Reil 2M 300x206 - تجار در انتظار رفع گِره ریلی اینچه برون هستندگنبدکاووس- ترکمن نیوز- منطقه مرزی اینچه برون گنبدکاووس در شمال گلستان محل پیوند راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران است که در سال ۹۳ با حضور روسای جمهوری سه کشور به منظور امتداد خط ریلی منطقه تا چین بهره برداری شد، ولی بلاتکلیفی طرح تعریض آن هزینه تجار را افزایش داده است.


به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به گفته شماری از فعالان و صاحب نظران حوزه اقتصادی استان گلستان، وجود این خط ریلی نقش به سزایی در توسعه تجارت با کشورهای سی آی اس (کشورهای آسیای میانه) و چین دارد، اما متفاوت بودن عرض خطوط راه آهن ایران و ترکمنستان مشکلاتی ایجاد کرده است.
بهره برداری نشدن از طرح تعریض و اتصال دو خط ریلی در ایستگاه اینچه برون ضمن تاخیر در جابجایی کالا، هزینه های تجار استفاده کننده از این مسیر را افزایش داده است.
اجرای عملیات طرح تعریض خط آهن ایستگاه اینچه برون گنبدکاووس به طول تقریبی سه هزارو ۲۰۰ متر با پیگیری مسوولان استانی و حمایت راه آهن کشور با هزینه کرد ۲۲۰ میلیارد ریال انجام و آماده بهره برداری بودن آن اواخر سال قبل توسط محمدرضا قربانی مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ گلستان اطلاع رسانی شد ولی همچنان گِره کور اتصال به خطوط ریلی کشور همسایه باز نشده است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان در حاشیه آئین تجلیل از صنعتگران نمونه استان گلستان با اشاره به نقش موثر خط ریلی اینچه برون در توسعه تجارت با کشورهای آسیای میانه ،گفت: اکنون اتصال این خط ریلی در ایستگاه اینچه برون به همکاری مسولان دو کشور نیاز دارد تا طرح تعریض آن به افزایش مبادلات بین ایران و کشورهای سی آی اس کمک کند.
علی محمد چوپانی افزود: انتقال کالا از طریق این خط ریلی که از مهر سال قبل به چین وصل شده است، طی ۱۵ روز انجام می شود در حالی که از طریق مسیر خراسان رضوی یا دریا به جنوب کشور چند ماه طول می کشد.
وی اظهارداشت: بازرگانان انتظار دارند مشکل اتصال طرح تعریض خط ریلی میان دو گمرک اینچه برون و کشور ترکمنستان شتاب گیرد.
استاندار گلستان هم گفت: بعد از سفر رییس جمهوری به ترکمنستان مقرر شد که مشکل اتصال خط ریلی در ایستگاه اینچه برون در زمان کوتاهی (کمتر از دو هفته) از سوی وزارت راه و شهرسازی پیگیری شود.
سیدمناف هاشمی افزود: اکنون چهار ماه از مامور شدن این وزارتخانه می گذرد، ولی اقدامی برای رفع آن انجام نشده است.
به گفته وی، مشکل بهره برداری از طرح تعریض خط ریلی در ایستگاه اینچه برون بیشتر اختلاف مالی با کشور همسایه بوده که ازعهده تجار و استانداری گلستان خارج است و باید از طریق دو دولت رفع شود.
هاشمی اضافه کرد: استانداری گلستان در این پیوند چندین مکاتبه با مسوولان کشوری مرتبط انجام داده و وزیر راه و شهرسازی هم قول مساعد داده است که امیدواریم هرچه زودتر اجرایی شود.
وی افزود: رفع مشکل جابجایی کالا در ایستگاه ریلی اینچه برون نقش به سزایی در توسعه تجارت کشور با توجه به ارزان و مقرون به صرفه بودن آن دارد.
مدیر کل راه آهن شمال شرق ۲ گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: برای برخورداری از طرح تعریض و اتصال آن نیاز است که دو میلیون و ۴۴۲ هزار دلار به طرف ترکمنستانی پرداخت شود.
محمدرضا قربانی با بیان اینکه این اقدام زمان بر است، اظهارداشت: چک این رقم از سوی راه آهن صادر و در اختیار ذیحسابی برای تبدیل به ارز قرار گرفته است.
به گفته کارشناسان امور اقتصادی و تجاری، اتصال و بهره برداری از طرح تعریض تخفیف ۵۰ درصدی هزینه صادرات از گلستان، کاهش هزینه های تجار در تعویض بوژی (مبادله واگن بین راه آهن های با عرض خط مختلف) در ایستگاه اینچه برون و افزایش صادرات از کشور را در پی دارد و اینچه برون را به یک مرکز بزرگ صادراتی تبدیل می کند.
منطقه مرزی اینچه برون در ۸۰ کیلومتری شمال شهرستان گنبدکاووس واقع است.
فعالیت گمرک در محدوده گلستان به بیش از یکصد سال قبل برمی گردد که با توجه به مراودات دریایی بنادر غربی استان در راس آن گمیشان با کشور روسیه رونق داشت،اما با پسروی آب دریای خزر و کاهش رونق تجاری بنادر این گمرک تعطیل شد، ولی در اوایل دهه هفتاد با استقلال کشورهای آسیای از جمله ترکمنستان در همسایگی ایران و گلستان، گمرک اینچه برون (مرز پُل) آغاز به کار کرد.
اکنون اینچه برون مرکز گمرکات استان گلستان است و زیرمجموعه آن پایانه های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن، گمرک فرودگاه بین المللی گرگان است.
همچنین در سالهای اخیر با بهره برداری از راه آهن بین المللی اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان افزوده شده است.
استان مرزی و شمالی گلستان با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

 

منبع: irna.ir/golestan

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۵۰

۰۲ مرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک