تا 4 سال آینده خلیج گرگان خشک می شود/ مسائل آشوراده باید حل شودتورکمن نیوز:  استاندار گلستان گفت: باید به هر شکل ممکن آب را وارد خلیج گرگان کنیم وگرنه طی ۴ سال آینده با روند فعلی سطح ۴۰ هزار هکتاری این خلیج خشک خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   هادی حق شناس پنج شنبه ۱۷ بهمن در جلسه شورای اداری و آیین متمرکز بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه های دهه فجر استان با حضور دکتر واعظی رییس دفتر رییس جمهوری , آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان و مدیران ارشد استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان و امام خمینی (ره) و خصوصاً شهید سپهبد سلیمانی با اشاره به تاکید دولت تدبیر و امید بر رشد و تقویت بخش خصوصی اظهار کرد: در سال ۹۲ مشارکت بخش دولتی در افتتاحات و کلنگ زنی های گلستان ۱۸۶ میلیارد تومان و بخش خصوصی ۱۴۶ میلیارد تومان بوده و امسال این رقم در بخش دولتی به هزار میلیارد تومان رسیده و در بخش خصوصی به ۲هزار میلیارد تومان رسیده و دو برابر شده است.

وی تصریح کرد: در جریان سیل علی رغم تمام تحریم ها و خشکسالی های مالی هزار میلیارد تومان بلاعوض و یا تسهیلات ۴ درصد پرداخت شده است که این رقم با مجموع زیرساخت های راه, مدارس , تربیت بدنی و … به ۳۵۰۰ میلیارد تومان می رسد.
حق شناس افزود: از ۷۷۰۰ واحد نیازمند بازسازی در سیل , ۹۸ درصد پی کنی شده و ۷۰ درصد واحدها به مرحله سقف رسیده است.
استاندار گلستان یادآور شد: در سیل اخیر ۲۲۰ کیلومتر از رودخانه های استان لایروبی شد و ۱۳۰ میلیارد تومان بودجه صددرصد برای تکمیل مخزن سد نرماب تخصیص یافت و اینها همه از برکات سیل بوده است.
وی خاطر نشان کرد: در دوسفر ریاست جمهوری به گلستان قریب به ۹۷۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه با بانک های استان امضا شد و ۱۰ درصد آن تبدیل به قرارداد شد و تنها ۲۷ میلیارد تومان آن پرداخت شد که تقاضا داریم با تشکیل کارگروه اقتصادی امتیازات ویژه ای بجز منابع بانکی در بخش های سلامت و گردشگری به استان اختصاص داده شود.
حق شناس ادامه داد: ۹۷ درصد واحد های صنعتی استان واحد های کوچک و متوسط هستند و باید تلاش کنیم با توجه به وجود ظرفیت کشاورزی و دامی استانی محصولات را فراوری شده به دیگر استان ها و خارج از کشور صادر کنیم.
استاندار گلستان گفت: باید از ظرفیت بی نظیر پایانه مرزی اینچه برون استفاده کنیم و حجم مراودات تجاری را که در گذشته تا ۵ میلیارد دلار بوده را دوباره احیا کنیم تا موجب رونق و اشتغال شود.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته خاطر نشان کرد: پیش از انقلاب ۳ هزار هکتار در استان جهت زهکشی مطالعه شده بود اما امروز ۵۲ هزار هکتار اجرا شده, ۳۰ هزار هکتار در حال اجراست و کلنگ ۵۰ هزار هکتار در دهه فجر زده خواهد شد.
استاندار گلستان یادآور شد: آشوراده نقطه قابل توجهی برای گردشگری استان است و باید توسط حاکمیت مسایل دو استان حل شود تا بتوان از این منطقه با رعایت موضوعات محیط زیست بنحو احسن استفاده کرد.
لازم به ذکر است در این جلسه مدیران ادارات جهادکشاورزی, صمت, بنیاد مسکن و آب منطقه ای گزارشی از اقدامات و فعالیت های خود خصوصا در سیل اخیر ارائه کردند.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۶

۱۸ بهمن ۱۳۹۸

کد خبر :

69289

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک