تاکید ۴ کشور خارجی بر تسریع مبادله زندانیان دولت افغانستان و طالبان ترکمن نیوز:  نمایندگان ویژه آمریکا، روسیه، چین و پاکستان در کنفرانسی اعلام کردند که روند مبادله زندانیان دولت افغانستان و طالبان باید تسریع شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از «تاس»، نمایندگان آمریکا، روسیه، چین و معاون وزارت خارجه پاکستان در یک کنفرانس ویدئویی درباره افغانستان تبادل نظر کردند.

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان اظهار داشت که در این کنفرانس ویدئویی به تسریع مبادله زندانیان دولت افغانستان و طالبان تاکید شد.

وی افزود که روند تبادل زندانیان دولت افغانستان و طالبان ادامه دارد اما بسیار به کندی انجام می‌شود و باید از مسیر گفت‌وگو، گام‌های بعدی را برداشت.

بر اساس توافقنامه آمریکا و طالبان در قطر، دولت افغانستان باید پنج هزار زندانی طالبان را تا ۱۰ ماه مارس آزاد می‌کرد و طالبان نیز یکهزار زندانی نیروهای امنیتی این کشور را آزاد می‌کرد تا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.

عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز روزهای گذشته اظهارداشت که گفت‌وگو بین افغان‌ها تا دو هفته دیگر آغاز می‌شود.

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز اوایل هفته جاری به خبرنگاران گفت که پیشرفت‌هایی در روند صلح بوجود آمده است است.

وی افزود که تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات متمرکز است و گفت‌وگوها درباره محل و تاریخ آن ادامه دارد در عین حال دولت افغانستان و طالبان باید بر این مسایل توافق داشته باشند.

خلیلزاد گفت که برخی کشورها برای میزبانی از مذاکرات بین‌الافغانی ابراز آمادگی کرده‌اند اما دولت افغانستان و طالبان باید در این باره توافق داشته باشند.

با این حال، دولت افغانستان و طالبان درباره آمار زندانیان مبادله شده اختلاف نظر دارند.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۴۲

۱۵ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76671

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک