ترکمن نیوز
تاریخ : امروز جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

چالش های پیش روی گردشگری:

تورهای غیرمجاز آفت طبیعت‌گردی گلستان/ همکاری بین دستگاهی لازم استاخبار گردشگری- ترکمن نیوز- هرچند تورهای گردشگری به رونق اقتصاد استان کمک می کند اما وجود تورهای غیرمجاز که هرروز به گفته کارشناسان تعداد آنها بیشتر می شود، نه تنها سودی برای استان ندارد بلکه آسیب تلقی می شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، مشکلات اقتصادی و هزینه بالای سفرها و از طرفی حجم زیاد کارها موجب شده تا مردم دیگر مانند گذشته برای سفرهای طولانی مدت وقت نگذارند و بیشتر تمایل به حضور در تورهای کوتاه مدت آخر هفته آن هم در دامن طبیعت داشته باشند تا بتوانند خستگی کار را از تن به در کنند. در این بین، تورهای غیرمجاز از این فرصت استفاده کرده و با دریافت هزینه کمتر، در رقابت با تورهای دارای مجوز، بازاری داغ برای خود ترتیب داده‌اند.

بیشترین تورهای غیرمجاز کشور را گلستان دارد

موضوعی که رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان از آن به عنوان مشکل جدی تورهای دارای مجوز یاد می کند و می افزاید: متاسفانه در چندسال اخیر تورهای غیرمجاز که برخی از آن‌ها گروه های کوهنوردی است بدون مجوز کار می کنند و همین باعث می شود تا صدمات احتمالی ناشی از سفر برای گردشگران بیش از همیشه باشد.

یحیی جلالی فر خواستار جلوگیری از کار تورهای غیرمجاز می شود و می گوید: بیشترین تورهای غیرمجاز را در کشور، استان گلستان دارد؛ آسیب این روند علاوه بر خسارت به گردشگری و گردشگران، از دست دادن محیط زیست، ظرف دو دهه آینده است.

وی با تاکید بر این که افراد غیرمتخصص قادر به معرفی جاذبه های طبیعی به گردشگران نخواهند بود، می افزاید: استفاده از افراد اهل فن در این حوزه کمک می کند تا هریک از گردشگران مُبَلغی برای حضور مسافران بیشتر به استان باشند.

او با بیان این که میراث فرهنگی به تنهایی قادر به حل این مشکل نخواهد بود، همکاری دستگاه ها را نیازمند رفع این مشکل می داند و اضافه می کند: در استانی مانند اصفهان سایر نهادها مانند پلیس راه و راهور به این موضوع ورود پیدا کردند به گونه ای که اگر توری وارد استان شد و راهنمای بومی نداشت، خودرو تورگردشگری توقیف می شود.

شهر مقصد گردشگری 300x178 - تورهای غیرمجاز آفت طبیعت‌گردی گلستان/ همکاری بین دستگاهی لازم است

جلوگیری از کار تورهای غیرمجاز در گروه همکاری سایر نهادها

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان هم جلوگیری از فعالیت تورهای غیرمجاز را در گرو همکاری نهادهایی مانند اماکن و پلیس راه می داند و می افزاید: پلیس راه در جلسه کمیسیون نظارت بر امنیت گردشگران خارجی و مقاصد گردشگری پذیرفت تا همراه تورلیدرها و نیروهای اماکن، مانع حرکت رانندگان تورهای غیرمجاز شود اما در عمل متاسفانه این موضوع علی رغم انجام مکاتبات، اجرایی نشد.

احمدتجری با بیان این که اداره کل میراث فرهنگی نهادی نظارتی است و ابراز برخوردی ندارد، ادامه می دهد: از این رو نهادهایی مانند اماکن و پلیس باید در کنار میراث فرهنگی قرار بگیرد تا مانع فعالیت تورهای غیرمجاز شویم.

او از شناسایی و جلوگیری فعالیت ۶۰ تور غیرمجاز خبر می دهد و می گوید: خوشبختانه گلستان جز معدود استانی هایی است که در خصوص برخورد با تورهای غیرمجاز به صورت اجرایی و عملیاتی وارد شد.

 

برخورد با تورغیرمجاز به پلیس راه مربوط نیست

اگرچه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از پذیرش همکاری پلیس راه در جلسه کمیسیون نظارت بر امنیت گردشگران خارجی و مقاصد گردشگری و انجام مکاتبات اداری خبر می دهد اما جانشین پلیس راه استان در گفتگو با خبرنگار مهر این صحبت را رد می کند و می گوید: پذیرش از طرف ما مشروط به مکاتبات میراث فرهنگی با پلیس راه استان و راهور بود زیرا ما باید کسب تکلیف کرده باشیم؛ این مکاتبه هنوز صورت نگرفته است.

سرهنگ یزدان ریاحی ادامه می دهد: ممانعت پلیس راه برای تورهای غیرمجاز در حد برخورد با راننده خودرو آن هم بر اساس آئین نامه راهنمایی و رانندگی است زیرا برخورد با تورهای غیرمجاز به این نهاد مربوط نمی شود.

نبود هماهنگی بین دو دستگاه میراث فرهنگی و پلیس راه مشکلی است که گویی به تاخت و تاز تورهای غیرمجاز استان دامن زده است. برای چاره جویی این مشکل با حبیب ا.. سیفی که به عنوان جانشین معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان ریاست جلسه کمیسیون نظارت بر امنیت گردشگران خارجی و مقاصد گردشگری را به عهده دارد، گفتگو کردیم.

شاهکاری معماری اسلامی 300x178 - تورهای غیرمجاز آفت طبیعت‌گردی گلستان/ همکاری بین دستگاهی لازم است

موانع قانونی علت ناهماهنگی است

مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری گلستان وجود برخی موانع قانونی را علت این ناهماهنگی پیش آمده اعلام می کند و به خبرنگار مهر می گوید: در جلسه بعدی کمیسیون قطعا به این مشکل رسیدگی خواهد شد تا راهکار خروج از این مورد پیدا شود.

سیفی با بیان اینکه تعامل بین دستگاه ها وجود دارد، اضافه کرد: در جلسه مصوب کردیم که باید پایش صورت بگیرد و تمامی تورهای گردشگری شناسنامه دار شده و با مجوز فعالیت کنند.

وی با تاکید بر این نکته که مانع فعالیت هیچ گروه گردشگری نخواهیم شد، می افزاید: تاکید بر اخذ مجوز تورها است تا در صورت وقوع مشکل، در کمترین زمان رسیدگی انجام شود.

با توجه به اینکه اردیبهشت ماه امسال استاندار گلستان در جلسه شورای اداری به رونق گردشگری و توریسم تاکید کرده و از آن به عنوان اولویت جدی برای توسعه استان یاد کرده بود انتظار می رود تا دستگاه های مختلف که می توانند در رفع آفت گردشگری که همان تورهای غیرمجاز هستند موثر واقع شوند به تاکیدات عالی ترین مقام استان توجه کرده و برای رفع این مشکل تلاش کنند.

 

منبع: مهر، الهام رئوفی فر

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

صعود ژلانوی آق قلا به پلی آف والیبال کشور...

اتحاد و انسجام مایه رحمت و برکت در بین امت اسلام است...

“هفته یازدهم” مسابقات سوارکاری “فصل زمستان” ۱۳۹۷ گنبدکاووس برگزار...

اعتراض نماینده مردم، امام جمعه شهرستان و مسئولین گنبدکاووس به سفر...

هیچ کس از گرانی بزرگ‌ترین مشکل این روزهای مردم ایران نپرسید!...

زمان بازی بعدی تیم ملی در جام ملت‌ها...

دولت اشتغال را در سرلوحه کارهای خود قرار داده است...

باختی دیگر برای شهرداری گنبدکاووس در هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال...

کارخانه شورابه ید گلستان در شهرستان آق قلا افتتاح شد...

اولویت مشترک من و نماینده دانشکده علوم پزشکی است+فیلم...

بررسی ویژگی‌ها و کاربرد موجودات خیالی “دیو” در افسانه...

پرستار گلستانی نمونه کشوری شد

مسوولان دلسوزانه در حوزه گردشگری گلستان عمل کنند...

به جای پوشک از این روش استفاده کنید!

طرز تهیه کاپ کیک ( کیک فنجانی ) بدون فر...

برپایی نخستین کاروان سلامت با عنوان ۴۰ سال ۴۰ کاروان در گلستان...

پایان هفته در گلستان بارانی است

سرشماری سربازان ذخیره ترکمنستان برای مقابله با تهدیدات امنیتی...

اعتراض قرجه طیار نماینده مردم گنبد به رئیس جمهور در آغاز جلسه شور...

دولت پول خرید تضمینی محصولات کشاورزان را به‌ تاخیر نیندازد...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاين : 9

بازديد امروز : 6312

بازديد ديروز : 11838

بازديد اين هفته : 98904

بازديد اين ماه : 593907

بازديد کل : 1175211

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا