تخریب بزرگترین سد ازبکستان، هزاران خانه را زیر آب برد ترکمن نیوز:  «سردوبا»، بزرگترین سد ازبکستان بر اثر فشار‌های بیش از اندازه آب شکست و نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از خبرگزاری فرانسه از تاشکند، به دنبال شکسته شدن یک سد مهم در ازبکستان که هزاران واحد مسکونی را با جاری شدن سیل مواجه ساخته و مناطق وسیعی از اراضی کشاورزی دو کشور ازبکستان و قزاقستان را نابود کرده است، نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در دو کشور آواره شدند.

سد ساردوبا در غرب ازبکستان صبح روز جمعه شکسته شد و ۷۰ هزار نفر را در مناطق اطراف آن مجبور کرد خانه‌های سیل گرفته خود را تخلیه کنند. بر اثر جاری شدن این سیل بیش از ۵۰ نفر نیز در بیمارستان بستری شدند.

قاسم-جومارت توقایوف، رئیس جمهور قزاقستان روز یکشنبه در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد ۱۰ روستا نزدیک به مرز در معرض تهدید شدید سیل قرار گرفته و مقامات را مجبور کرده است ۲۲ هزار نفر را از آن مناطق خارج کنند.
وی افزود مقامات دو کشور بعد از شکایت‌های مقامات قزاقستان که مقامات ازبکستان را متهم کرده اند آن‌ها را به موقع از فاجعه مطلع نکرده اند، مذاکراتی را بین دو کشور آغاز کرده اند.

دادستان کل ازبکستان روز یکشنبه اعلام کرد تحقیقی کیفری درباره “سهل انگاری” و نقض مقررات احداث آغاز شده اس

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۰۰

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74450

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک