نژادی 300x185 - تبعیض نژادی در آمریکاترکمن نیوز- امان محمد خوجملی: در دنیا هیچ نظام سیاسی بدون عیب و نقص نیست.

این نظام ها ساخت دست بشر هستند و همیشه با آزمون خطا جلو رفته و عیب و نقص های خود را به مرور زمان رفع و رجوع کرده اند. یکی زودتر و یکی دیرتر هر چه هست هیچکدام آنها بدون تغییر و تحول نمانده اند. بیشتر تغییرها رو به جلو و به نفع عموم مردم رخ داده است و اندکی هم مانند کره ی شمالی درجا زده است یا تغییر بسیار اندکی را تجربه کرده اند.

کشور ایالات متحده ی آمریکا یکی از بزرگترین، پهناورترین، پرقدرت ترین و ثروتمندترین کشور دنیاست. تحولات درون این کشور به دیگر کشورها بی تاثیر نیست. این نشانه ی بزرگی و قدرتمندی یک کشور است. اما این کشور بزرگ و ثروتمند و پهناور و پیشرفته در سیستم سیاسی و اقتصادی دارای شکاف های بزرگی است. گاهی دم خروس آن یا به صورت تبعیض نژادی بیرون می زند ویا به صورت شکاف طبقاتی.

آمریکا گرچه تبعیض نژادی را از قوانینش حذف کرده است. اما به موازات آن نتوانسته است اعتقادات تبعیض نژادی و نژاد پرستی را از فرهنگ مردمش بزداید. این ایراد بزرگی به یک کشور متمدن است که دچار چنین شکاف ها و نقارهای نفرت انگیزی می باشد. قتل یک سیاه پوست بنام جورج فلوید اعتراضات زیادی را در جامعه ی آمریکا بر انگیخته است و این نشانه سرزنده بودن آن جامعه را نشان می دهد که چقدر در مقابل ظلم و ستم و بی عدالتی حساس هستند.

یکی از نشانه های متمدن بودن جامعه آمریکا این است که در این اعتراضات که سراسر این کشور را فراگرفته است و میلیون ها نفر به خیابان ها ریخته اند هنوز بیش از یکی دو نفر کشته نشدند. ممکن است این اعتراضات به این آسانی فروکش نکند. اعتراضات این کشور را همه رسانه های جهان تحت پوشش قرار می دهند تاکنون نه روزنامه ای به خاطر این موضوع تعطیل شده است نه خبرنگار داخلی زندانی شده است و نه خبرنگار خارجی اخراج شده است. این را مقایسه کنید با روزنامه های رسمی داخل کشور خودمان که در اعتراضات آبان ماه سال گذشته چه حال و هوایی داشتند!

اما الان مطبوعات و رسانه های آمریکا دارند در مورد خشونت های نژادی غوغا می کنند و عکس و فیلم و گزارش تهیه و به سراسر جهان ارسال می کنند. قبلاً جنایات گوانتانامو و ابوغریب را هم رسانه های آمریکایی افشا کرده بودند. در واقع در آمریکا جنایت و خشونت هست و آزادی انتشار هم بدون ترس از حکومت وجود دارد.

احزاب رقیب که از این تظاهرات و خواسته سیاه پوستان حمایت کردند به مزدوری دشمن و بی گانگان متهم نشدند. این ها همه آزاد بودن یک کشور است اما این آزاد بودن به معنای عادلانه بودن نیست. اگر جامعه ای به معنای دقیق کلمه عادلانه باشد نشانه ی آن است که همه چیز سر جای خودش است و همه ی فضایل برقرار است. اما این فعلاً در جهان بشری غیر ممکن به نظر می رسد چون وضع موجود با وضع مطلوب فرسنگ ها فاصله دارد.

ما اعتراضات سال ۹۸ را چگونه حل و فصل کردیم؟ ما اعتراضات را زود خاموش کردیم اما با تلفاتی که مقامات گزارش آن را بعد از شش ماه اعلام کردند. و خواسته های معترضان هم هنوز سر جای خودش است و به آن پاسخ داده نشده است. در فرانسه جلیقه زردها یک سال در خیابان ها بودند. دولت فرانسه به خاطر اعتراضات از بعضی خواسته هایش عقب نشینی کرد و بعضی خواسته های معترضان را قبول کرد ولی کسی به دولت فرانسه نگفت دولت ضعیف و ناکارآمد.

پس زود جمع کردن به معنای نقطه ی قوت نیست و طولانی شدن اعتراضات هم به معنای نقطه ضعف نیست. مهم این است این اعتراضات بدون کشتار خاتمه یابد و در عین حال ممکن است معترضات به تمام خواسته هایشان نرسند. اصولگرایان همیشه دوست داشتند نظام سیاسی آمریکا را مساوی با دموکراسی تلقی کنند و بگویند دموکراسی یعنی همین. دولت آمریکا مساوی با دموکراسی نیست همچنانکه نظام ایران مساوی با اسلام نیست. نظام شوروی هم مساوی با مارکسیسم نبود فقط یک قراعت از مارکسیسم و کمونیسم بود. پس از شکست یک نظام سیاسی نمی شود شکست یک مکتب را استنتاج کرد. شکست نظام های سیاسی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد که لزوماً همه ی آنها از ضعف های مکتب یا ساختار سیاسی نشات نگرفته باشد.

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۵۴

۱۹ خرداد ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک