تخریب پوشش گیاهی؛ عامل ایجاد سیلاب گلستان/این سیل آخرین بار نخواهد بود گلستان-ترکمن نیوز-  یک کارشناس مسئله آب: شایعاتی که در رسانه‌ها پخش می‌شود که ترکمنستان نزدیک گلستان است و آن‌ها توانسته اند بارندگی‌ها را مدیریت کنند و الان یکی از ذخایر آبی بزرگ جهان هستند کاملا کذب است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ حجت میان آبادی، استاد دانشگاه و کارشناس مسئله آب در گفتگو با بازار نیوز، شایعات اخیر درباره توانایی مدیریت بارندگی در ترکمنستان و عدم توانایی در ایران را کذف محض خواند و گفت: در ابتدا باید بگویم که این شایعاتی که در رسانه‌ها پخش می‌شود که ترکمنستان نزدیک گلستان است و آن‌ها توانسته اند بارندگی‌ها را مدیریت کنند و الان یکی از ذخایر آبی بزرگ جهان هستند کاملا کذب است. در حال حاضر حدود ۹۰ درصد آب مصرفی ترکمنستان وراداتی است و از لحاظ منابع آبی در شرایط بغرنجی به سر می‌برد.

وی درباره سیلاب گلستان گفت: درباره سیلاب گلستان باید بگویم که یکی از اصلی‌ترین دلایل این سیلاب، تخریب پوشش گیاهی منطقه بوده است. در سال‌های گذشته پوشش گیاهی این منطقه با تخریب‌های شدیدی رو به رو بوده است. در چند دهه اخیر این تخریب‌ها صورت گرفته و ما در این باره غفلت کردیم. چند سال پیش یادم است که حدود ۶ یا ۸ میلیمتر بارندگی شد در شمال کشور و این بارندگی اگر اشتباه نکنم ۸ تا ۱۰ نفر کشته داشت. آن هم زمانش تمام شد و بعد از آن همه فراموش کردند. تا دوباره سیل آمد. مسئله ام این است که رسانه‌ها اگر می‌خواهند به این مسئله بپردازند، باید به صورت مستمر باشد. به خصوص مسئله تخریب پوشش جنگلی در شمال کشور را رسانه‌ها باید پیگیر باشند. با توجه به مسائلی که رخ داده، این قضیه اولین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود.

میان آبادی از ۵۰ ساله بودن سیلاب گلستان خبر داد و گفت: این سیلاب در گلستان، سیلاب ۵۰ ساله بوده و سد‌ها نمی‌توانستد به طور کامل آن را پوشش دهند. ولی وقتی ما همه فعالیت‌های مهندسی را در فعالیت‌های سازه‌ای خلاصه می‌کنیم، و از اقدامات طبیعی مانند عدم تخریب پوشش گیاهی غفلت می‌کنیم، باید منتظر پاسخ طبیعت باشیم. ما نمی‌توانیم به طبیعت دست درازی کنیم، بعد منتظر واکنش‌های طبیعت هم نباشیم.

این کارشناس درباره نقش عدم لای روبی رودخانه در ایجاد سیلاب اخیر گفت: عدم لای روبی رودخانه‌ها را آقای وزیر نیرو مطرح کردند. ما چندین سال دچار خشکسالی بودیم و این باعث غفلت از لای روبی و مهندسی رودخانه‌ها شد. آقای اردکانیان هم تاکید کردند که خشکسالی اگر رخ داده، نباید به معنی غفلت از مسائل مختلفی مثل همین لای روبی رودخانه‌ای و همه اقدامات غیر سازه‌ای دیگر باشد. شاید زمان خشکسالی اگر وزارت نیرو برای لای روبی رودخانه‌هایی که اصلا آب ندارد، بودجه اختصاص دهند، همه به آن‌ها معترض شوند، ولی این کار‌ها جوابش را در شرایطی مانند امروز خواهد داد.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۴۱

۰۹ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

50177

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک