میگو در کوموش دفه 300x185 - تبعات تلفات شدید سایت میگوی کوموش دفه و انتظار مردم از مسئولیناخبار کوموش دفه-تورکمن نیوز: در اثر ویروس لکه سفید موسوم به وایت اسپات که یکی از خطرناکترین بیماری های ویروسی در حوزه شیلات بشمار می رود، صید میگو از سایت گمیشان در شهریورماه امسال به پایین ترین حد ممکن کاهش یافت. متعاقب رخداد نابهنگام سرمایه گذاران این محصول دچار زیان های چند صد میلیونی شده و به پاره ای سرمایه گذاران دست به جیب نیز تا چند میلیارد تومان خسارت وارد آمده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  لکه سفید یا همان وایت اسپات به علت سرعت شیوع و انتقال می تواند در کمتر از یکروز ده ها و شاید صدها استخر پرورش میگو را که در جوار یکدیگر قرار دارند آلوده کرده و همه تولیدات پرورش دهندگان را از بین ببرد. علیرغم اعلام قبلی از سوی معاون سلامت دامپزشکی مبنی بر مصون ماندن تعداد زیادی از مزارع، متاسفانه بر اساس گزارشات محلی محصول امسال آن کاملا از بین رفته است.

بیش از این امرالله قاجاری مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور نیز از تحت کنترل بودن بیماری در سایت میگوی گمیشان صحبت کرده و به پرورش دهندگان اطمینان داده بود که می توانند در کنار کنترل بیماری به کار خود ادامه دهند.

اکثر سرمایه گذاران سایت مذکور نیروهای جوانی هستند که از طریق دریافت وام از بانک دست به سرمایه گذاری شده و اکنون مانده اند که چگونه می توانند وام دریافتی را بپردازند. ساکنان محلی از نمایندگان مجلس و مقامات استانی انتظار رسیدگی فوری به قضیه را دارند. هنوز مشخص نیست که استخرهای آلوده در نوبت سال آینده قابل بهره بهره برداری خواهند بود یا خیر.

سایت چهار هزار هکتاری میگوی گمیشان (کوموش دفه) تنها سایت پرورش این محصول در شمال کشور است که از آن پیشتر بعنوان مجموعه پاک یاد می شد. بنا بود مجموعه فوق تا ده هزار هکتار توسعه یابد، اما محصولات آن به دلیل آلوده شدن کلیه استخرها دچار تلفات صد درصدی شده اند.

یک سرمایه گذار محلی که نخواست نامش فاش شود با اشاره به اینکه معمولا ابتلای محل به ویروس از طریق پرندگان و آلاینده های محیطی انتقال میابد گفت: آنچه که اتفاق افتاده است غیر قابل جبران می باشد. همه سرمایه گذاران بلا استثنا دچار خسارت شده و به هیچ طریق نمی توان جلوی آسیب و زیان وارده را گرفت.

آلوده شدن سایت کوموش دفه به لکه سفید نخستین بار در نیمه دوم تیرماه ماه ۹۸ روی خروجی پایگاه های خبری دیده شد، اما با توجه به توضیحات داده شده مورد پیگیری های بعدی اصحاب رسانه قرار نگرفت.

 سرمایه گذاری دیگر نیز با اشاره به پایان فصل برداشت میگو بیان نمود: من نمی دانم خسارت مالی سرمایه گذاران چگونه و از چه طریقی قابل جبران خواهد بود‌. عجیب است که مسئولین زیربط هنوز به نابودی کل مجموعه سایت واکنش لازم را نشان نداده اند. چرا سیمای محلی به این قضیه ورود نکرده و از مسوولین امر توضیح نمی خواهد؟
آگاهان محلی می گویند در اثر نابودی محصول سایت، به وضعیت حقوق کارگران و معیشت خانواده هایشان هیچ رسیدگی صورت نگرفته است.

✍️طاهر جانی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۰۵

۱۲ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

60784

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک