ناگفته‌هایی درباره‌ی "یاش‌اولی‌ها"تورکمن نیوز: امان محمد خوجملی فعال سیاسی و اجتماعی تورکمنصحرا در بخش دوم نوشته خود تحت عنوان تحلیل موقعیت یاش‌اولی‌های گنبدکاووس برای تورکمن نیوز نوشت:

چهارم،مکان یاش‌اولی‌ها:
گروه یاش‌اولی‌ها یک مکان یا جای مشخصی ندارند که افراد با مراجعه به آنجا نقطه نظرات خود را به آنها منتقل نمایند. تا نقاط ضعف و قوت منتخبان آنها به یاش‌اولی‌ها به صورت رو در رو گزارش شود. یا مردم به خاطر عدم کارآمدی منتخبان یاش‌اولی‌ها خود یاش‌اولی‌ها را بازخواست نمایند.

پنجم، مخالفان و رقبای یاش‌اولی‌ها:
به نظر می رسد رقبا و مخالفان یاش‌اولی‌ها کم نیستند. ولی همه ی آنها درعرصه ی تبلیغات فضای مجازی متجلی است و هنوز هیچکدام آنها نتوانسته اند در مقابل یاش‌اولی‌ها منسجم و متشکل و سازمان یافته قد علم کنند و اقتدار آنها را به جالش بکشند. اگر هم بوده باشند بعد از مدتی به حاشیه رفته اند و نتوانسته اند کار خاصی انجام دهند.

ششم، مشروعیت کار یاش‌اولی‌ها:
به نظر می رسد علیرغم نظرات و طیف های فکری و طبقات و صنفهای گوناگون در میان یاش‌اولی‌ها کار آنها از مشروعیت و مقبولیت لازم برخوردار است. چون کار آنها یک کار تشکیلاتی و مدنی است و از دیگران می خواهند به نامزدهای معرفی شده از طرف آنها رای دهند. هیچ اجباری در کار نیست و دیگران هم می توانند تشکیلات مستقل خود را راه بیندازند و از مردم تقاضای رای بکنند. یاش‌اولی‌ها را نمی توان با فحش و ناسزا و تهمت و افترا شکست داد. شکست دادن یاش‌اولی‌ها تشکیلاتی از نوع خودشان می خواهد که مخالفان فاقد آن هستند.

هفتم، رسانه ی یاش‌اولی‌ها:
تا آنجا که من اطلاع دارم خود یاش‌اولی‌ها چه دربخش فضای مجازی و چه در بخش فضای مکتوب هیچ رسانه ای ندارند فقط خبرنگاران تورکمن که طرفدار یاش‌اولی‌ها هستند خبرها و تصمیمات یاش‌اولی‌ها را به اطلاع مردم می رسانند و از مواضع آنها دفاع می کنند. و این کار یاش‌اولی‌ها را آسان کرده است و خبرنگاران و فعالان سیاسی طرفدار یاش‌اولی‌ها سپر بلای آنها هستند.

هشتم، مواضع نامزدها در مقابل یاش‌اولی‌ها :
نامزدها مجبورند در مقابل یاش‌اولی‌ها موضع گیری نمایند. خوب یا بد از این لحاظ آنها هیچ گریزی ندارند. اگر از تصمیمات یاش‌اولی‌ها تبعیت نمایند یک اثر دارد اگر هم تبعت نکنند یک اثر دیگری دارد. اگر از یاش‌اولی‌ها تبعیت نمایند وارد صندوق آنها می شوند اگر از صندوق یاش‌اولی‌ها در بیایند احتمال موفقیت آنها قطعی است.اگر از صندوق یاش‌اولی‌ها در نیایند قبل از رسیدن به رای گیری مردم حذف می شوند. اگر از یاش‌اولی‌ها تبعیت ننمایند و به تنهایی با یاش‌اولی‌ها رقابت نمایند شکست آنها قطعی است. شکست یاش‌اولی‌ها تشکیلاتی به اندازه‌ی خود یاش‌اولی‌ها می خواهد که مخالفان یاش‌اولی‌ها اگر متحد شوند ظرفیت شکست یاش‌اولی‌ها را دارند. در دروه ی گذشته اگر سلیمان هاشمی و عبدالصمد بردی پور با هم متحد می شدند یاش‌اولی‌ها را با چالش اساسی روبرو می کردند اما آنها به خاطر اینکه ارزیابی درستی از قدرت یاش‌اولی‌ها نداشتند وارد مقوله ائتلاف نشدند. آنها اول وارد سیستم رای گیری یاش‌اولی‌ها شدند و بعد که از صندوق یاش‌اولی‌ها بیرون نیامدند بر علیه آن شوریدند و کل ساختار یاش‌اولی‌ها را زیر سئوال بردند که از لحاظ اخلاقی کار درستی نبود.

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۸:۳۷

۲۵ آذر ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک