در گمیشان 300x198 - ترکمن صحرا گریه کن، گریه کن سرزمین محبوب من که گریه‌های تو مرا هستی بخش استیادداشت – ترکمن نیوز: زبانم قاصر است، عاجز است، الکن است از بیان آنچه در درونمان می‌گذرد تا در قالب الفاظ و کلمات به سمع و نظر شما سروران ارجمند برسانم انچه در این چند روز سیل ویرانگر برمردم ما گذشت مردمانی صبور قانع متعهد خونگرم و مهمان نواز که این چنین دچار سیلاب گشتند.

چرا اینگونه شد؟!

با یک بارندگی دو روزه این چنین دچار فاجعه شدیم! وجود ستاد بحران برای چیست؟ آیا برای این نیست که اینگونه حوادث طبیعی را مدیریت کنند؟ پس چرا اینگونه شد؟

باید کمی به عقب برگرذیم و علت آنرا پیدا کنیم، مگر نه اینکه برای این چنین حوادث برنامه داشته باشیم و اکنون اذعان می شود یکی از دلایل طغیان سیل عدم لایروبی رود خانه گرگانرود می باشد. رودخانه ای که در چندین سال گذشته به علت عدم لایروبی بالاخص در مسیر منتهی به دریا باعث رویش درختچه های گز نی و امثالهم شده بود چرا در این چند سال این مسائل دیده نشد.

در بحبوبه این بحران طبیعی استاندار بالاترین مقام اجرایی استان نیز  در منطقه نبودند واین چنین مردم ما را تنها گذاشتند. اگر برنامه ریزی مدونی بود و با توجه باینکه هواشناسی مکررا وقوع سیلاب و آب گرفتگی معابر را به علت بارندگی ها پیش بینی کرده بود چرا سدهای موجود در استان به موقع تخلیه نشدند؟

اگر چنین می شد هرگز ما این همه گرفتاری و بلایا  را نداشتیم و مردم اینگونه دچار مصیبت نمی شدند که  مجبورشوند خانه و کاشانه خود را ترک کرده و در چادر ها و خونه اقوام و آشنایان سکنی گزینند.

همچنین دهها هزار هکتار از مزارعشان زیر سیلاب بماند. مردمانی که بعد از چند سال خشکسالی به علت بارش های خوب فصل کاشت و داشت امیدواری به استحصال محصول خوبی را داشتند این چنین بر باد رفت چه کسی باید جوابگو باشد و اکنون بخواهند مرهمی برزخم های مردم مظلوم  نهند.

آانچه در این ایام تلخ نمود پیدا کرد همدلی و اتحاد مردم بود که خود جوش و با عزت و غیرت مثال زدنی و با دست های خالی، شبانه روز در مقابل این همه سیل ویرانگر ایستادگی کردند. این خود مردم صحرا بود که نگذاشتند به کسی آسیبی برسد، درود بر همت بلندتان و همچنین دیگر اقشار مردم از اقصی نقاط کشور یاریگر یاران بودند و ما را در این برهه تنها نگذاشتند و سیل باعث شد اتحاد همدلی و وحدت شیعه و سنی باردیگر تجلی عینی خود را به منصه ظهور برساند.

البته ما منکر خدمات نیستیم و صد البته در این مقطع حساس کارهای خوبی از طرف ارگان های ذیربط در حال انجام است که تداوم داشته باشد وبا برنامه ریزی مدون واینده نگری بتوان جلو اینگونه حوادث طبیعی ر ا گرفت وتکرار نشود  اما در این میان بعلت واژگونی قایق امداد رسان نیروهای مردمی که پس از تلاش طاقت فرسا وایجاد سیل بند در حال مراجعت بودند در تاریکی شب در داخل آب خروشان افتاده و تعداد ۶ نفر از بهترین یاران به خیل شهدا پیوستند و کام مردم را بیش از پیش تلخ کردند و از آنجمله یکنفر از شهدا نیز از برادران فارس گلستانی داوطلب مردمی راننده بیل مکانیکی بود و ۵ نفر نیز از ترکمن های بومی صحرا،  از درگاه خداوند عزوجل برای باز ماندگان صبر جمیل واجر جزیل مسئلت مینماییم  باشد که روحشان شاد و قرین رحمت الهی گردد.

دلنوشته‌ی: عبدالجبار فرازمند

بندر ترکمنگلستان ۸ فروردین ۱۳۹۸

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۵۱

۰۸ فروردین ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک