طبیع گنبد01 300x224 - تعامل بین دانشگاه و اداره منابع طبیعی گنبدکاووس در خصوص توسعه و احیاء مراتعترکمن نیوز:  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبد‌کاووس در بازدید از پروژه‌های منابع طبیعی با حضور اساتید دانشگاه گنبد کاووس گفت: تعامل بین دانشگاه و اداره منابع طبیعی در خصوص توسعه و احیاء مراتع باید تقویت شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ قربانعلی گرایلو اظهار کرد: هرچقدر ارتباط میان دانش و تجربه منسجم، مستحکم و کاربردی‌تر باشد نتایج حاصله نیز بهتر خواهد بود.

وی افزود: این اداره از هر گونه تحقیقات و پژوهش در زمینه حفاظت و احیاء عرصه‌های طبیعی توسط دانشگاه حمایت خواهد نمود.

گرایلو خاطر نشان کرد: با وجود اینکه بیابان در کمین مراتع گنبد می‌باشد و طبق تحقیقات صورت گرفته ۲۰ هزار هکتار از مراتع این شهرستان در معرض بیابانی شده قرار گرفته است این اداره جهت مقابله با بیابان زایی هر ساله در ایستگاه تولید بذر و نهال چپر قویمه حدود ۱ میلیون نهال مرتعی تولید و به مراتع گنبد منتقل و غرس می‌کند که در سال ۹۸ مساحت ۵۳۲ هکتار بوته‌کاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و مساحت ۴۴۰ هکتار بوته‌کاری به صورت مشارکتی با دامداران صورت گرفت.

وی ادامه داد: با وجود تغییر اقلیم و گرمایش زمین نیاز است دانشگاه در زمینه تحقیق بر روی گونه‌های مرتعی وارد شود تا هم اینکه بتوان با ایجاد تیمار بر روی گونه‌ها، بوته های دارای دامنه بردباری بالاتری تولید نمود و هم اینکه گونه‌های مرتعی مناسب دارای مقاومت بالاتر شناسایی و به مراتع وارد شود.

طبیع گنبد02 300x212 - تعامل بین دانشگاه و اداره منابع طبیعی گنبدکاووس در خصوص توسعه و احیاء مراتع

در ادامه رئیس دانشگاه گنبد کاووس نیز ارتباط بین اداره منابع طبیعی و دانشگاه گنبد کاووس را خوب برآورد نمود و افزود:  این دانشگاه آمادگی خود را جهت همکاری در هر زمینه مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی اعلام می نماید.

دکتر طهماسبی افزود:با توجه به ایجاد سیلاب های پایان سال ۹۷ و آغاز سال ۹۸ جهت مدیریت سیلاب ها و مدیریت پایدار منابع طبیعی همایشی در ۲۳ آبان سال ۹۸  با ۴۲۴ مقاله دریافتی در این دانشگاه برگزار گردید که نتایج حاصل از این همایش به دستگاه‌های اجرایی ارسال شد.

وی خاطر نشان کرد: در صورت اعلام نیاز دستگاه‌ها در خصوص موضوعات مورد نیاز برای تحقیقات و پژوهش می‌توان پایان‌نامه‌ها، رساله‌های دکتری و پژوهش‌های استاتید دانشگاه‌ها را به این سمت و سو سوق داد و همایشی با همکاری دستگاه‌ها و ارگان‌ها برای این موضوعات تعریف نمود.

دکتر طهماسبی عملکرد اداره منابع طبیعی را در خصوص بوته‌کاری‌ها و حفاظت از مراتع خوب ارزیابی نمود و گفت: با توجه به سیر قهقرایی مراتع شمال گنبد نیاز است که بهره‌برداران و جوامع محلی نیز ارزش این نعمت الهی را بدانند و در خصوص رعایت ظرفیت مراتع همکاری لازم را داشته باشند چرا که علت اصلی زوال این مراتع چرای بیش از ظرفیت مراتع بوده است.

رئیس دانشگاه گنبدکاووس در پایان گفت: اداره منابع طبیعی باید تمام تلاش خود را جهت استفاده از گونه‌های بومی در توسعه و احیاء مراتع نماید که دانشگاه آمادگی لازم جهت تحقیق و پژوهش در این زمینه را دارد.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۱۰

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

75437

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک