قزاقستان 1 300x151 - تاکید رؤسای جمهور ازبکستان و قزاقستان بر تداوم همکاری‌های مشترکترکمن نیوز: «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان در گفت‌وگویی تلفنی بر تداوم همکاری‌های نزدیک در جهت رفع ستیزه‌جویی‌های جدید و تهدیدات مشترک تاکید کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  رئیس جمهور ازبکستان در ابتدای این گفت‌وگوی تلفنی به رئیس جمهور قزاقستان سالروز تولدش را تبریک گفت و برای وی سلامتی، رفاه و موفقیت‌های جدید و برای مردم قزاق صلح و شکوفایی آرزو کرد.

رؤسای جمهور با رضایتمندی بر همکاری‌های موثر و کارهای عملی جهت رفع پیامدهای حادثه فوقالعاده در مخزن آب «سردابه» و کاهش تاثیر منفی شیوع کروناویروس به روابط دوجانبه اقتصادی و بازرگانی تاکید کردند.

رؤسای جمهور همچنین بر تشدید تلاش مشترک مبنی بر تامین افزایش مبادلات بازرگانی و سرمایه‌گذاری، پیشبرد ابعاد اولویت‌مند و طرح‌های تعاونی در صنعت، کشاورزی، زمینه حمل و نقلی و لجستیکی و دیگر حوزه‌های تاکید کردند.

رؤسای جمهور دو کشور همچنین در مورد مسائل روز بین‌المللی و منطقه‌ای نیز تبادل نظر کردند.

روسای جمهور ازبکستان و قزاقستان در پایان این تماس تلفنی بر پایبندی خود برای تحکیم بیش از پیش روابط دوستی، حسن همجواری و همکاری‌های راهبردی بین دو کشور برادر تاکید کردند.

هم‌اکنون قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۱۰٫۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل در سطح ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار قرار گرفته است.

در ازبکستان ۲۶۰ شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله ۱۹۲ شرکت مشترک و ۳۷ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه‌گذاران قزاق در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی ۳ شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

قزاقستان استقلال این کشوررا در تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

 

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۸

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

75524

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک