (cis) است، افزود: پیمانکاران روسی به منظور سرعت بخشی و نزدیکی به طرح می توانند بخش عمده ای از امکانات و تجهیرات زیرساختی خود را در این استان مستقر کنند.
استاندار گلستان با یادآوری تصویب ۱۵ درصد از بودجه طرح درهیات دولت، افزود: وزارت راه و شهرسازی متعهد شده که به مسائل و مشکلات طرح رسیدگی و بودجه ابلاغی به طور کامل اختصاص یابد.
هاشمی با تاکید بر ضرورت بهره مندی از پیمانکاران و نیروهای بومی در اجرای طرح، تصریح کرد: برقی سازی این خط ریلی در مسیر ایستگاه های اینچه‌برون – گرگان – گلوگاه زیر نظر استان گلستان انجام می شود.
در طول ۴۹۵ کیلومتر مسیر اجرای این طرح در استان های گلستان، مازندران و سمنان ۳۲ ایستگاه، ۹۵ تونل و یکهزار و ۵۰۰ پل و آبرو وجود دارد.
پس از اجرای این طرح و براساس اهداف از پیش تعیین شده سرعت قطار باری۱۰۰ کیلومتر در ساعت و قطار مسافربری بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.
براساس اعلام روز چهارشنبه استانداری گلستان در این دیدار نماینده شرکت آر زد دی آی ‘ RZDI ‘ روسیه نیز گفت: با بهره برداری از طرح ظرفیت انتقال سالانه ۱۰میلیون تن بار ایجاد و سرعت قطارهای باری افزایش پیدا می‌کند.
به گفته وی، برای استفاده از قطارهای برقی، تغییراساسی در ساخت ایستگاه ها داده می شود.
شرکت راه‌آهن بین‌المللی روسیه RZDI توسط دولت روسیه به عنوان پیمانکار اصلی قرارداد به راه‌آهن ایران معرفی شده است.
پیشتر در حاشیه مراسم آغاز به کار عملیات اجرای این طرح مدیر کل راه‌آهن شمال شرق ۲ گلستان گفته بود با اجرای این طرح فرصت اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در بندرخشک اینچه برون ایجاد می شود.
محمدرضا قربانی افزوده بارهایی که از اینچه‌برون وارد می‌شود از طریق مسیر شمال کشور به آبهای خلیج فارس و ترکیه فرستاده خواهد شد.
به گزارش ایرنا طرح برقی سازی و ارتقای راه آهن اینچه برون به گرمسار با هدف افزایش ظرفیت حمل بارهای ترانزیتی به عنوان یکی از طرح های با اهمیت در توسعه دو کشور ایران و روسیه مطرح بوده و اجرای آن با تصویب هیات وزیران در دستور کار راه آهن قرار گرفته است.
این طرح شامل بسته های کاری برقی سازی مسیر، تامین لکوموتیوهای برقی، ساخت و تجهیز دپوهای تعمیراتی لکوموتیو، اصلاح مسیر و توسعه خطوط ایستگاه ها، ارتقای سیستم علائم و ارتباطات و تامین ماشین آلات نگهداری شبکه برق است.
براساس تفاهم همکاری‌های حمل ونقلی ایران و روسیه در پایان هشتمین اجلاس همکاری‌های حمل ‌و نقلی دو کشور که در آبان ماه ۹۵ میان دو کشور امضا شد، قرارداد برقی کردن خط‌ آهن گرمسار- اینچه‌برون منعقد و مقرر شد این پروژه از محل اعتبارات دولتی روسیه تأمین مالی شود.
وزیر سابق راه و شهرسازی خردادماه امسال اعلام کرد که قرارداد این طرح به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو با کشور روسیه امضا شده است.
منطقه مرزی اینچه برون در شمال شهرستان گنبدکاووس و در جوار مرز ایران و ترکمنستان، محل پیوند راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران است که با راه اندازی آن در سال ۹۳ با حضور روسای جمهوری سه کشور، خط آهن منطقه تا چین امتداد پیدا کرد.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۳

۲۳ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

40142

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک