علی نجفی2 272x300 - تراژدی محمد علی نجفییادداشت – تورکمن نیوز:  انسانهای بزرگ، بااستعداد، باهوش، زیرک و باسواد چون “محمدعلی نجفی” هم می توانند خطاهای بسیار بزرگ و غیر قابل تصور مرتکب شوند.

مردم ایران با شنیدن جریان تراژدی محمدعلی نجفی غرق حیرت، تفکر، تاثر و غم شدند.

انسان همیشه در یک حالت فکری و روحی ثابت نبوده بلکه گاه خوشحال، گاه ناراحت و گاه عصبانی است. اکثر انسانها در زمان برانگیخته شدن احساس عصبانیت قوه ی تفکر و تعقل خود را از دست می دهد و بیشتر اوقات در تصمیمات آنی اشتباه می کنند.

حتی هنگام عشق و عاشقی هم با احساس و عاطفه و با دل تصمیم می گیرد تا با عقل. در شرایط عادی عقل جلوتر از همه است اما در شرایط احساسی و عاطفی و قهر و غصب عقل خیلی دیر عمل می کند و به داد انسان نمی رسد و مگر اینکه دیگرانی که در شرایط عادی قرار دارند به داد شما برسند و جلو کار خطرناک شما را بگیرند. من خودم سه مورد به یاد دارم. یکی از دوستان با یک دختر نامزد شده بود که با او ازدواج بکند. اما بعداً متوجه شده بود نامزدش با یک پسر ارتباط دارد وقصد کشتن او را داشت. یک روز او را به طور اتفاقی در خیابان دیدم که یک مقدار پکر و ناراحت بود.

جریان را جویا شدم… او هم موضوع را برایم تعریف کرد. من به او گفتم: تو و قتل یعنی چه؟!!! این کار از تو خیلی بعید است. اگر تو مرتکب قتل بشوی همه از تعجب شاخ در می آورند. او گفت چکار کنم؟ برایم قابل تحمل نیست. گفتم: با یک دختر دیگر ازدواج کن مگر قحطی دختره که به خاطر آن مرتکب جنایت شوی. او در نهایت به این مشکل فائق آمد با یک دختر دیگر ازدواج کرد الان زندگی بسیار خوب و مناسبی دارد و یک شخصیت روشنفکر و تاثیر گزار هست. نفر دوم هم مشکلش به این شکل با وساطت من و یک دوست دیگر حل شد. اما نفر سوم قبل از اینکه من با خبر شوم خودکشی کرده بود و کار از کار گذشته بود.

علی نجفی1 300x267 - تراژدی محمد علی نجفیبه هرحال ما انسان هستیم و خطا کار. چون پدر همه ی ما انسانها آدم علیه السلام با اینکه پیامبر بوده مرتکب گناه شده و از بهشت خداوند رانده و فرزندان خودش را هم زمینی کرده است و گرنه ما این دردسرها را نداشتیم وهمه در بهشت ناز و نعمت به سر می بردیم. وقتی پیامرانی مانند آدم علیه اسلام و موسی و داوود و یونس علیه السلام مرتکب گناه و خطا شوند ما انسانهای معمولی جای خود داریم.

تراژدی تلخ دکتر نجفی برای ما یادآوری می کند که ما در وجودمان روزی هزار بار قهر و غضب و کینه و نفرت و خشم و خشونت و بد دانستن دیگران را بکشیم. به خود یادآوری کنیم که بهتر از دیگران نیستیم. پایمان هر لحظه امکان دارد با یک قهر کوچک با یک لحظه غفلت بلغزد و کارمان به دادگاه و پاسگاه و زندان و اعدام بکشد.

هیچکس از آینده ی خود خبر ندارد و آینده ی هیچکس تضمین نیست. روان شناسان ساحتهای انسان را تا هشتاد تا بر شمرده اند و در میان آنها رذیلتها هم قرار دارند.

اگر رذیلتهای انسان بیشتر از فضیلتهای آن فعال شود احتمال گرفتاری وجود دارد. پس همه از خدای بزرگ بخواهیم آبروی ما را حفظ کند و ما را در پناه خود نگه دارد.

نوشته: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۲۳

۰۹ خرداد ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک