آیین بزرگداشت شاعر ترکمن "دولت محمد بال قزل" در بندرترکمن برگزار شد

هیوه‌چی فرماندار 300x198 - توجه به مسایل فرهنگی راه حل رفع مشکلات و معضلات جامعه استبندرترکمن-ترکمن نیوز-  فرماندار ترکمن گفت: توجه به مسایل فرهنگی راه حل مشکلات و معضلات است و باید فرهنگ جامعه ارتقاء یابد تا بتوانیم به پیشرفت و خودباوری برسیم.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ الیاس هیوه چی در همایش بزرگداشت “دولت محمد بال قزل” ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان مراسم، محفل فرهنگی خواستار هماهنگی و هم افزایی ارگان‌ها، ادارات، نهادهای دولتی و غیر دولتی و تمامی مردم در امور فرهنگی شد.

وی گفت:با توجه به فرمایشات امام راحل که فرمودند همه خوشبختی‌ها و بدبختی‌ها‌ی یک جامعه ار فرهنگ جامعه است باید به فرهنگ توجه بیشتری بکنیم، تا فرهنگ درست و اصیل را تداوم بخشیم.

هیوه‌چی با تاکید بر ضرورت اصلاح مدیریت منابع فرهنگی خاطر نشان کرد: آنچه امروز نیاز داریم، مدیریت و بهره وری درست در حوزه فرهنگی است.

وی با بیان اینکه توجه به مسائل فرهنگی زیربنای توسعه متوازن شهرستان است گفت: وجود فرهنگ دینی و اسلامی در کشور ما، این امکان را می‌دهد که با بهره‌گیری از این آموزه‌ها آسیب‌های اجتماعی را مدیریت و کنترل کنیم.

الیاس هیوه چی در همایش بزرگداشت دولت محمد بال قزل

نماینده عالی دولت در شهرستان ترکمن گفت: شعر برای ما یک سرمایه ملی است زیرا شعر به اندازه نفت ارزشمند است و یک شاعر می‌تواند به اندازه نصف درآمد نفتی ما برای کشور تولید ثروت کند.

وی با تاکید بر اینکه شعر هنر اول و سرمایه ملی است اظهار کرد: در زمینه فرهنگ و ادبیات و شعر که سرمایه ملی ماست باید بیشتر کار شود.

هیوه چی گفت: ما در اغلب نقاط کشور شاعران و ادبای بزرگی چون حافظ- فردوسی- سعدی و …. داریم.

وی تاکید کرد: ما خیامی داریم که جاذبه ای جهانی دارد اما باید دید که که چقدر از جاذبه این بزرگان در جذب توریست بهره گرفته‌ایم.

وی افزود: به عقیده من قدرت شعر حافظ یک نوع انرژی هسته‌ای دیگر برای ماست. همانقدر که روی انرژی هسته‌ای سرمایه‌گذاری کردیم باید روی اشعار بزرگانی نظیر مختومقلی فراغی- دولت محمد بال قزل- حافظ – مولوی و…. برنامه‌ریزی کنیم.

هیوه چی خاطرنشان کرد: درخت شعر کشور، استعداد و ظرفیت بسیار بیشتری برای شکوفایی و بالندگی دارد و باید در «مضمون‌یابی، پیشرفت الفاظ و انتقال مفاهیم روز»، تلاش و دقت بیشتری شود.

فرماندار ترکمن در ادامه با اشاره به اهمیت و ارزش فعالیت های فرهنگی تصریح کرد: فرمانداری شهرستان ترکمن همواره حامی برنامه‌های فرهنگی همکاران خود بوده که امیدواریم با چنین حرکات فرهنگی شاهد حل برخی از مسائل و مشکلات جامعه باشیم.

الیاس هیوه چی در همایش بزرگداشت دولت محمد بال قزل

الیاس هیوه‌چی در سخنان پایانی خود گفت: دولت محمد بال قزل یکی از گنجینه ها و مفاخر ادبی خطه ترکمن صحرا است و آثار ارزشمند این شاعر پرمایه در دیوانی فاخر در حال ویراستاری است و به زودی منتشر خواهد شد.

این شاعر در روستای پنج پیکر به دنیا آمد. پس از قریب ۶۰ سال زندگی در سال ۱۲۹۰ دار فانی را وداع گفت.

وی یکی از مشاهیر بزرگ ترکمن و از ستارگان ادبیات ایران زمین است.

 

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۳۶

۰۳ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

46143

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک