ترکمنستان از توسعه روابط تجاری و اقتصادی در خزر حمایت می کند اخبار ترکمنستان– ترکمن نیوز- رئیس‌جمهور ترکمنستان در جلسه‌ای با کابینه اظهار داشت که این کشور از طرح‌های پنج‌جانبه توسعه همکاری‌های اقتصاد و تجاری در خزر حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ترند، قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان که روز گذشته در جلسه‌ای با کابینه وزرا سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: ترکمنستان در حال برداشتن گام‌های استواری برای تحکیم تلاش‌های مشترک به منظور پرداختن به مسائل خزر و توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین دولتی به منظور تحقق مطلوب ظرفیت‌های منطقه راهبردی خزر است.

این اظهارات بردی‌محمداف از شبکه تلویزیونی «آلتین آسیر» ترکمنستان پخش شد.

رئیس‌جمهور ترکمنستان در ادامه می‌گوید: این امر تایید روشنی بر پیشنهادات سازنده ترکمنستان در ارتباط با جنبه‌های گوناگون همکاری در دریای خزر است و با هدف فراهم آوردن همکاری پنج جانبه به یک سطح کیفی جدید که پاسخ‌گوی واقعیت‌های مدرن باشد، صورت گرفته است.

در این جلسه همچنین گزارشی توسط وزارت امور خارجه ترکمنستان در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای اجرایی شدن ابتکارهای عشق‌آباد در خلال پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر که در مورخ ۱۲ آگوست در بند آکتائو در قزاقستان صورت گرفت، ارائه شد.

اجلاس پنج جانبه مذکور در نهایت با امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر و نیز چند سند مهم دیگر و تصویب مفاد مشترک آن‌ها پایان یافت.

در این اجلاس ترکمنستان پیشنهاداتی در خصوص تقویت و توسعه همکاری‌های موثر در دریای خزر ارائه داده بود.

در میان این پیشنهاداتی در راستای توسعه همکاری‌های پنج جانبه در زمینه‌هایی همچون تحقیقات علمی، فعالیت‌های جستجو و نجات در دریای خزر، برگزاری اجلاس بعدی سران خزر و مجمع اقتصادی خزر در ترکمنستان را در بر می‌گرفت.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۲۴

۲۵ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

35643

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک