تهیه سبد کالا، راهکار کمیته امداد برای مرتفع کردن مشکلات اقتصادی مددجویانگلستان-ترکمن نیوز-  مدیرکل کمیته امداد استان گلستان گفت: برای برون رفت از این شرایط اقتصادی، علاوه بر حقوق ماهیانه خانواده‌ها، مقرر شد تا تمامی خانواده‌های تحت پوشش امداد و بهزیستی به صورت ماهانه سبد کالا دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  اسکندر اسکندری با اشاره به اینکه حدود ۱۰۶ هزار نفر در استان تحت پوشش مستقیم کمیته امداد هستند که در واقع حدود ۶۰ هزار خانواده را در برمی‌گیرد، اظهار کرد: برای برون رفت از این شرایط اقتصادی، علاوه بر حقوق ماهیانه خانواده‌ها، هر ماه سبد کالا به ارزش یکصد هزار تومان برای خانواده های یک نفره و ۱۵۰ هزار تومان دو نفره و سه نفره ۲۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۲۵۰ هزار تومان و پنج نفره و بیش از آن ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شود.

وی افزود: به خانواده‌های یک نفره قبل از سال ۹۶، مستمری حدود ۵۳ هزار تومان پرداخت می‌شد که این میزان به ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است به همین ترتیب میزان پرداختی به خانواده‌های پنج نفره و بالاتر نیز از یکصد هزار تومان به ۵۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. این مبالغ به جز یارانه عمومی است.

تسهیلات برای توانمندسازی مددجویان

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان تصریح کرد: برای توانمندسازی افراد تحت پوشش از سه محل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان، بودجه تکلیفی بانک‌ها از بند (ب) تبصره ۱۶ بودجه سال به میزان ۳۹ میلیارد تومان و اشتغال روستایی و عشایری به میزان ۶۸ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد.

اسکندری بیان کرد: منبع اعتباری جدیدی نیز مرکز تعریف کرد با توجه به تفاهم نامه با بانک مهر ایران، حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز از این محل در اختیارمان قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با توجه به تعهد استاندار برای اشتغال که باید ۳۰ هزار شغل در سال ۹۷ در گلستان ایجاد شود، حدود ۵ هزار مورد آن به امداد واگذار شد. تاکنون افرادی که پرونده تشکیل، تسهیلات پرداخت و شغل فراهم شد، حدود یک هزار و ۶۰۰ نفر است.

اسکندری بیان کرد: برای ایجاد شغل، تنها تشکیل پرونده صورت نمی‌گیرد،‌ بلکه افراد پیش از دریافت تسهیلات باید دوره آموزشی را از طریق فنی و حرفه ای طی کرده باشند و با شغل مورد نظر آشنایی داشته باشند و مشاوره شغلی لازم را دریافت کرده باشند.

وی خاطرنشان کرد: برای تشویق کارفرمایان و کارخانجات و دستگاهها به بکارگیری خانواده‌های تحت پوشش، طرحی به نام تعامل با موسسات کارفرمایی وجود دارد. به طوری که اگر موسسه‌ای مددجویی را بکارگیری کند، دو سال حق بیمه کارفرما را ما پرداخت خواهیم کرد. به کاریابی هایی هم که شغل هایی را برای خانواده‌های تحت پوشش معرفی کنند، تشویقی پرداخت خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان گفت: جهت ایجاد زمینه شغلی در دوره دبیرستان برای خانواده‌های تحت پوشش، حرفه آموزی را به آنان آموزش می‌دهیم. طرح استاد شاگردی نیز اجرا می‌شود تا دانش آموزان در اوقات فراغت به محلی برای یادگیری و شاگردی مراجعه کنند و بسته تشویقی دریافت کنند.

حمایت خیران از فرزندان یتیم و محسنین

اسکندری یادآور شد: تعداد فرزندان یتیم و محسنین در استان حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نفر است. تعداد مردمی که حامی این فرزندان هستند، حدود ۱۹ هزار نفر بوده که ماهیانه مبلغی را تخصیص می‌دهند و به حساب خود فرزند واریز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از این فرزندان بیمه آتیه نیز هستند، تصریح کرد: وضعیت فرزندانی که حامی تحت پوشش قرار داده به طور موردی به وی گزارش و نیازمندی‌های فرزند اعلام می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان خاطرنشان کرد: برخی از افراد حامی در خارج از استان و کشور هستند و حتی برخی افراد شیعه، فرزندان اهل سنت استان را تحت حمایت خود قرار دادند.

اسکندری از اهل سنت استان خواست علاوه بر توجه به موضوعات مختلف از جمله پرداخت زکات و غیره، به مقوله یتیم نوازی هم توجه ویژه ای داشته باشند.

خبرنگار:‌ زهرا اشکیود/ایسنا

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۳

۰۶ آذر ۱۳۹۷

کد خبر :

40797

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک