اولی های تورکمن صحرا ۴ 1 300x169 - تحلیل موقعیت یاش‌اولی های گنبدکاووس(قسمت سوم و آخر)تورکمن نیوز: امان محمد خوجملی فعال سیاسی و اجتماعی تورکمنصحرا در بخش سوم و پایانی نوشته خود تحت عنوان تحلیل موقعیت یاش‌اولی‌های گنبدکاووس برای تورکمن نیوز نوشت:
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  اما آنها این بارقدرت یاش‌اولی ها را دست کم بگیرند یک خطای استرتژیک است. شاید هم شکست یاش‌اولی ها ائتلاف سه نامزد پر نفوذ و پر رای نیاز داشته باشند. تا کنون شنیده شده است قرجه طیار نماینده فعلی گنبد و عبدالله رستگار نماینده ی سابق گنبد گفته اند از تصمیم یاش‌اولی ها پیروی می کنند.

مارامایی یکی دیگر از نمایندگان سابق هم گفته است به یاش‌اولی ها کمک خواهد کرد تا جلوی تشتت و تفرق آرا گرفته شود. و یکی دونفر از نامزدهای پر رای دیگر هم این کار را بکنند وزن یاش‌اولی ها بسیار سنگین خواهد شد و شکستش مشکل. اما باز هم مخالفان ائتلافشان بیشتر شود احتمال موفقیت برای آنها وجود دارد. اما مخالفان یاش‌اولی ها پیروزی بدون ائتلاف را باید از سرشان بیرون کنند. این تحلیل تا اینجا با این دیدگاه بود که فارسها حداقل دو کاندیدای پر رای در صحنه داشته باشند اگر چنین شود موفقیت با ترکمن هاست.

نهم، سردرگمی مردم در میان تعدد نامزدها:
گفته می شود تعداد کسانی که در حوزه گنبد برای نمایندگی مجلس ثبت نام کرده اند حدود ۵۰ نفر می باشد. اگر نصف این نامزدها توسط هیئت های اجرایی و نظارت و شورای نگهبان رد صلاحیت شوند باز هم تعداد باقی مانده برای سرگردانی مردم کم نیست. این سرگردانی و تعدد و تفرق به نفع یاش‌اولی هاست. چون افراد بی طرف را به سمت یاش‌اولی ها می کشاند تا رای های سرگردان نصیب آنها شود.

دهم،نقطه ضعف یاش‌اولی ها، مکانیسم تشخیص نامزد برتر:

اما یاش‌اولی ها هیچ میکانیسم مشخصی برای تشخیص نامزد برتر ندارند. نامزد برتر تنها با چند دقیقه سخنرانی در میان جمع چند صد نفره مشخص نمی شود. نامزد برتر تنها با مناظره و مباحثه و سوال و جواب های چالشی حداقل دو ساعته در بُعدهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی مشخص می شود. یا نقاط ضعف و قوت نامزدها در آنجا برملا می شود. متاسفانه یاش‌اولی ها نه توان آنرا دارند نه اراده ی آن را. همین فرار از مناظره و مباحثه و بحثهای چالشی، شفافیت و صداقت یاش‌اوای ها را خدشه دار می کند که دنبال نامزد برتر هستند. زیرا رای گیری عمومی مشروعیت نامزد یاش‌اولی ها را تامین می کند نه برتری و توانایی آن را. مشروعیت و توانایی دو مقوله جداگانه هستند که هیچکدام جای یکدیگر را پر نمی کند.

ممکن است یک نفر مشروعیت داشته باشد ولی توانایی نداشته باشد. ممکن است یک نفر توانایی داشته باشد ولی مشروعیت نداشته باشد. بنابراین جلسات و تشکیلات یاش‌اولی ها باید برای شناسایی افراد لایق و شایسته و توانمند باشد که با رای خود به آن مشروعیت بدهند تا در صورت انتخاب از جانب مردم از حق آنها به خوبی دفاع نماید. یاش‌اولی ها تنها به ترکمن بودن نامزدهای خود اکتفا نکنند در میان ترکمن ها به قویترین آنها روی بیاورند و مکانیسم تشخیص آن را هم طراحی نمایند تا بهانه به دست مخالفان ندهند. اگر چنین سیستمی طراحی نشود مخالفان هم می توانند از این نقطه ضعف یاش‌اولی ها به خوبی استفاده نمایند و مشروعیت و مقبولیت کار آنها را با چالش اساسی روبرو نمایند. در این تحلیل تمام خطاب های من به ترکمنهاست نه دیگران.

یازدهم،پیشنهاد به مخالفان یاش‌اولی ها:

مخالفان یاش‌اولی ها از هم اکنون یک تصمیم قاطع و بنیادی بگیرند آیا با یاش‌اولی ها همکاری می کنند یا نه. اگر قصد رقابت با یاش‌اولی ها را داشته باشند بهتراست مواضع خود را از هم اکنون مشخص و در فکر ائتلاف با یکدیگرباشند. هنگامی که نامزد یاش‌اولی ها مشخص شد آنها نیز از میان خود یک نفررا معرفی و بقیه به نفع او کنار رفته و همه بصورت دسته جمعی به نفع نامزد خود فعالیت نمایند. این کار مستلزم آن است مقدمات و ذهنیت های آن از هم اکنون آماده شود تا بعدها پذیرش آن با مشکل طرفداران مواجه نشود. مکانیسم و راه و روش آن نیز از هم اکنون طراحی و آماده شود و گرنه در بحبوحه ی انتخابات زمان کم خواهند آورد. من اعتقادم این است اگر رای های مخالفان یاش‌اولی ها تجمیع و هدایت شود ظرفیت فرستادن یک نماینده را دارد و مخالفان باید به آن وقوف داشته باشند. یاش‌اولی ها هم بصورت محتوایی نمی توانند با آن مخالفت کنند چون نماینده ی آنها هم ترکمن است.

دوازدهم، تشدید شکافهای قومی و مذهبی:

ساختار انتخابات ایران غیر حزبی و انفرادی می باشد که در هر انتخابات مجلس قانون گذاری و شوراهای شهر و روستا شکاف های قومی و مذهبی و حتی طایفه ای و شخصی را تشدید می کند. بعد از گذشت ۴۱ سال از انقلاب هنوز برای آن چاره ای اندیشیده نشده است که به نفع منافع ملی و وحدت و یکپارچگی کشورباشد. این سیستم انتخاباتی نه افراد قوی را به مجلس می فرستد نه مجلس پرقدرت تشکیل می دهد. از نظر صاحب نظران سیاسی روال مجلس از مجلس اول تا کنون رو به ضعف و سستی بوده تا جاییکه در خیلی از تصمیمات اساسی در طی سال های اخیر مجلس کنار گذاشته شده است.

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۲۶

۲۶ آذر ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک