قرجه طیار رامین نور قلی پور شهرام کوسه غراوییادداشت-تورکمن نیوزارزیابی عملکرد نمایندگان مجلس در بعد محلی و حوزه انتخابیه برای موکلان نماینده همواره حائز اهمیت بوده و جذابیت های خاص خود را دارد گرچه بر اساس قوانین وظایف نمایندگان مجلس در ابعاد تقنینی و نظارتی تعریف شده است.

اخیرا دکتر بهروز قزل یکی از دانش آموختگان علوم سیاسی و کنشگر سیاسی- اجتماعی ترکمن در گفتگویی با یک پایگاه خبری محلی پیرامون عملکرد سه نماینده ترکمن مجلس دهم از منظر سیاسی اظهار نظر کرده است که جهت گسترش اطلاع رسانی در این پایگاه خبری نیز منعکس می گردد.

کاش این سوال در قالب اظهارنظر پیرامون عملکرد مجلس دهم به طور کلی و یا حداقل، ارزیابی عملکرد نمایندگان مجلس استان گلستان مطرح می شد. در اینصورت، می شد به شرایط عمومی مجلس دهم و نیز مسائل فراحوزه ای و میان حوزه ای منطقه نیز پرداخت.

به هر حال، در ارتباط با عملکرد نمایندگان حوزه شرق، گنبد و غرب گلستان می توان به نکاتی اشاره کرد. به ویژه اینکه سوال شما در خصوص جوانب سیاسی عملکرد این نمایندگان است.

به نظرم، غراوی توانسته است تا به امروز نتایج خوبی از اتخاذ رویکرد عملگرایی به دست آورد. نماینده شرق گلستان، با تثبیت و تکثیر منابع قدرت خویش، به طور نسبی، هم از میزان آسیب پذیری احتمالی خود در عرصه سیاسی کاسته است و هم توانسته است ظرفیت های سیاسی را به فرصت های اجرایی و بوروکراتیک تبدیل کند.

باید توجه شود که قدرت، در بسیاری از مواقع قائم به شخص است و الزاما با جلوس بر یک کرسی به دست نمی آید. یعنی، جایگاه نمایندگی، به خودی خود، تا حدودی قدرت و منابع را در اختیار شما قرار می دهد و در اصل، این ظرفیت، توانایی و قدرت بازیگری خود اشخاص است که می تواند فرصت های پنهان کوه یخ نمایندگی مجلس را به روی آب بیاورد.

گاها در تهران، فرصت هایی فراهم شد تا از نزدیک شاهد فعالیت های قرجه طیار باشم. نماینده گنبدکاووس، با توجه به ویژگی های حوزه انتخابیه خویش، به نظرم تا به امروز عملکرد نامطلوبی نداشته است. ایشان را عموما در حال تلاش برای رفع مشکلات جاری حوزه انتخابیه خویش دیده ام؛ در حالی که جوانب سیاسی عملکرد این نماینده را در مقاطع مختلف می توان حائز فراز و فرود دانست.

 نورقلی پور، در عرصه سیاسی با مشکلاتی مواجه است که اتفاقا در بحث نقاط قوت آقای غراوی به آن اشاره کردم. به نظرم، نماینده غرب گلستان در بحث تثبیت و تکثیر منابع قدرت خویش دچار مشکلاتی است که همین ویژگی، آسیب پذیری احتمالی ایشان را در عرصه های سیاسی می افزاید و به همان نحو ممکن است تبلور فرصت های اجرایی و بوروکراتیک را با موانعی مواجه سازد.

همان طور که در لابه لای پاسخ به سوالات این گفتگو نیز ذکر شد، رفتار سیاسی مبتنی بر کسب قدرت، حفظ قدرت، افزایش قدرت و نمایش آن است که با توجه تحولات اخیر در منطقه، اهم نقاط قوت آقای نورقلی پور را می توان در قالب تلاش برای نمایش قدرت ارزیابی کرد. اما باید دانست، آن بخش از رفتار سیاسی که در حال حاضر نتایج عینی و مؤثرتری برای ایشان و برای منطقه به بار می آورد، مبتنی بر حوزه های تثبیت و افزایش قدرت می باشد.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: پایگاه خبری ترکمن های ایران

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۱۷

۱۲ شهریور ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک