حیوانات درپارک ملی گلستان 300x205 - تلفات وحوش پارک ملی گلستان در آتش سوزی اخیر قابل احصا نیستاخبار استانی- ترکمن نیوز- رییس پارک ملی گلستان گفت: با توجه به وسعت ۲۴۰ هکتاری آتش سوزی ۱۱ تیر امسال که اطفای آن چند روز طول کشید، نمی توآن آمار دقیقی از تلفات وحوش این پارک احصا و ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، مهدی تیموری افزود: در آتش سوزی اخیر پارک ملی گلستان ۲۲۰ هکتار از مراتع، علفزارها و تک درختچه ها و حدود ۲۰ هکتار از عرصه های جنگلی آن دچار خسارت شدند.
وی اضافه کرد: بدون تردید در این آتش سوزی گسترده بخشی از وحوش این پارک ملی بویژه خزندگان (مار، مارمولک و لاک پشت) و پرندگانی که در ارتفاع کم پرواز می کنند یا آشیانه آنان در مراتع و علفزارها بوده، تلف شده اند.
تیموری بابیان اینکه شدت و گستردگی آتش به حدی بود که امکان فراری دادن وحوش پارک ملی به صورت کامل فراهم نبود، گفت: علاوه بر حیوانات نامبرده شده، یک راس گراز نیز در این آتش سوزی تلف شده است.
وی تصریح کرد: متاسفانه آتش سوزی ۱۱ تیر امسال به دلیل عامل انسانی و سهل انگاری رخ داده و براین اساس خسارات مادی و محیط زیستی قابل توجهی به پارک ملی گلستان وارد شد.
رییس پارک ملی گلستان ادامه داد: مسافران و گردشگران باید هنگام حضور در پارک ملی گلستان از روشن کردن آتش در مکان هایی که احتمال سرایت آن به عرصه های خشک مرتعی و جنگلی وجود دارد، خودداری نمایند.
تیموری گفت: در بخش های مختلف پارک ملی گلستان که یکی از بهترین تفرجگاه ها این استان می باشد، مکان هایی برای استراحت و روشن کردن آتش پیش بینی شده و بهتر است مسافران و گردشگران از این مکان ها استفاده نمایند.
پارک ملی گلستان که دارای چهار پاسگاه سرمحیط بانی و ۹ پاسگاه محیط بانی است، منطقه حفاظت شده‌ ای واقع درشرق این استان و غرب استان خراسان شمالی است.
این منطقه قدیمی‌ ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم‌ نظیر برای حیات ‌وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ‌است.
پارک ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع زیست جانوری و گیاهی است و گفته می شود، تنوع زیستی این پارک حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند.
این پارک ملی از بهترین زیستگاه ‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.
پارک ملی گلستان درسال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌ گاه زیست ‌محیطی کره زمین به ثبت رسیده ‌است.
بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع: irna.ir/golestan

 

انتشار دهنده : Yaprak
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۰۶

۲۰ تیر ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک