«مساله انتخابات» در شرایط این روزها و ...ترکمن نیوز: علی جاذبی فعال کهنه کار اجتماعی ساکن کوموش تپه می گوید: اکثر مردم شهرستان گمیشان درایام انتخابات سیاست حمایت از کاندیدای بومی را در پیش می گیرند و رفت و آمد سایر کاندیداها به مجموعه یاد شده تاثیر چندانی روی تصمیم آنها نمی گذارد.
وی تاکید کرد: کوموش تپه مردمی مهمان نواز دارد که سال های متمادی از محرومیت رنج برده و در زمینه توسعه توجه چندانی به آنها نشده است. اینک این ساکنین با توجه به داشتن پتانسیل های بلقوه فردی و زیست محیطی توقع دارند نماینده ای به مجلس برود که نسبت به همه شهرستان های حوزه انتخابیه نگاه عادلانه داشته باشد. قدرمسلم نماینده ای که سالی یکبار به اینجا سرکشی کرده و صرفا ممنون مهمانوازی کوموش تپه ای ها باشد، به درد ما نخواهد خورد.

بنابر تازه ترین شنیده های انتخاباتی در حوزه غرب گلستان و در کمتر از دو روز مانده به زمان اعلام نتایج اعتراضات، رقابت میان چند کاندیدای شاخص آن حوزه منجمله عبدالقیوم شکاری و سید جواد حجازی به روزهای داغ خود نزدیک شده و هریک می کوشند تا بر شمار طرفداران خود بیفزایند.

همزمان با ورود میدانی عبدالمجید آرخی به صحنه رقابت ها رقابت در شهرها، بخش ها و روستاهای ترکمن نشین آن حوزه حساس تر شده است. با وجود تاکید بسیار زیاد داوطلبین پشت خط مانده مبنی بر سیاست صبر تا دوازدهم بهمن ماه، شنیده می شود تنی چند از فعالان و گروه های میدانی تاثیر گذار با مدعیان اصلی به رایزنی پرداخته و هفته پیش رو را برای ورود به عرصه عنوان می کنند.

کاکا احمدی فعال صاحب نظر اجتماعی ساکن بندرترکمن دراین خصوص چنین می گوید: اکثر فعالان کماکان منتظرند تا شورای نگهبان روز شنبه آینده لیست جدیدش را اعلام کند تا براساس آن وارد عمل شوند. بنظر بنده شب سیزدهم بهمن ماه یک شب خاص در تاریخ انتخابات ایندوره خواهد بود. شبی که احتمالا بسیاری از فعالان و طرفداران کاندیداها تا صبح نخواهند خوابید. کاندیداها باید وعده هایی به مردم بدهند که بتوانند در زمان لازم به آنها عمل نمایند.

یک لیدر از محله قزاق نشین این شهر نیز در گفتگوی کوتاهی اظهار داشت: مشارکت قوم قزاق در انتخابات های همه ادوار تعیین کننده بوده است، اما در پس از انتخابات توجه کمی به ما صورت می گیرد. ما این بار نیز به وظیفه خود در قبال نظام عمل کرده و مشارکت همه جانبه خواهیم داشت و از نماینده دوره یازدهم مجلس می خواهیم در بهره مندی از نیروهای حوزوی توانمندی بالای جوانان تحصیل کرده قزاق را هم در نظر بگیرد.

رایزن های انتخاباتی ساکنان خراسان جنوبی ساکن بندرترکمن نیز در جهت حمایت از کاندیدایی که تجربه بالای سیاسی داشته و در فن سخنوری توانا باشد به جمع بندی نهایی رسیده و فعالیت هایشان را استارت زده اند.
افراد نزدیک به انتخابات حوزه غرب از ورود مجدد غلامحسین پسرکلو به صحنه رقابت ها سخن به میان می کشند. گفته می شود نهایتا یکی دو داوطلب ترکمن نیز تاییدیه خواهد گرفت.

نظریه پردازان مستقل و هواداران تعدادی از کاندیداهای رد صلاحیت شده اذعان می دارند که عبدالقیوم شکاری از فرصت طلایی رسیدگی به شکایت داوطلبین بهترین استفاده را برده و به طور محسوسی از سایر رقیبان پیشی گرفته است. چهارشنبه نهم بهمن ماه بانوان حاضر در جلسه سخنرانی شکاری در کوموش تپه به صد و پنجاه تن رسید و به طور یقین می توان گفت حضور این تعداد بانو طی یک نشست انتخاباتی خانگی کم نظیر می باشد.

درآق قلا حبیب الله یلمه در یلمه خندان نشست ترتیب داده و با قزاق های ساکن گرگان نیز جلسه برگزار کرد. معدود تشکل های میدانی، فضای انتخاباتی آق قلا را به دلیل تایید صلاحیت تنها یک کاندیدای ترکمن بسیار سرد توصیف کرده و عنوان می کنند، اگر شمار کاندیداها افزایش پیدا نکند این فضا شکسته نخواهد شد.

در گنبد اصحاب رسانه پیشتر از تمکین عبدالله رستگار، قره جه طیار و یوسف خانی به رای یاش‌اولی ها خبر منتشر کرده بودند. از سوی دیگر اواخر همین هفته کاربران فضای مجازی به نقل از قرجه طیار پستی را روی خروجی کانال ها قرار دادند مبنی براینکه وی عنوان کرده است، چنانچه خروجی نهایی یاش‌اولی ها کسی غیر از او باشد در موضع مخالف با تصمیم آنها قرار خواهد گرفت. یک فعال صاحب نظر در این باره گفت: ما هنوز نمی دانیم که آیا نماینده فعلی مجلس موردی را مطرح کرده است یا خیر، اما انتظار می رود دفتر وی در این باره شفاف سازی کند.

هواداران بردی پور تایید صلاحیت قریب الوقوع این داوطلب را بمب خبری شنبه آتی می دانند. نظریه پردازان پیش بینی می کنند عدم تمکین حکیم آق ارکاکلی از پیوستن به جمع کاندیداهای موافق به رای یاش‌اولی ها درصد موفقیت وی را تا حد زیادی کاهش خواهد بخشید. سارا جرجانی بانوی صاحب نظر که چهارم بهمن ماه در ستاد بانوان آق ارکاکلی سخنرانی کوتاهی کرده بود برخی شایعات درباره حمایت وی از این کاندیدا را به شدت تکذیب کرده است.

در حوزه کلاله تحرک هواداران شهرام غراوی به گمانه زنی ها در خصوص تایید صلاحیت وی را قوت بخشید.
پاره ای تحلیلگران بر این باورند که این تحرک و آرایش نیروها ممکن است تنها از روی حدس و گمان صورت گرفته باشد. در کلاله و دهستان تمران مشتمل بر تمرقره قوزی، مالای شیخ و غراوی، یللی بدراق، داز و ….غلام پقه کاندیدای چند دوره گذشته از طایفه یموت، پیش از این تایید گرفته و میدان را به نفع خود خالی می بیند. بازگشت احتمالی جلیل غراوی رئیس سابق شورای شهرستان مراوه تپه و داوطلب عدم احراز شده، معادلات این حوزه را دستخوش تغییرات خواهد کرد. غراوی گفته که عدم احرازش به دلیل نقص مدارک و مشکل برطرف شده است.

✍ طاهر جانی

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۱۹

۱۰ بهمن ۱۳۹۸

کد خبر :

68848

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک