امام جمعه گنبدکاووس:

حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی امام جمعه گنبد کاووسگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  امام جمعه شهرستان گنبدکاووس گفت: استاد نیازی و خانواده محترمشان تلاش های بسیاری برای معرفی و تعالی فرش ترکمن نمودند که شایسته تقدیر است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  حجت الاسلام محمود ترابی شامگاه دوشنبه در نهمین یادواره مرحوم نیاز محمد نیازی معروف به پدر فرش ترکمن در گنبدکاووس، افزود: محمدجان نیازی با دستان پرتوان خود، هنر این مرز و بوم را آشکار کرد و در سایه تلاش های وی، ارزش و جایگاه فرش ترکمن بیش از پیش افزایش یافت.
امام جمعه شهرستان گنبدکاووس خاطرنشان کرد: در سفر رهبر معظم انقلاب به گنبدکاووس یک ساختمان به فرش ترکمن اختصاص یافت که اکنون در دست جهاد می باشد و این اصلا درست نیست مکانی که از سوی رهبر انقلاب برای فرش ترکمن در نظر گرفته شده است، برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

نیاز محمد نیازی که به پدر فرش ترکمن معروف است، در سال ۱۳۰۳ در گمیشان در غرب استان گلستان متولد شد و با مطالعه فرش ترکمن و نقوش، پی برد که هر یک از طوایف ترکمن نقش‌های خاص خودشان را دارند و به‌دنبال آن به‌فکر احیای نقش‌های فرش افتاده و می‌افتد و مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای انجام داده و متوجه می‌شود ۸۱۱ نقش فرش در بین طوایف و تیره‌های قوم ترکمن وجود دارد و به‌ فکر احیای این نقوش‌ می افتد.

 

TurkmensNews Yadvareh 11 300x200 - تلاش های استاد نیازی برای معرفی فرش ترکمن شایسته تقدیر است

استاد نیازمحمد نیازی پس از ۵۱ سال کار و تلاش و شناسایی هنر اصیل و دیرپای فرش ترکمن، در سال ۱۳۸۹ودر سن ۸۶ سالگی به علت بیماری دارفانی را وداع گفت؛ پیکر این هنرمند بزرگ و استاد فرش ترکمن در آرامگاه آق‌قایه گنبد به خاک سپرده شده است.

انتشار دهنده: یاشار نیازی

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۴۸

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

کد خبر :

14582

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک