تقسیم استان سیستان و بلوچستان بر خلاف منافع مردم استترکمن نیوز:  امام جمعه مسجد الخلیل خاش طرح موضوع تقسیم بلوچستان برخلاف خواست مردم خواند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مولانا محمد عثمان قلندرزهی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار آوای سنت، پیشنهاد طرح تقسیم سیستان و بلوچستان را خلاف رویه وحدت و انسجام میان مردم دانست و گفت: همانطورکه مستحضرید مجلس یازدهم هفته گذشته فعالیت خودش را آغاز کرد و درهمان ابتدا یکی از نمایندگان استان سیستان و بلوچستان طرح تقسیم استان را عنوان نمود. ایشان (حبیب الله دهمرده) سابقا در سمت استاندار مسوولیت امور این مردم را به عهده داشت و از موقعیت و ویژگی مناطق مختلف آن اطلاع کافی دارد، لذا به عقیده بنده طرح تقسیم بلوچستان خلاف خواسته مردم این استان است.

وی با اشاره به اینکه مردم استان سیستان و بلوچستان از نظر دینی و قومی با هم وابسته هستند افزود: به مجموعه چابهارتا زاهدان و تا مرز خراسان جنوبی و رضوی و همینطور تا مرز کرمان و استان فارس، بلوچستان گفته می شود. مردم این مناطق از نظر خویشاوندی، دینی و امور اقتصادی و فرهنگی بهم وابسته هستند، بدین جهت ایجاد مرزبندی در میان این ملت اقدامی مفید و مناسب نمی باشد، چرا که انجام این مسئله هیچ ضرورتی ندارد و در واقع ایجاد نوعی شکاف و فاصله در میان مردمی که از سال های دور درکنارهم زندگی می کنند معنی می دهد.

مولانا قلندرزهی درادامه سخنان خود اظهار داشت: بهترو مناسب تر است که نماینده سیستان به جای تقسیم بلوچستان، پیگیری طرح دوبانده کردن جاده استان را در دستور کار خود قرار دهد. مرزبندی استان مضرات و محدودیت هایی به همراه دارد که در آینده خیلی از امورات را با مشکل مواجه خواهد کرد. کسانی که خواهان پیشرفت و توسعه استان سیستان و بلوچستان توسعه هستند، باید تعداد مدیران کل را بیشتر کرده و تبعیض ها را از میان بردارند. برای استان باید بودجه کافی در نظر گرفته شده و با نظارت به مصرف برسد.

این عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور بیان کرد: مسوولین باید مرزهای آبی و خاکی را فعال کرده و اشتغال ایجاد نمایند تا مشکلات بیکاری مردم حل و فصل گردد. اسباب معیشت عمومی فراهم شده و همچنین صنایع کشاورزی و دامداری می بایست به رونق مطلوب برسند. ما امید داشتیم که نماینده سیستان به جای طرح مسئله تقسیم استان، ضرورت دو بانده شدن جاده ترانزیت چابهار به میلک را در دستور کار خود قرار می داد، چرا که میزان تصادفات و تلفات ناشی از آن در این جاده زیاد است.

امام جمعه خاش خاطر نشان ساخت: در بیشتر مناطق کشور سطح کشور جاده ها دوبانده شده اند، اما در استان سیستان و بلوچستان هنوز جاده دوبانده نداریم. از گذشته تا امروز تعداد زیادی از نیروهای ارزشمند در همین جاده از میان رفتند. افرادی ارزشی از جمله نماینده ایرانشهر دکتر امینی فرد و چندین افراد نخبه کشوری، فعالین دینی و اقتصادی که جزو سرمایه های استان ما بشمار می رفتند. بنابراین تعصبات باید کنار گذاشته شوند، اگر می بینیم از این بخش از استان به نام بلوچستان یاد می شود، بخاطرهویت اصیل و تاریخی قوم بلوچ است. محو شدن نام بلوچستان نفعی به دولت و کشور نمی رساند. از معاون سیاسی وزیر کشور که مسئله طرح تقسیم بلوچستان را رد کرد و به علاوه ازمجموع دست اندرکاران کشور که با دقت نظرو تدبر عمل می کنند تشکر و قدردانی می کنیم. ما امروز بیش ازهر زمان نیاز به اتحاد و وحدت ملی داریم، همانطور که دیدگاه و توصیه مقام معظم رهبری نیز تاکید بر تقویت مسئله وحدت و اتحاد در میان آحاد مردم است.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۳۷

۱۸ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76858

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک