تورم افسار گسیخته و قیمت ناچیز گندم کشاورزانیادداشت-تورکمن نیوز کشاورزان و کارگران یکی از آسیب پذیرترین قشرهای جامعه ی ایران هستند. با هر نوسانی صدمه می بینند و وضعشان وخیمتری می شود. کارکشاورزان و معیشتشان ارتباط مستقیمی با آسمان دارد. هم در خشک سالی آسیب می بینند و هم درسیل ویرانگر وهم در توفان و تگرگ و هم در برف و باران و یخبندان.

تورم بالا هم همیشه بلای جان آنهاست. در برابر تورم کالاهای آنها افزایش قیمت مناسب پیدا نمی کند تا تورم را جبران کند. پارسال قیمت گندم هر کیلو ۱۳۰۰ تومان بود امسال ۱۷۰۰ تومان اعلام شده است. یعنی حدود سی درصد افزایش قیمت نسبت به پارسال. اما تورم امسال حداقل ۵۰ درصد پیش بینی می شود و در حالت بد بینانه صد در صد.

این معنایش این است که کشاورزان سال به سال فقیرتر و ضعیفتر می شوند و قدرت خریدشان پایین می آید. حالا این را در نظر بگیرید با قیمت جهانی گندم که پارسال هرتن گندم ۲۵۰ دلار بوده است که با دلار آزاد ۱۴ هزار تومان می شود هر تن ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان. یعنی دولت گندم کشاورزان خود را نصف قیمت جهانی می خرد و قیمت نهادهای کشاورزی مانند کود و سم هم در بازار آزاد رها شده است و کنترلی روی آن صورت نمی گیرد.

با این وضعیت پیش آمده و نا رضایتی شدید کشاورزان احتمال اینکه کشاورزان گندم خود را تحویل دولت ندهند و منتظر قاچاق آن به خارج باشد وجود دارد. دولت باید برای جلوگیری از این وضعیت قیمت گندم را اصلاح و آنرا هر کیلو ۳۰۰۰ هزار تومان اعلام کنند و گرنه تجربه قاچاق دام به خارج و واردات گوشت با قیمت گرانتر برای گندم هم اتفاق خواهد افتاد. امید است دولت و مسئولان برای این کار تدبیری بیندیشند. گرچه تجربه نشان داده کارازکار گذشته است وکاری صورت نخواهد گرفت.

 

نوشته:امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۱۴

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک