ترکیه میزبان روزهای فرهنگی ترکمنستان ترکمن نیوز: روزهای فرهنگ ترکمنستان در ترکیه و به میزبانی شهر سیواس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از ترند، وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد که مراسم افتتاحیه روزهای فرهنگ این کشور در شهر سیواس ترکیه و با حضور اساتید هنرمند ترکمنی در تاریخ ۱۰ ژوئیه برگزار شد.

این مراسم با حضور چهره های فرهنگی و هنری ترکیه، تاریخدانان و مورخان هنری و فعالین رسانه ای برگزار شد.

در جریان روزهای فرهنگ ترکمنستان در ترکیه نمایشگاه هنرهای تزئینی و آثار ارزشمند موزه ای به همراه یک نمایشگاه عکس نیز آغاز به کار کرد. هم چنین مرکز کنگره شهر سیواس نیز میزبان اکران یک فیلم ترکمنی بود.

نمایشگاه اشیای نادر و کمیاب موزه ای، آثار هنرهای تزئینی به همراه عکس ها و کتاب های ترکمنی نیز در کتابخانه شهر سیواس برگزار شد.

مرکز فرهنگی آتاترک شهر سیواس نیز میزبان کنسرت هنرمندان ترکمنستانی بود. فیلم “آت میرات” که به هنر تربیت اسب به ویژه سنت سوارکاری ترکمن اختصاص دارد نیز به عنوان بخشی از روزهای فرهنگ ترکمنستان در ترکیه نمایش داده شد.

روابط ترکیه و ترکمنستان نشان می‌‌دهد که مناسبات این ۲ کشور ترک زبان در دوره ریاست جمهوری «قربانقلی بردی‏‌محمداف» بیش از هر زمان دیگری گسترش یافته‌ است.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که حجم مبادلات بازرگانی بین ترکمنستان و ترکیه در سال ۲۰۱۳ میلادی بالغ بر ۵ میلیارد دلار بوده‌‌ است.

ترکیه در مجموع طرح‌هایی به ارزش ۳۲ میلیارد دلار در ترکمنستان اجرا کرده یا در دست اجرا دارد و هم‌‏اکنون بیش از ۶۰۰ شرکت ترک در قالب ۴۰۰ طرح در خاک ترکمنستان فعال هستند.

علاوه بر بحث آموزشی، ترکیه تنها کشوری است که حضور پررنگ رسانه‌ای در ترکمنستان دارد به طوریکه هر یک از رسانه‌های معتبر دیداری، شنیداری و مکتوب ترکیه نمایندگی رسمی و فعال در عشق‏‌آباد دارند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۵۶

۲۳ تیر ۱۳۹۸

کد خبر :

57409

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک