واکسن کروناترکمن نیوز:  خبرگزاری رویترز گزارش کرده که هفتاد و شش کشور ثروتمند جهان متعهد شده‌اند به یک برنامه جهانی واکسن کرونا با هدایت سازمان بهداشت جهانی ملحق شوند.

هدف از این برنامه کمک به خرید و توزیع عادلانه واکسن کرونا است.

ست برکلی، مدیر اجرایی اتحادیه واکسن‌ها “جی‌‌ای‌‌وی‌آی”، به رویترز گفته که این طرح هماهنگ، معروف به ” کواکس” به امضای ژاپن، آلمان، نروژ و بیش از ۷۰ کشور دیگر رسیده است.

بر اساس این طرح این کشورها به طور اصولی توافق کرده‌اند که واکسن کرونا را از طریق این مرکز برای مردم کشورهایشان فراهم کنند.

ست برکلی در این مصاحبه گفت: “ما در حال حاضر ۷۶ کشور با درآمد متوسط و درآمد بالا را داریم که قصد مشارکت خود در این طرح را تایید کرده‌اند و انتظار داریم که این تعداد افزایش یابد.”

او گفته : “این خبر خوبی است و نشان می‌دهد که طرح کواکس اکنون در سراسر جهان علاقه‌ای را که امیدوار بودیم جلب کرده است. “

ست برکلی به رویترز گفت: ” هماهنگ کنندگان کواکس در حال مذاکره با چین هستند تا دریابند که آیا این کشور هم می تواند به این برنامه بپیوندد. ما دیروز با دولت چین دراین باره گفتگو کردیم. هنوز هیچ توافقنامه‌ای با آنها امضا نکرده‌ایم اما پکن سیگنال مثبتی داده است.”

آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد به دلیل مخالفت دولت دونالد ترامپ به دخیل بودن سازمان بهداشت جهانی در برنامه کواکس، به این طرح نخواهد پیوست.

اما اتحادیه اروپا گفته است که کشورهای عضو این اتحادیه می توانند واکسن های بالقوه کرونا را از طریق کواکس خریداری کنند.

هدف از این طرح بازداشتن دولت‌های کشورها از احتکار واکسن کرونا و در اولویت قرار دادن واکسیناسیون افرادی است که در هر کشور، در خطر بیشتری قرار دارند.

سازمان بهداشت جهانی برنامه کواکس را به عنوان “یک سیاست بیمه ارزشمند” برای همه کشورها توصیف می کند تا دسترسی مطمئن و ایمن واکسن کرونا را بعد از تهیه و تایید آن تضمین کند.

آزمایش‌های تازه واکسن کرونا

در همین حال شرکت‌های دارویی جی اس کی و سانوفی گفته اند که آزمایشات بالینی واکسن ویروس کرونا را آغاز می کنند.

این دو شرکت گفتند که ۴۴۰ بزرگسال در ۱۱ ناحیه در ایالات متحده واکسن می گیرند.

آنها امیدوارند که اولین نتایج این آزمایشها را تا ماه دسامبر بدست آورند و در صورت موفقیت آمیز بودن این آزمایشها تا پایان سال مراحل بعدی را شروع کنند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۰۲

۱۵ شهریور ۱۳۹۹

کد خبر :

82084

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک