تبعات افزایش مهاجرت به گلستانیادداشت-ترکمن نیوز-  مهاجرت ازدیربازازدیاری به دیار دیگر همیشه بوده واست وازاین به بعد هم خواهد بود. دلایل زیادی هم می شود برای آن برشمرد مانند دلایل سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و جنگ و خون ریزی و توسعه نیافتگی و دلایل اقلیمی مانند خشکسالی و سیل و زلزله و طوفانهای مکرر و… می تواند جمع کثیری از مردم را ازنقطه ای به نقطه ی دیگر فراری دهد. اخیراً شنیده می شود گروهی از مردم ازاستانهای دیگر به دلایل کم آبی به استان گلستان کوچ می کنند.

البته این جبر طبیعت است که نمی شود از آن خیلی ایراد گرفت. اما بی مبالاتی و بی احتیاطی و بی خیالی خودِما و مسئولان هم دست کمی از خطرات طبیعت ندارد. چندین سال است که کارشناسان محیط زیست به مسئولان هشدار می دهند وضعیت آب سفره های زیر زمینی گلستان هم خوب نیست و باید هر چه زودتر کشت شالی ممنوع وجلوی حفر چاههای عمیق و نیمه عمیق گرفته شود. اما متاسفانه کو گوش شنوا!!!. اگر این وضعیت برای استان گلستان هم پیش بیاید باید به کجا مهاجرت کرد.؟!! همین الان هم خیلی از روستاها از کم آبی رنج می برند. ایران یکی از کشورهای وسیع و پهناورجهان است.

اما ترکیب جمعیت آن متوازن نیست. چون بیشتر جمعیت آن در مناطق شمالی کشور متمرکز است. فاصله ی روستاهای آن بیش از ۵ کیلومتر و فاصله ی شهرهای آن بیش از ۲۰ کیلومتر نیست. بعضی روستاها و شهرها هم در حال وصل شدن به یکدیگر هستند. اما این فاصله در استانهای جنوبی و جنوب شرقی و جنوب غربی و مناطق مرکزی به ده ها و گاه به صدها کیلومتر می رسد. بیشتر زمینها ی آن لم یزرع و خشک و کوهستانی و شنزار و با پوشش گیاهی بسیار ناچیز می باشد.

موج مهاجرت قبل از انقلاب هم یک بار اتفاق افتاده بود و برادران سیستانی ما به خاطر قهر طبیعت و خشکسالیهای متوالی و پی درپی از استان سیستان و بلوچستان به استان مازندران و گلستان فعلی که بخشی از مازندران شناخته می شد؛ مهاجرت کردند. به این ترتیب ترکیب جمعیتی استان به هم خورد تا جاییکه این برادران بعد از انقلاب از شهرهای گرگان و آزاد شهر و رامیان توانسته اند با جعیت قومی خود به مجلس چند بار نماینده بفرستند. در حال حاضرهم نماینده ی آزاد شهر از همین قوم می باشد.

اگر ساختار انتخابات بدون اصلاح و با نادیده گرفتن احزاب و تشکلها ادامه یابد، می تواند شکافهای قومی و مذهبی را تشدید نماید. همچنانکه تشدید کرده یا حداقل اقوام و مذاهب را به یکدیگر نزدیک نکرده است. اما این نقیصه می تواند با اصلاح قانون انتخابات وسایر قوانین مهم و اهمیت دادن به احزاب و تشکلهای مدنی ترمیم وشکافها را ازقومی و مذهبی به شکافهای سیاسی و حزبی ارتقاء دهد.

اگر ما به جای نگرشهای ایدئولوژیک و ضدیت با احزاب و تشکلهای مدنی نگرشهای توسعه محور داشته باشیم می توانیم خیلی از خطراتیکه وحدت و امنیت و یک پارچگی کشور را تهدید می کند، حنثی و به امنیت پایدار تبدیل نماییم. اما این مستلزم حفاظت از محیط زیست وآب و خاک و جنگلها و کوهها و دشتها و مراتع و توسعه ی همه جانبه می باشد که بتواند توازن و ترکیب جمعیتی را در سراسر کشور حفظ و قابل سکونت نماید. طوری که همه ی مردم از محل سکونت خود راضی و خشنود باشند و فکر مهاجرت به سر هیپکس نزند.

نوشته: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۰۶

۱۸ آبان ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک