امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس:

عبدالکریم جاور 3 1 300x177 - تعیین مبداء تاریخ مسلمین به هجری قمری یکی از اقدامات اساسی حضرت عمر بن خطاب (رض)ترکمن نیوز: امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس اظهار داشت: یکی از اقدامات اساسی که حضرت عمر بن خطاب (رض) در دروه خلافت خود با مشورت یاران پیامبر(ص)، عالمان و اندیشمندان انجام دادند تعیین هجرت حضرت محمد (ص) به عنوان مبداء تقویم اسلامی بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ آخوند عبدالکریم جاور با اشاره به در پیش بودن آغاز سال ۱۴۴۱ از اول ماه محرم طی هفته آتی اظهار داشت: تقویم هجری قمری در تعیین تاریخ بسیاری از رویدادها و مناسبت های اسلامی مانند آغاز یا پایان ماه رمضان، ایام حج، ماه های حرام ملاک انجام فرایض دینی و یا اعیاد اسلامی است.

وی افزود: حضرت عمر بن خطاب (رض) در سال ۲۴ هجری قمری و در پی گسترش اسلام به مناطق امپراطوری ایران و روم جهت تسهیل در انعقاد پیمان های متعدد، خراج و جزیه و نیز اداره ممالک اسلامی دست به این اقدام زدند.

خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس با بیان اینکه اسلام با حمایت های مادی و معنوی اصحاب رسول الله (ص) رشد و توسعه یافته است اظهار داشت: حضرت عمر (رض) در ۲۶ سالگی مجذوب آیات الهی شده و با دعای حضرت محمد (ص) اسلام آوردند و با مسلمان شدن ایشان نصرت، رحمت و فتح به اسلام روی آورد.

آخوند عبدالکریم جاور تصریح کرد: حضرت عمربن خطاب (رض) با برخورداری از نفوذ، قدرت و شجاعت کم نظیری که در وجود ایشان بود، علنی به دین اسلام پیوست و با تمام وجود از اسلام دفاع کرد. طوریکه نبی کريم (ص) با اسلام آوردن حضرت عمر(رض) به ايشان لقب فاروق (جدا کننده حق از باطل) دادند، زيرا که خداوند به وسيله او اسلام را عزيز و قوی ساخت و او حق را از باطل جدا کرد.

وی اظهار داشت: همراهی و هم صحبتی عمربن خطاب با رسول الله (ص) چنان در ايشان اثر گذاشت که از او مؤمن مثال زدنی و متعهد به پروردگار، مطيع و فرمانبردار پيامبر(ص)، مخالف سرسخت دشمنان اسلام ساخت.
وی تصریح کرد: رسول اکرم (ص) در تحسين از ایشان با بیان حدیثی شریف فرمودند: همانا خداوند حق را در زبان عمر جاری و در قلب او نهاده است.

وی با بیان اینکه دغدغه اصلی و تعلیمات عمر بن خطاب( رض) در دوران خلافت توسعه و رشد اسلام و تلاش درجهت اجرای عدالت اجتماعی بوده به مردم توصیه کرد، سعی کنید با مطالعه و تعمق در سیرت ایشان تعالیم، اخلاقیات و منش ایشان را سرلوحه زندگی خود قرار دهید.

گزارش از: مصطفی صبوحی

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۴۱

۰۹ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

60556

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک